1 komp glowny + laptop obok [inne systemy]

Wiec tak, nie siedze za bardzo w tematach sieci bo mi to nigdy nie bylo potrzebne, no ale do czasu. Niedlugo zamierzam uzywac 2 komputerow ktore stoja obok siebie i wogole nie beda z tamtego miejsca przemieszczane. Jeden to PC z internetem TP DSL, a 2 to laptop. PC ma Windowsa XP Pro SP2, a laptop dopiero za pare dni bedzie posiadal Ubuntu, chyba najnowszego.

Chcialbym, aby laptop dostawal neta od PC. Na PC chcialbym sobie zarzadzac jaki transfer bym mu dawal i jak laptop nie chodzi to transfer maxymalny posiadalby PC.

Teraz pytania. Jak rozdzielic tego neta biorac pod uwage inne systemy operacyjne i jak zarzadzac tym internetem z punktu PCta?

Ja radziłbym ci zakupić router. Podczas użytkowania z internetu przez jeden komputer, otrzymujesz całkowity transfer. Niestety nie wiem jak to się ma do limitowania transferu na laptopie.

łączysz dwa komputery crossem na pc udostępniasz połączenie a na laptopie jak bedzię tam ubuntu wgrane to powinno samo wszystko wykryć, a jak nie to sobie tam pokonfigurujesz z eth0.

No a jak z transferem, bo zalezy mi na dynamicznym zmienianiu transfera dla laptopa. Moje lacze na PC to 4 mb i powiedzmy ze dzisiaj chcialbym udostepnic laptopowi 1 mb, pojutrze 3 mb, a jeszcze kiedys 128 kb powiedzmy.