Spadek FPS w Rocket League po naprawie laptopa

Mój laptop wyszedł z naprawy. Padł dysk. Jednak nie mieli na miejscu 1 TB tylko 750 GB. Zainstalowali mi Windows 10 na czysto. Zauważyłem spadek FPSów w grach. Poprzednio miałem w Rocket League 60 FPS na najniższych ustawieniach a teraz mam 30-45.Jak mogę zwiększyć FPSy aby było dalej 60 i czemu tak jest? Przez mniej pojemny dysk? Usługi Windows 10? 

Zbędne usługi to raz, dwa - możliwe że miałeś dysk 7200 RPM, a włożyli Ci 5400 RPM.

Stare sterowniki, zbędne usługi działające w tle.

Dysk ma w tej sytuacji najmniej do gadania. Chyba że jest niesprawny.

Chyba muszę popatrzeć na usługi Microsoft bo mało jest nieprzydatnych usług innych firm

Zaktualizowałem sterowniki, nic to nie dało

A robili coś ci z układem chłodzenia? Możliwe, że przy rozbieraniu  zerwali pastę termoprzewodzącą i masz throttling. Zresztą nie wiem co to za lapek i jak się tam dostać do dysku. 

Poza tym po reinstallu wszelkie updatery (szczególnie windowsowy) dostają małpiego rozumu, jak nie minie po 2-3 dniach, to kombinuj z usługami. Najlepiej zostawić kompa włączonego na noc, z połączeniem internetowym.

Mam kilka tez i stwierdzeń:

  1. Włączyłem kolory na pasku tytułu, pasku zadań i Menu Start żeby pasek tytułu miał kolory i nie było nudnego białego i nudnego czarnego na pasku zadań. Jeśli wyłączę kolory FPS-y mi wzrosną

  2. Jeśli wejdę w AMD Catalyst Control Center w Konfiguruj przełączanie grafiki i ustawię Rocket League na Wysoką Wydajność to będę miał znowu 60 FPS

  3. Liczna FPS-ów w Menu jest taka sama jak przed wypadkiem, tylko podczas gry gra nie jest płynna jak było przed wypadkiem

  4. Zainstaluję inną grę, jeśli liczba FPS-ów będzie taka sama jak przed wypadkiem to znaczy że tylko z Rocket League coś się stało.

  5. Jeśli ustawię w menedżerze zadań priorytet Rocket League na wysoki to FPS-y mi wzrosną.

  6. W Windows 10 można nagrywać obraz z gry. Gdy włącza mi się gra równiez nagrywarka jest w gotowości. Może to spowalnia grę ale nie wiem jak wyłączyć nagrywarkę.

 

Z którymi tezami i stwierdzeniami się zgadzacie?

Teza 2. się sprawdziła. Po wykonaniu tego co podałem w tezie 2. znowu mam 60 FPS na najniższych ustawieniach :slight_smile:

FPS-y same spadają. Miałem 60, mam 39. Tak chyba się dzieje gdy laptop się nagrzewa i spada taktowanie. Serwis usunął mi program Lenovo Energy Management i to jest chyba przyczyna tylko nie wiem skąd wziąć ten program.

O. Wyłączyłem grę, patrzę, AVG przypomina o pierwszym skanowaniu. Może to dlatego miałem skoki FPS

Hipotetycznie to wszystko co uruchomisz / zmienisz w systemie MOŻE mieć wpływ na ogólną wydajność.

Priorytetami zadań nie radzę się bawić - tylko niepotrzebnie szybciej nagrzejesz procka i szybciej Ci te fpsy spadną.

Dla mojego BIOSu jest dostępna aktualizacja, która naprawi problemy z chłodzeniem procesora ale nie mogę jej wykonać bo potrzebna jest bateria a laptop jej nie wykrywa. Serwisant powiedział że to wina chipsetu. Więcej info tutaj https://forum.dobreprogramy.pl/ile-kosztuje-naprawawymiana-chipsetu-w-laptopie-528790t.html

 

Nie radzę za bardzo robic aktualizacji biosu możesz uwalić płytę na amen a wtedy tylko serwis i czyszczenie i wgrywanie biosu od nowa koszt 250-300 zł 

 

20 minut roboty za 300 zł ? Chyba z dojazdem 150km… zmień serwis, bo ktoś Ci bredni naopowiadał.

O kurde, znalazłem coś. Wszedłem w Aplikacje i funkcje by odinstalowac programy i znalazłem Nvidia PhysX. Co do? Przecież ja mam Radeona. Skąd może się to wzięło? Może to dlatego miałem skoki FPS

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka

Problem rozwiązany. To Nvidia PhysX powodował skoki FPS-ów. Usunąłem go i mam stałą liczbę klatek wynoszącą 60 FPS. A komputer się tak strasznie nie grzeje :slight_smile:

Kto mi wgrał Nvidia PhysX? Skąd się to wzięło?

Pewnie krasnoludki pod osłoną nocy, a tak poważnie nie wiem jak można nie wiedzieć co się instaluje na własnym komputerze.

Przed wypadkiem nie było tego programu. A tak naprawdę to wiem kto mi wgrał. Chyba serwis

To coś czasem wgrywa się samo przy instalacji różnych gier. Nawet jak masz Radeona…po prostu gra wymaga tego sterownika pomimo , że karta graficzna z Physxa nie potrafi korzystać.