1,25 gb ramu zamiast 2 gb

Witam. Mam problem z kościami ram otóż mam płytę Asus P5RD2-VM i podłączone 2 gb ramu Kingston. W Windowsie wykrywa mi jedynie 1,25 gb ramu:( jak odepnę jedną kość wykrywa mi prawidłowo 960 mb i na drugiej tak samo :slight_smile: ale gdy podepnę 2-ie wykrywa tylko 1,25gb. Testowałem Memtestem wszystko ok.

Zasilacz-Feel 3 500W (Wiem ze zasilacz do wymiany lecz na innym Coolermastera jest to samo)

Procesor- Pentium D 805 2,66ghz

Ram- 2x1 GB Kingston DDR2

Płyta główna -Asus P5RD2-VM

Proszę o szybkie odpowiedzi

* Jeżeli chodzi o to czemu 960 mb to plyta głowna ma zintegrowaną grafike i to zabiera 64mb:)

Najpierw zobacz w BIOSie ile jest pamięci. Bo nie wiedomo czy problem leży w Windowsie czy coś nie tak jest z płytą/BIOSem lub pamięcią.

I jeszcze pytanie? Czy ta druga pamięć RAM jest identyczna co pierwsza, tzn. czy ma tą samą częstotliwość i timingi? I czy są to pamięci pojedyncze czy podwójne? Bo jak podwójne to będzie problem z ich obsługą przez tą płytę.

Poza tym płyta ta obsługuje pamięci pracujące w dualu i kupując pamięć do tej płyty musi być to jeden zestaw pamięci. Nie piszesz czy ta druga pamęć jest dokupiona czy jest to jeden zestaw pamięci.

Tak więc w biosie wykrywa dokładnie 1280 mb ram czyli tyle co w Windowsie. Kupując komputer miałem seryjnie 1 gb kingstona ale odrazu dokupiłem taką sama pamięć kingstona tak więc oby dwie takie same. Jak sprawdzić czy pojedyncze czy podwójne?

rodzio2 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Sprzedawca komputera nie był zbyt uczciwy. Jak pisałem ta płyta jest przystosowana do pracy w dualu, czyli z dwoma identycznymi modułami. Takie moduły zawsze są w jednym opakowaniu, prztestowane do pracy ze sobą. A sprawdzałeś czy parametry są identyczne obydwu modułów? Musi być ientyczna częstotliwość i wszystkie timingi. Możesz to sprawdzić np programem Aida32/64. Jeśli chodzi o to czy są to moduły pojedyncze czy podwójne to spójrz na pamięć w komputrerze i zobacz czy kości pamięci są po obydwu stronach płytki. Jak są po obydwu stronach to są pdwójne, jak tylko z jednej to pojedyncze. Poza tym te informacje są w insrtukcji Twojeje płyty głównej. Są też tam informacje na temat obsługiwanych modułów pamięci i ich konfiguracji (jest tam dość szczegółowa tabela z przetestowanymi przez producenta modułami). Zanim kupi się pamięć zawsze należy przeczytać takie informacje, bo później często coś nie działa jak trzeba.

Tak więc obydwa moduly to te same moduły timingi wszystko takie same. Sa to pamięci obustronne.Więc co moge w takim wypadku zrobic?

Nic nie zdziałasz na dwóch dwustronnych. W najlepszym wypadku możesz mieć jeden dwustronny i jeden jednosronny dla Kingstona 1024MB o oznaczeniu KVR667D2N5/1G lub KVR533D2N4/1G. Reszta Kingstonów przy dwóch sztukach musi być jednostronna. Wszystko masz w tabeli w instrukcji obsługi. Jak nie masz instrukcji obsługi cała jest na stronie Asusa. Możesz spróbować zaktualizować BIOS. Ostatnia wersja to 1002 w wersji Beta. Ale raczej nie należy się spodziewać poprawy. Muszę przyznać, że płyta i tak jest bardzo tolerancyjna, skoro dało się uruchomić ją na dwóch dwustronnych, mimo, że producent nie przewiduje takiej opcji. Już czytałem o wielu podobnych przypadkach takich jak twój. Zazwyczaj nie dało się uruchomić komputera.

Tak więc wziąłem do ręki Instrukcje obslugi i moje pamięci są obsługiwane a dokładnie model to “KVR533D2N4/1G” Więc co jest? narazie będe robił update biosu jeżeli nie pomoże to niewiem co :frowning:

PS: JEEEEEEEESSSST:) Pomogł update biosu wgrałem 1002 beta (ten co podales) i wykryło normlanie 2gb:) WIELKIE dzięki za pomoc:)

Cieszę się bardzo.