r e k l a m a
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
egrabrych

Poufność prywatnej korespondencji e-mail w zakładzie pracy

Witam !

Chodzi mi o zagadnienie poufności prywatnych przesyłek e-mail wysyłanych (bądź odbieranych) ze służbowego komputera, ale nie ze służbowego, a z prywatnego konta pocztowego (poprzez program pocztowy lub stronę WWW).

Wiem, że wielu uzna mnie za "arcylamera", sęk jednak w tym, że w istocie wiem to, co wiem (przeczytałem na ten temat, bądź usłyszałem), nie wiem zaś, czego nie wiem. Oczywistym jest, że jeśli firma, w której pracuję, administruje serwerem pocztowym, z konta na którym korzystam, to wszelka zawartość niezaszyfrowanych przesyłek e-mailowych przechodząca przez to konto może być jej znana. Jeśli w sieci LAN działa program szpiegujący zawartość dysków stacji roboczych tej sieci - to ponadto może być znana również wszelka pozostała korespondencja; ja jednak mam tu na myśli sytuację, w której taki program szpiegujący nie funkcjonuje. Oczywistym jest też, że wszelka łączność z Internetem również jest rzeczą wiadomą - ale w znaczeniu faktu tej łączności, a nie jej treści. Czy zatem w warunkach, w których mój włączony do służbowej sieci LAN komputer nie jest szpiegowany przez administratora, a transmisja e-maili odbywa się pomiędzy tym komputerem, a całkowicie zewnętrznym, niezależnym od firmy, serwerem pocztowym, do tego poprzez "bezpieczne" połączenie SSL (porty: 465 / 995), mam powody by mimo wszystko obawiać się czytania moich prywatnych e-maili przez szefostwo firmy w której pracuję, czy też żaden legalnie dystrybuowany program szpiegujący tego nie umożliwia ?

Podkreślam raz jeszcze, że nie chodzi mi o sam fakt transmisji tych przesyłek, a wyłącznie o ich zawartość, której w żaden sposób dodatkowo nie szyfruję.

Dziękuję za informacje pochodzące od osób dobrze znających istotę rzeczy, być może "z drugiej strony barykady" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szyfrowane, nieszyfrowane, firmowa skrzynka czy nie - tajemnica korespondencji obowiązuje tak czy siak.

Jeżeli firma monitoruje aktywnie - w jakikolwiek sposób - ruch/aktywność/treści przesyłane przez jej sieć MA OBOWIĄZEK poinformować o tym pracownika. Także jeżeli np. nagrywa rozmowy telefoniczne. W przeciwnym wypadku jest to przestępstwo (naruszanie tajemnicy korespondencji). Więcej informacji w dziale Kadr ;-)

Odskakując od kwestii prawnej - zaszyfrowanych połączeń nie da się "podsłuchać", taka ich rola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu sięZaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0