Ponowna instalacja xp tym razem nie widzi twardego dysku


(system) #1

Witam dzieci Neo. Mój problem polega na tym ze nie wiem dlaczemu nie widzi dysku twardego. (przepraszam ze powtarzam temat ale chodzi o konkret) instalowalem już wcześniej ta wersję xp sp2 i nie było problemu co do twardziela)

Wkładam płytę xp rusza mi instalator ładuje stery i gdy czas zacząć instalke cisnę enter i wyskakuje ze brak zainstalowanych dyskow itp. Zapoznalem się z tematem i możliwy brak sterow SATA.

Moje pytanie: czy możliwe jest że wcześniej nie trzeba było ich instalować a teraz trzeba. Może trza coś ustawić w biosie żeby mi go widziało? Jedyna możliwość to integracja sterow z xp ? Czy xp sp3 pomoże ?

Z góry dzięki za porady.


(system) #2

to żadna odpowiedz :confused: pytanie czy może być tak ze raz przy instalacji xp nie potrzebuje sterow a czasem potrzebuje? To dość dziwne.


(Cedar) #3

Tak to bywa. Z tego co inni pisza to SP2 i SP3 posiada już te stery, wcześniejsze wersje XP nie.

Masz trzy możliwości (sposoby)-

  1. sterowniki ze strony producenta płyty głównej nagrywasz na dyskietke, na poczatku instalacji systemu naciskasz F6 i podajesz te sterowniki.

  2. W biosie przełączasz tryb pracy kontrolera dysków z trybu SATA/AHCI na IDE/ATA

  3. Integrujesz sterowniki z instalką XP za pomocą programu nLite, nagrywasz płytkę z systemem i z niej instalujesz.

PS.

Wiesz kto to "dziecko NEO" ?? http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziecko_ne ... _Neostrady


(system) #4

Dzięki ! Pomogło to drugie! Szacunek dla Ciebie.

Co do dzieci Neo to rodzaj nowego gatunku, generacji ludzi którzy rodzą się w epoce internetu np neostrady.

Za czasów kiedy się rodzilem 85 rocznik nie było tak szybkiej wymiany informacji! :wink: z przymrużeniem pozdr.


(Kylek) #5

Dodam od siebie, że ze sterownikami do kontrolerów SATA jest tak, że niekoniecznie są wbudowane w Windows XP SP2 lub SP3, czego przykładem jest mój komputer. Kontroler SATA ma tutaj niejako swój własny BIOS (w "normalnym" BIOS-ie nie ma żadnych opcji zwiazanych z SATA) i jedyny sposób na zainstalowanie XP to włożenie dyskietki ze sterownikami. Jeśli masz napęd FDD, to zrób dyskietkę - to najprostrzy sposób.


(Cedar) #6

Sposób, który wybrałeś jest najłatwiejszy, jednak w tym trybie dysk twardy i kontroler pracuje w mniej wydajnym trybie do tego pozbawionym pewnych funkcjonalności.

Polecam Ci doinstalowanie sterownika "SATA" za pośrednictwem menadżera urządzeń, następnie reset, wejście w Bios i przełącz ponownie na AHCI.

W menadżerze aktualizujesz sterownik w tej pozycji: http://odsiebie.com/pokaz/6214803---f0fe.html

Pamiętaj - jeśli zmienisz sterownik na ten "SATA", to po resecie musisz przełączyć w Biosie, bo w innym przypadku komputer się nie uruchomi.


(system) #7

Dzięki jeszcze raz !

-- Dodane 17.10.2009 (So) 19:14 --

Cedar czyli sterowniki SATA nie zostały zainstalowane Ze muszę dogrywac?


(Cedar) #8

Nie musisz. Jednak jeśli chcesz aby dysk twardy pracował ze swoją pełną wydajnością to warto doinstalować sterowniki i przełączyć ponownie na tryb AHCI/SATA.

Sa funkcje dysków twardych, które działają tylko w trybie SATA (np. NCQ http://pl.wikipedia.org/wiki/NCQ)