Samsung S2 Portable 500GB nie działa jak należy

Witam.

Mam dysk zewnętrzny Samsung S2 Portable 500GB 8MB 5400rpm USB 2,5’’.

Sytuacja wygląda następująco:

Dysk przestał działać poprawnie.

miałem na nim około 200 GB zajętego miejsca.

Ostatnio go podłączam i zaczyna niebieska dioda co na nim jest migać, po czym nie da się zobaczyć zawartości dysku.

Oczywiście system wykrywa, że jest dysk tylko, że wyskakuje komunikat: Przed użyciem dysku znajdującego się w stacji dysków musisz go sformatować.

Próbowałem oczywiście podłączyć innym kablem i pod inne porty USB lecz nadal to samo.

Dysk zawsze mimo, iż jest przenośny zawsze leżał w jednym miejscu wiec mechaniczne uszkodzenia racze odpadają.

Teraz pytanie:

Czy istnieje jakiś sposób aby go nie formatować a po prostu odzyskać dane?

Co mógłbym w tej sprawie zrobić?

Spróbuj odzyskać dane jakimś programem typu recovery: http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwanie-danych,Kategoria,Windows,86.html - zwróć uwagę na wersje trial/demo - one nie umożliwią Ci zapisu odzyskanych/znalezionych na dysku danych. Dane na dysku są, ale tablica partycje zapewne się posypała albo coś więcej nawet. Być może dysk fizycznie nie jest uszkodzony, więc po przegraniu danych (musisz mieć inny nośnik - miejsca do ich zgrania, bo programy te nie zapisują niczego na dysku na którym pracują) możesz dysk sformatować i przegrać je ponownie. I zrób kopie ważnych danych na płytkach DVD na wszelki wypadek.

A jaka jest szansa na to by odzyskać dane? i czy będą w podobnej jakości?

(Na tym mi najbardziej zależy.)

Szansa jest dość duża, tym większa, jeśli nośnik nie jest uszkodzony (nie posypał się dysk przez bad sectors) i działa poprawnie elektronika.

A u Ciebie wszystko wskazuje na to, że powyższe są w porządku i posypała się tylko tablica partycji (lub coś więcej, ale dane mogą być nie uszkodzone).

Są programy do samej tylko naprawy tablicy partycji i po tej operacji wszystkie dane znów są widoczne/dostępne, ale nie zawsze to wystarczy.

Wtedy z pomocą przychodzą programy skanujące cały dysk w poszukiwaniu partycji i potem szukają na niej wszystkich danych.

Ja bardzo sobie chwalę program Ontrack EasyRecovery 6.2 (nie jest darmowy), ale i inne programy też dają radę.

Ważne przy skanowaniu dysku i odzyskiwaniu plików jest to, by uwzględnić tylko “dobre” wpisy, tj. nie kazać odzyskiwać skasowanych plików czy z uszkodzonymi nazwami, datami - w Twoim przypadku to nie jest potrzebne, Ty nie odzyskujesz skasowanych danych (bo ich sam nie kasowałeś), tylko te co miałeś.

Test Selected: Full Diagnostic Test

Running Full Diagnostic Test…

Testing drive ST950042 0AS…

Test Results:

Model: ST950042 0AS

Capacity: 465.76 GB

Full Diagnostic Test: Passed.

Recommendations:

Full Diagnostic Test for drive ST950042 0AS passed, no physical drive problems have been found. Run the PartitionTests tool, from the Disk Diagnostics category, on any partitions with data loss, to verify on-disk structures. If you ARE experiencing a data loss situation, you should run the applicable tools in the Data Recovery category to recover lost data. Also, professional services are available by contacting Technical Support or Ontrack Data Recovery Services.

Test Selected: Partition Test

Checking volume E: for errors…

File system check complete.

Test Results:

Partition test for volume E: Failed!

Recommendations:

Partition test for drive E failed, critical system structure errors have been found. Run the Full Diagnostic Test, from the DriveTests tool, on the drive containing the partition to verify if your drive has any physical problems. If you ARE experiencing a data loss situation, you should run the applicable tools in the Data Recovery category to recover lost data. Also, professional services are available by contacting Technical Support or Ontrack Data Recovery Services. If you ARE NOT experiencing a data loss situation, use the Windows Check Disk tool or other file system repair utility to fix the file structure errors. In the case of severely corrupted partitions, you may need to reformat you drive and restore data from a previous backup. NOTE: Reformatting your drive will destroy all data on your drive.

Test Selected: SMART Status Check

Test Results:

Intel® 5 Series/3400 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller - 3B34 : Samsung S2 Portable USB Device

Model: Samsung S2 Portable USB Device

Serial Number: j339

Capacity: 596.17 GB

Status: No SMART thresholds exceeded.

Recommendations:

SMART Status Check for drive Samsung S2 Portable USB Device passed, no physical drive problems have been found. Run the PartitionTests tool, from the Disk Diagnostics category, on any partitions with data loss, to verify on-disk structures. If you ARE experiencing a data loss situation, you should run the applicable tools in the Data Recovery category to recover lost data. Also, professional services are available by contacting Technical Support or Ontrack Data Recovery Services.

I co dalej?

Dodane 11.11.2012 (N) 22:57

Ok leci. :slight_smile:

Zobaczymy ile da się uratować?? !!

Dodane 14.11.2012 (Śr) 16:31

Super!

Udało się większość plików odzyskać :slight_smile:

Część uległa zniszczeniu ale to już mnie ważne.

Teraz mam tylko jeszcze jedno pytanie.

Czy teraz mogę dysk sformatować i używać normalnie czy po jakimś czasie znów mi się takie coś może wydarzyć?

Chodzi mi dokładnie o to czy jest duże prawdopodobieństwo tego, że to się znów powtórzy?