1,2 czy 4 rdzeniowy? Oto cała prawda


(JesperKyd) #1

Częstym tematem na forach jest chęć otrzymania odpowiedzi który procesor jest lepszy, szybszy oraz wydajniejszy.

Udzielane odpowiedzi na pytania o CPU bardzo często są mylne. Wśród większości panuje opinia iż im więcej rdzeni tym gra lub program szybciej działa.

Tym czasem prawda nie idzie w parze z markietingiem firm sprzedających oraz produkującym procesory.

Programów potrafiących skorzystać z wielerdzeniowego CPU jest naprawę tylko kilka i są to głównie programy do grafiki 3D.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zacytuję fragment ciekawego artykułu z IDG.pl

Cały artykuł przeczytać można na http://www.idg.pl/news/342488/Wielordze ... wanie.html


(Mrylec) #2

No tak... Cała prawda, jak na razie to wolałbym nie kupować procesorów 4 rdzeniowych, jak dla mnie to jest głupota... Mam jedno rdzeniowego Athlon'a 64 3200+, który tak w prawdzie ma taktowanie 2GHz i nie przeszkadza mi to w niczym. Czasem żal mi d*** zżera że mi co niektóre fajne gierki przymula, ale jakoś daje rade :slight_smile:


(Jarek Maj) #3

To ja wiem od dawna najbardziej optymalne rozwiązanie to szybkie dwa rdzenie :slight_smile:


(suchmen) #4

Tak to czemu np. vista chodzi zdecydopwanie szybciej-jak burza na procku 4 rdzeniowym a na 1 rdzeniowym zwalnia? spróbuj uruchomić vistę na pentium 4 2.4 ghz a na quadzie 4x2.4ghz to zobaczysz różnicę...


(Volleyballmen2) #5

Chodzi tu głownie o porównanie dwu- i czterordzeniowych. Wiadomo, że 4 rdzeniowe procesory są szybsze od jedno.


(JesperKyd) #6

już kiedyś pisałem o takim porównaniu

Na moim AMD Athlon 64 4000+ One Core, Vista działa bardzo dobrze!

Na drugim kompie z AMD Phenom Triple Core 710 też mam Vistę i specjalnie nie widzę powalającej różnicy w szybkości działania, nawet czasu uruchamiania i wyłączania są zbliżone.

Obyś miał większe porównanie, na słabszym kompie używanym na codzień do netu i normalnej pracy jest 4Gb ramu, dysk SATA. Na tym z Phenomem jest 8Gb ramu, taki sam dysk i takie same katry GFX Galaxy 8600GE. Wiele rdzeni przydaje się bardzo w pracy na programie 3D.

Fakt że Vista potrafi wykorzystać kilka rdzeni, tak na prawdę nie ma z tego żadnej korzyści. Bo co to mi da że IE "odpali" na jednym a Windows Mail na drugim rdzeniu?

Lub że podczas startu procesy rozkłada na różne rdzenie, które i tak pobierają pliki z tego samego napędu, który to i tak ogranicza szybkość uruchamiania.

Poza tym jeszcze pisząc tego posta chciałem podkreślić iż 99% programów nie jest w stanie skorzystać z wielu rdzeni!


(Adalbert) #7

"spróbuj uruchomić vistę na pentium 4 2.4 ghz a na quadzie 4x2.4ghz to zobaczysz różnicę..." nie pomyślałeś, że architektura pojedynczego rdzenia jest inna i w quadach znacznie bardziej wydajna niż w p4 przy tej samej częstotliwości?

Ale fakt, systemy potrafią uruchomić procesy na kilku rdzeniach, dlatego możliwe jest dużo bardziej komfortowe korzystanie z kilku programów na raz przy procesorach wielordzeniowych.

BTW przy uruchamianiu np. XP na wielordzeniowych polecam viewtopic.php?f=7&t=248220


(Wojtas2169) #8

procek 4rdzeniowy za 2-3 lata to będzie podstawa do gier...