1,25 gb ramu zamiast 2 gb

(Ja 52) #1

Witam. Mam problem z kościami ram otóż mam płytę Asus P5RD2-VM i podłączone 2 gb ramu Kingston. W Windowsie wykrywa mi jedynie 1,25 gb ramu:( jak odepnę jedną kość wykrywa mi prawidłowo 960 mb i na drugiej tak samo :slight_smile: ale gdy podepnę 2-ie wykrywa tylko 1,25gb. Testowałem Memtestem wszystko ok.

Zasilacz-Feel 3 500W (Wiem ze zasilacz do wymiany lecz na innym Coolermastera jest to samo)

Procesor- Pentium D 805 2,66ghz

Ram- 2x1 GB Kingston DDR2

Płyta główna -Asus P5RD2-VM

Proszę o szybkie odpowiedzi

* Jeżeli chodzi o to czemu 960 mb to plyta głowna ma zintegrowaną grafike i to zabiera 64mb:)

(Seba_K.) #2

Najpierw zobacz w BIOSie ile jest pamięci. Bo nie wiedomo czy problem leży w Windowsie czy coś nie tak jest z płytą/BIOSem lub pamięcią.

I jeszcze pytanie? Czy ta druga pamięć RAM jest identyczna co pierwsza, tzn. czy ma tą samą częstotliwość i timingi? I czy są to pamięci pojedyncze czy podwójne? Bo jak podwójne to będzie problem z ich obsługą przez tą płytę.

Poza tym płyta ta obsługuje pamięci pracujące w dualu i kupując pamięć do tej płyty musi być to jeden zestaw pamięci. Nie piszesz czy ta druga pamęć jest dokupiona czy jest to jeden zestaw pamięci.

(Ja 52) #3

Tak więc w biosie wykrywa dokładnie 1280 mb ram czyli tyle co w Windowsie. Kupując komputer miałem seryjnie 1 gb kingstona ale odrazu dokupiłem taką sama pamięć kingstona tak więc oby dwie takie same. Jak sprawdzić czy pojedyncze czy podwójne?

rodzio2 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Seba_K.) #5

Sprzedawca komputera nie był zbyt uczciwy. Jak pisałem ta płyta jest przystosowana do pracy w dualu, czyli z dwoma identycznymi modułami. Takie moduły zawsze są w jednym opakowaniu, prztestowane do pracy ze sobą. A sprawdzałeś czy parametry są identyczne obydwu modułów? Musi być ientyczna częstotliwość i wszystkie timingi. Możesz to sprawdzić np programem Aida32/64. Jeśli chodzi o to czy są to moduły pojedyncze czy podwójne to spójrz na pamięć w komputrerze i zobacz czy kości pamięci są po obydwu stronach płytki. Jak są po obydwu stronach to są pdwójne, jak tylko z jednej to pojedyncze. Poza tym te informacje są w insrtukcji Twojeje płyty głównej. Są też tam informacje na temat obsługiwanych modułów pamięci i ich konfiguracji (jest tam dość szczegółowa tabela z przetestowanymi przez producenta modułami). Zanim kupi się pamięć zawsze należy przeczytać takie informacje, bo później często coś nie działa jak trzeba.

(Ja 52) #6

Tak więc obydwa moduly to te same moduły timingi wszystko takie same. Sa to pamięci obustronne.Więc co moge w takim wypadku zrobic?

(Seba_K.) #7

Nic nie zdziałasz na dwóch dwustronnych. W najlepszym wypadku możesz mieć jeden dwustronny i jeden jednosronny dla Kingstona 1024MB o oznaczeniu KVR667D2N5/1G lub KVR533D2N4/1G. Reszta Kingstonów przy dwóch sztukach musi być jednostronna. Wszystko masz w tabeli w instrukcji obsługi. Jak nie masz instrukcji obsługi cała jest na stronie Asusa. Możesz spróbować zaktualizować BIOS. Ostatnia wersja to 1002 w wersji Beta. Ale raczej nie należy się spodziewać poprawy. Muszę przyznać, że płyta i tak jest bardzo tolerancyjna, skoro dało się uruchomić ją na dwóch dwustronnych, mimo, że producent nie przewiduje takiej opcji. Już czytałem o wielu podobnych przypadkach takich jak twój. Zazwyczaj nie dało się uruchomić komputera.

(Ja 52) #8

Tak więc wziąłem do ręki Instrukcje obslugi i moje pamięci są obsługiwane a dokładnie model to "KVR533D2N4/1G" Więc co jest? narazie będe robił update biosu jeżeli nie pomoże to niewiem co :frowning:

PS: JEEEEEEEESSSST:) Pomogł update biosu wgrałem 1002 beta (ten co podales) i wykryło normlanie 2gb:) WIELKIE dzięki za pomoc:)

(Seba_K.) #9

Cieszę się bardzo.