1 komputer, 2 stanowiska


(Kasztaniasty) #1

Witam,

Napotkałem ostatnio na taki problem i szukam najlepszego optymalnego rozwiązania.

Mianowicie mam w domu komputer (1 jednostka centralna) i pojawiła się konieczność zakupu drugiego komputera. Jako że jest to wydatek nie mały postanowiłem to rozwiązać nieco inaczej. Chciałbym użyć jednej jednostki centralnej do dwóch różnych stanowisk po zakupieniu tylko niezbędnych rzeczy dla drugiego stanowiska (monitor, klawiatura, myszka).

Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że te dwa stanowiska mają być od siebie w odległości 10m pytanie jak to wszystko podłączyć aby działało ? Aha karta graficzna posiada 2 wyjścia na monitory.


(system) #2

Musisz mieć dwie grafiki.

Pytanie - windows czy linux?


(Venger) #3

Obawiam się że większym problemem będzie jednoczesne obsłużenie dwóch klawiatur i myszek...

Jeśli natomiast stanowiska nie będą pracowały w tym samym czasie - to raczej nie powinno być większych problemów.


(Kasztaniasty) #4

Jak nie wiesz to lepiej nie pisz ...

Hmm, a jakby tak założyć 2 oddzielne konta w Windowsie i dla każdego z nich w menadżerze urządzeń przypisać inna klawiaturę i myszkę ?

Dla pierwszego konta klawiatura1 i myszka1 (klawiatura2 i myszka2 wyłączyć w menadżerze).

Dla drugiego konta klawiatura2 i myszka2 (klawiatura1 i myszka1 wyłączyć w menadżerze).

Już na tym forum był taki temat ale nie dotyczył on aż tak dużej odległości i to ona jest największym problemem ... jak podłączyć myszkę i klawiaturę z odległości 10m ? bezprzewodowa myszka i klawiatura nie zda egzaminu gdyż pomieszczenia dzielą 2 ściany, a może jakiś hub USB ze wzmacniaczem sygnału ale czy istnieje coś takiego ? Druga sprawa chyba najtrudniejsza do rozwiązania to monitor ... jak go podłączyć na taką odległość ? Myślałem o kablu HDMI ale trochę drogo by to wyszło. Jakieś inne pomysły ?


(Mariosti*) #5

To w niczym nie pomoże.

To też w niczym nie pomoże.

Jedyne sensowne rozwiązanie to drugie stanowisko w formie terminala... czyli oddzielny komputer... dla wygody możnaby go np logować na 1-wydajniejszym komputerze, na którym to musiałby stać linux, serwerowy windows, bądź zmodyfikowane xp, tak aby mógł w pełni obsługiwać kilku użytkowników jednocześnie.

Gotowe rozwiązania tego typu jak eee box są horrendalnie drogie, ale w jakiejś... powiedzmy to sensownej cenie można coś takiego złożyć samemu (i będzie coś takiego mogło dodatkowo pełnić funkcję np serwera o niskim zużyciu energii).

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=20608

płyta główna ze zintegrowanym 2 rdzeniowym atomem, grafiką i możliwością zamontowania 2gb ramu w trybie 2 kanałowym,

np takiego -> http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=7394

Do tego zależnie od potrzeb można dorzucić jeszcze napęd/nagrywarkę sata/pata i odpowiednio dysk twardy... Zakładając bardzo atrakcyjny cenowo i wydajnościowo 500gb samsung f3... + pudełko po butach i jakiś używany zasilacz, mamy w pełni sprawny komputer, o sporych możliwościach i zużyciu energii rzędu 50-70W za ok 700zł.... można oczywiście z tą ceną zejśc do powiedzmy poniżej 500zł korzystając z małego/wolnego/używanego hdd, używanego/wyprzedażowego napędu/nagrywarki, ramu itp itd. Możliwości jest sporo, ale napewno sama klawiatura mysz i monitor nie są rozwiązaniem...


(system) #6

Teraz chcesz się bawić w Active Directory. (jeden komp musi pełnić rolę serwa i być stale włączony). A on chce chyba tego uniknąć. :stuck_out_tongue: (Chce nie kupować W OGÓLE stacji roboczej)


(Mariosti*) #7

Zupełnie nie zrozumiałeś tego... energooszczędny komputer na atomie może być serwerem do różnych usług jeśli zainteresowany będzie tego chciał (bo będzie do tej roli pasował dużo lepiej od głośniejszego, energochłonnego bazowego pc'ta).

Co do stacji roboczej to chce przede wszystkim uniknąć dużego nakładu pieniężnego, a nie zakupu drugiej stacji roboczej.

Jednoczesne odpalenie dwóch kont użytkowników na jednym komputerze nie zadziała, a na dodatek jak już wiesz dystans jest na poziomie problematycznym i sam koszt okablowania będzie stanowił sporą część kosztu zakupu jednostki na atomie, dlatego przedstawiłem jedyne sensowne rozwiązanie czyli tanią i energooszczędną stację roboczą. Po podłączeniu jej np skrętką do pierwszego komputera będzie można korzystać z danych na nim się znajdujących, bądź i logować na nim jeśli zainteresowany będzie miał takie widzimisię.


(system) #8

Stąd pytanie o system - Windows to tylko active directory, Linux ma wiele możliwości. (np. terminale :P)


(Mariosti*) #9

No nie ma tylko active directory... można się łączyć przez rdp i wtedy też masz terminal.