1 Komputer, 2 lub więcej użytkowników w tym samym czasie

Witam,

Do kilku Prac, oraz wspólnej gry sieciowej potrzebuje na jednym komputerze z Win 10 Pro x64 odpalić np. 5 razy tą samą aplikację (która standardowo może być uruchomiona tylko raz, głupi przykład x5 klientów skype na każdym inny użytkownik. albo 5 klientów steam z 5 użytkownikami). Najlepiej gdyby wszystko wyświetlało się na 1 wyświetlaczu (monitor 32 cale), albo 2 w tak wiem małych okienkach.

 

Dosyć mocny komputer PC 4 rdzenie AMD Phenom podkręcony do 4,9 Ghz, Karta graficzna ATI zapomniałem model 3GB pamięci ma 3, DVI, x2 hdmi, 16 GB RAM w 2 kościach, można dodać kolejne 16. W grę nie wchodzi dodawanie drugiego komputera, jeżeli windows 10 słabo do tego się nadaje może być Linux.

Pierwsze co mi przyszło do głowy, to wirtualizacja i w kolejnych systemach odpalać ten program

Jeśli program na to nie pozwala to w chwili obecnej nic nie zrobisz. Krążą plotki, że ma się to zmienić i będzie można odpalać program w różnych instancjach:

http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/15196,Windows-10-pozwoli-uruchamiac-po-kilka-instancji-aplikacji.aspx

W niektórych aplikacjach, np. Firefox jest możliwość uruchamiania nowej instancji. Jeśli wspomniany Skype nie ma takiej możliwości, to nic nie zrobisz.

Jeśli chodzi o Linuksa, to możesz podzialac z LXC.

Teraz wyobraz sobie 5 Windows po max 2GB RAMu z odpalonym Skype i być może czymś jeszcze i to pod prockiem AMD. Podejrzewam, że i7 bu tu nie pomógł. Linux też swoje zje. Jeśli już to wirtualizacja samej aplikacji, a to da kontener LXC. 

Zgodzę się że 5 windowsów to spore obciążenie, dlatego bardziej interesowało by mnie oszukanie windowsa że np. Steam i Steam1 to pomimo tego samego pliku.exe Inne pliki mogące działać w dwóch oknach obok siebie. A nawet bardziej zależało by mi żeby to była symulacja pracy po prostu dostępność.

Przykładowo: otwieramy 8 Okien z aplikacją Skype na 8 kontach userów, wszyscy są dostępni ale rozmowę, wideo i inne rzeczy robimy na jednym koncie a tamte sobie wiszą, po odpowiednim ustawieniu nawet nie musi być przesyłany obraz ich pracy, chodzi żeby operacja była w toku podobnie jak w systemie android elementy.

Jeżeli to nie będą jakieś sprzętożerne aplikację to możesz zainstalować sobie jakiś hypervisor i wrzucić 5VM po 2GB RAM na każdą i na tym odpalić te programy.

 

Myślę że nie będzie problemu tylko odchudź sobie system na VM, tzn jak najlżejsze środowisko graficzne lub nawet tryb tekstowy, w przypadku windows styl klasyczny bez żadnych efektów.

 

Ważne żebyś korzystał ze sprzętowej wirtualizacji, w przeciwnym wypadku obciążenie cpu będzie bardzo duże, upewnij się że masz AMD-V włączone w biosie.

Wsparcie dla wirtualizacji jest w procku, więc procek i tak będzie obciążony.

Zależy o jakie dokładnie rozwiązanie chodzi i o jakie aplikacje. Ja bym postawił serwer, na nim 5 kont użytkowników i każdy logowałby się przez RDP