Smarfon z Windows Phone

Cześć! To już kolejny temat, ale jestem na etapie podejmowania decyzji zakupu pierwszego smartfona w życiu i chciałbym ją podjąć mądrze. Dlatego muszę zadać kilka pytań na temat smartfonów z Windows Phone i samego systemu operacyjnego.

Po pierwsze- czy warto kupić telefon z tym systemem? Jak z aplikacjami do niego? Czy mogę je pobierać z poziomu samego telefonu czy muszę być wpięty do internetu? Czy jestem w stanie zainstalować na nim Skype, Gadu-gadu, jakieś edytor tekstów, coś do obsługi prezentacji i może jakieś małe gry? Jak z bezpieczeństwem tego? Czy jeśli kupię telefon z Windows Mobile 6.1 mogę za darmo przejść do Windows Phone?

Po drugie - jaki telefon z tym systemem jest według Was najlepszy?

I po trzecie - czy jeśli kiedyś pojawi się Windows Mobile 7.0 to będę mógł do niego za darmo przejść czy muszę kupić nowy system?

Jest

Palringo lub Mobile Gadu, a jeśli masz pieniądze do wydawania to Mobilne Gadu Gadu dla WM

To z reguły jest wbudowane w system - Office Mobile.

Domyślnie masz Pasjansa i Bubble Breakera, a w Internecie są inne gierki.

To zależy od producenta, czy wypuści aktualizację.

HTC Touch HD 2 - tylko będzie bardzo drogi. Lepiej kupić HTC Touch Diamond 2: http://www.allegro.pl/item754286691_uzy … szawa.html

Do tego telefonu HTC udostępniło aktualizację. Plus dziesiątki nieoficjalnych ROM-ów na xda-developers opierających się również na nowszym WM 6.5.1 (ta wersja wypuszczona przez MS to już staroć). :wink:

No dobra, ale co ten HTC Touch Diamond 2 ma w sobie…?

Powiedz o nim coś więcej to się bardziej nad tym zastanowię…

http://www.mgsm.pl/katalog/htc/touchdiamond2/

http://www.telepolis.pl/telefony.php?id=1515

Tu masz na początek dane techniczne.

A co może mieć ?? , oprócz windowsa 6,1 z możliwością aktualizacji do 6,5 , standartowo takie tele posiadają offica mobile , internet explorer i opere , 3-4 podstawowe gierki w tym jedna wykorzystująca sensor ruchu a no i interfejs touchflo 3D , a możesz doinstalować wszystko co da się zainstalować na windows mobile , pozatym taki “surowy” telefon z dodtykowym ekranem nie nadaję się do użytku bez doinstalowanych programów czy aplikacji , np bez kurtyny zasłaniającej ekran podczas rozmowy nie da się rozmawiać gdyż dodtykając ucha ekranem można powłąnczać wszystko , np. głośnomówiące , nagrywanie rozmowy , zawieszenie czy nawet przerwać rozmowe , blokada ekranu standartowa jest uciążliwa więc musi być dograna inna , czyli kupujesz nowy “surowy” tel i siedzisz nad nim około tygodnia i dogrywasz pogramy/aplikacje a wtedy dopiero będzie on użyteczny , jeżeli kupisz tela u jakiegoś operatora GSM to soft posiada tekie dodatkow bajery że tel również jest nie normalnego uzytku bo wiesza się niesamowicie , jeżeli kupisz w wolnej sprzedaży to soft jest dużo lepszy ale nie do konca, bo nie istnieje w pełnej polskiej wersji Windows Mobile , zawsze są to polskie nakładki systemowe które doinstalowywują się podczas pierwszego uruchomienia tele , a z własnego doświadczenia wiem że taka nakładka językowa w jakimś procencie również spawalnia działanie systemu a w tym i telefonu , ale to można na początku przeboleć i używając tela jakiś czas i opanowując go można potem zrezygnować z polskiego i wgrać czysty angielski rom. To są moje negatywne opinie ale prosze ich nie brać do siebie bo reszta to już same plusy , sam uzywam HTC diamond i przypadł mi on do gustu również pod względem obsługi.

Ale przecież Windows Phone jest w wersji Polskiej od razu…

No i jeszcze jedno - jak wygląda pobieranie aktualizacji? Mogę jest instalować z poziomu telefonu, czy muszę być wpięty do komputera? Czy aplikacje do niego są darmowe czy płatne jak w przypadku Iphone. Zamierzam głównie łączyć się przez WiFi, więc nie będzie wtedy problemu z opłatami za duży transfer w przeciwieństwie gdybym łączył się przez GPRS.

Jak w oglądaniem filmu - dużo podróżuję komunikacją miejską i uważam, że zajęciem które na pewno umiliło mi drogę byłoby oglądanie filmu… Czy ten telefon się do tego nadaje? Jak z jakością wyświetlacza? No i w jakich formatach ten smartfon obsługuje filmy?

Jak z pojemnością tego telefonu. Czy obsłuży kartę 16GB?

Czy przez ten telefon mogę wymieniać się plikami przez Bluetooth?

No i jeszcze jedno pytanie - czy ten telefon ma MiniJacka? Jeśli nie to w jaki inny sposób mogę podpiąć do niego słuchawki?

to żeś teraz pojechał xD

są i darmowe i płatne, na wszystkie systemy, i na WM, i na iPhone, i na symbiany i na Windowsy na PC :wink: tyle że w appstore kupno aplikacji jest prostsze niż normalnie :wink:

i tak i nie, pliki CAB musisz z telefonu instalować a EXE z komputera (czasem jest już wypakowane to wystarczy przenieść tam gdzie pokazuje ReadMe albo byle gdzie :wink: )

po dograniu CorePlayer chodzi bardzo dużo formatów, program ten ma sporo kodeków bo jak jest plik AVI to może być na kodeku DIVX, XVID, MJPEG, MPEG-4 itd.

więcej info tu: http://coreplayer.com/

od WM5 chodzą karty SDHC (po wgraniu łatki), będzie działać

jak dograsz Total Commander to tak, bez niego nie mam pewności…

A moje ostatnie pytanie odnośnie MiniJacka… ma w sobie ten port?

Windows Phone to marka telefonów z logo Microsoftu (jak narazie premiera tych telefnów miała nastapić 8 października a jakoś nie widziełem żadnych jeszcze model) telefonów opartych o system windows mobile 6,5 a tak jak napisałem powyżej nie ma orginalnego windows mobile w czystej instalacyjnej wersji polskiej, nowy telefon zaraz po pierwszym uruchomieniu rozpoczyna instalacje systemu i jest to instalacja w języku angielskim , po zainstalowaniu się i uruchomieniu systemu następuje doinstalowanie dodanych do instalki programów tzn. office , opery , i nakładki językowej spolszczającej system w około 90% (są bugi gdzie nadal niektóre zakładki czy opisy są po angielsku.

Dodane 10.10.2009 (So) 15:11

to zależy od modelu telefonu diamond i diamond 2 nie posiadają takiego portu natomiast posiadają zintegrowny port mini usb do którego podłancza sie i ładowarke i słuchwki i kompa , można dokupić przejsciówke z min usb na jacka i po sprawie.

Cytat z artykułu o Windows Mobile 6.5

Czyli jednak Windows Mobile 6.5 to Windows Phone…

Przyznam szczerze, że nie spotkałem się z przejściówką z MiniUSB na MiniJack… masz jakiś przykład takiej przejściówki…

Windows Mobile 6.5 i telefony Windows Phone

Firma Microsoft poinformowała, że od 6 października pojawią się w sprzedaży pierwsze telefony Windows Phone, pracujące pod systemem operacyjnym Windows Mobile 6.5 - wersji systemu firmy Microsoft dla telefonów komórkowych.

cytat z http://www.biznesnet.pl/ar/20/8206400/w … phone.html

Dobra jak zwał tak zwał… no ale wróćmy do tematu telefonu

Powiedz mi jak z jakością wyświetlacza w tym telefonie - nadaje się do oglądania filmów?

A ile oko ludzkie rozróznia kolorów ?? około 5-10 tyś , więc praktycznie każdy nowy telefon który posiada tylko 64 tyś jest idealnym rozwiązaniem do oglądania filmów , mały bo mały wiświetlacz ale coś tam można zobaczyć , zapytałem o rozróżninie kolorów bo zapewne sypneły by sie posty że diamond posiada wyświetlacz z barwą tylko 64 tyś kolorów, dla ludzkiego oka to i tak nadmiar barw od których podobno jak się jest w weku niemowlęcym można nabyć padaczki. Dla mnie stanie “agonalnym” 3 kolory to już za dużo :stuck_out_tongue:

telefony z WM bardzo często mają 64k kolorów, tylko parę dziwolągów ma więcej (które i tak nie są wykorzystywane :stuck_out_tongue: ) no ale musiałbyś zobaczyć żeby ocenić…

OK jeszcze jedno - jak z żywotnością baterii - ile jest w stanie służyć w takim telefonie? Czy ładowanie co noc wystarczy, żeby można było w miarę często korzystać z jego funkcji?

I jak jest z aplikacjami - czy istnieje coś podobnego jak AppStore czy aplikacji muszę szukać ręcznie? Jeśli to drugie to gdzie można najłatwiej znaleźć aplikacje do Windows Mobile 6.5?

No i takie pytanie, żeby nie zakładać nowego tematu: czyli warto kupić HTC TOUCH DIAMOND 2

musisz szukać no i ściągaj tylko z zaufanych źródeł bo możesz sobie ściągnąć wirusa (wiem bo miałem jak ściągnąłem coś z jakiejś ruskiej stronki ale to na symbianie)

raczej do końca dnia wystarczy…

Nie :smiley: chyba nie muszę pisać co bym polecił :smiley:

W WM 6.5 jest jeszcze takie coś jak MarketPlace - coś co ma być jak AppStore - na razie u nas dostępna jedynie polska wersja z czterema (!) aplikacjami - w przyszłości ma być dostęp też do angielskiej witryny.

Moim zdaniem warto - dużo pamięci operacyjnej, nowoczesny design, wygodne w obsłudze TouchFLO, duża ilość alternatywnych ROM-ów.

Możesz mi jeszcze napisać jakbyś porównał ten telefon do Iphone… bo jestem coraz bliżej do podjęcia decyzji…

kilka zrzutów z mojego diamonda starego nie dwa , windows mobile profrssional 6,1, wersja “niegotowana” orginalna od HTC

25c1fc3154eeff27m.jpga7c714531b5a89eem.jpg375c4610239d5e9em.jpg30525c543a6f5321m.jpg

83aefe4a0c9b1296m.jpg4afaa7693318b53dm.jpg8d774b7243438480m.jpg340f037811b08e69m.jpg

mój diamondzik ma niestandartowy interfejs a jest to SpbMobileShell.v.3 znacznie lepszy jak standartowy TouchFLO 3D

iPhone na pewno wygrywa jeśli chodzi o ekran - jego multitouch jest mimo wszystko nie do pobicia. Jednak w TD2 nie jest źle - miałem okazję pobawić się nim przez chwilę i ekran mimo technologii rezystancyjnej działał niemalże jak pojemnościowy - praktycznie na muśnięcie palcem, przy tym zachowując największą zaletę tego typu ekranów - można obsługiwać go czymś innym niż palcem. iPhone jest również lepszy jeśli chodzi o gry - na niego są po prostu lepsze - jeśli ci na nich nie zależy to nie patrzmy na to. W pewnym sensie zaletą iPhone jest centralny sklep z aplikacjami - w WM 6.5 jest już protoplasta tego, ale na pełną funkcjonalność jeszcze poczekamy. Jednak dla mnie wygrywa interfejsem - TouchFLO wygląda i działa pięknie, jest dostępna masa nawigacji (iPhone już to nadrabia, ale nie można jeszcze tak przebierać jak w programach na WM). Ogólnie TD2 jest moim zdaniem świetną alternatywą dla iPhone.