System windows 7 używa tylko 2 Gb ramu?

Witam

Otóż do niedawna posiadałem viste home premium 32 bity z SP2 działało wszystko pięknie i system widział 4GB ramu do momentu aż postanowiłem zmienić system. Zainstalowałem windows 7 (32 bity) i wyskakuje mi cos takiego " zainstalowana pamięć ram : 4GB (dostepne 2GB)" nie wiem dlaczego tak się dzieje na viscie było wszystko ok. Na początku myślałem ze pod obciążeniem te 4GB ramu ruszy. zainstalowałem GTA IV ale ni /cenzura/ bylo tylko 2GB.

Możecie mi powiedzieć jak aktywować te nieużywane 2GB ramu ??? :smiley:

ja mam 3gb a dostepne 2,75gb ,także u ciebie jest coś nie tak

U mnie wszystko było ok (na wersji testowej build 7100), tzn:

  • Zainstalowane 4 GB ram,

  • Do użytku 3,5 GB z racji systemu 32-bit

No tak 32 bity wykrywać powinien 3.5 GB ale dlaczego mi 2GB wykrywa

Sprawdż może czy system nie przydzielił jakiejś pamięci dla karty graficznej ;]

A jak to sprawdzić :smiley:

2 gb są zarezerwowane przez bios i niektóre programy a da się zrobić tak aby komputer korzystał z całych 4 gb bez rezerwowania?

problem-pamiecia-ram-y530-pod-windows-t380803.html

Nieprawda, wartość ta może wynosić (przy 4 GB) od 2 do 3,75 GB - wszystko w zależności od konfiguracji komputera ;]

Dobrze może i 4GB to powiedz mi w takim razie jak zrobić abym mógł korzystać z tej zarezerwowanej pamięci ;]

Szczerze?! Zmienić system na 64-bitowy, dopiero wtedy te 4 GB zostaną wykorzystane w pełni :wink:

Napisz coś więcej na ten temat bo mnie to zainteresowało.

Myślałem do tej pory że to tylko kwestia ograniczenia adresowania pamięci ram do max ~3,25GB

Nie wiem co chcesz wiedzieć Plichu dokładnie… informacje na ten temat możnasz znaleźć np. poprzez gugle.

No ciekaw jestem od czego jeszcze zależy fakt ile system widzi ramu (poza takimi rzeczami jak zintegrowana grafika która swoje zabiera).

Napisałeś że od 2gb do 3,75gb chciałbym wiedzieć od czego jest to zależne bo nie spotkałem się jeszcze z taką teorią po prostu :wink:

Haha, to nie teoria, to fakt z życia wzięty. Generalnie część zasobów rezerwowanych jest dla magistrali systemowych komputera (PCI, itd.) - w zależności od konfiguracji sprzętowej, wartość ta potrafi wahać się w wymienionym przedziale. Sam spotkałem się, że raz było to 2,25 GB, innym razem 3,5… wystarczy tylko przeglądnąć archiwum forum pod tym kątem i zobaczysz, że ile zapytań o to, tyle różnych wartości :wink:

No i o taką odpowiedź mi chodziło :wink:

No problemo :wink: