1 kość ddr2 dual chanel

(Domcio666) #1

Czy można zamontować na płycie tylko 1 kość ddr2 daual chanel bez zamontowania 2 kości ddr2 dual chanel

(witek-pl) #2

jak sama nazwa wskazuje DualChanel działa na dwóch kościach... gdy masz pojedynczą to zadziała normalnie...

(Domcio666) #3

Czyli jeśli będzie jedna to i tak odpali system?

(Damgora) #4

tak, ale pamięc zadziała w single-channel

(system) #5

czyli jak kupie ddr 2 dual chanel (2Gb) w jednej kości to będzie mi wykrywało 2Gb a nie 1Gb tak?

(Cedar) #6

Nie, będzie wykrywało 2 GB DDR2 a nie "ddr" i "Gb" :wink:

Kości (moduły) pamięci kupowane parami, opisane przez np. sprzedających/producenta jako "DUAL CHANEL" niczym się nie różnią od kupowanych pojedynczo, są tylko z jednej serii produkcyjnej, parametry ich są najbardziej do siebie zbliżone, czyli bez problemu możesz zainstalować tylko jeden moduł takiej pamięci.

(Damgora) #7

Komputer wykryje tyle pamięci ile zainstalujesz.

Nie ma kości pamięci typu 'dual channel', te sprzedawane z takim oznaczeniem zazwyczaj pakowane są po dwie żeby można było natychmiast pracować w trybie dwukanałowym,

a po włożeniu tylko jednej z kompletu oznaczonego '2GB DualChannel ' będziesz miał 1GB

(system) #8

Rozumiem 2Gb dual oznacza, że pamięć składa się z dwóch kości po 1Gb. Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można: obecnie mam kość HYNIX 512MB 2Rxx16 PC2-4200S-444-12 i chcę rozbudować pamięć w laptopie. W instrukcji obsługi pisze: do 2gb pamięci ddr2 533/667MHz z możliwością rozbudowy do 4GB za pomocą modułów soDIMM (obsługa technologii dwukanałowej).

Czyli optymalnie lepiej kupić 2gb w jednej kości i w przyszłości drugie 2gb zgadza się? Czy jeśli kupie teraz te 2gb 677MHz to czy ta kość będzie współdziałać z tą 512MB? Jeżeli już te 2Gb ma kupić to jakiej firmy polecacie?

Czy prawdą jest to, że lepiej pamięć chodzi jeżeli 2gb jest w dualu czyli fizycznie dwie kości wpięte niż jedna kość 2gb? Te pytania bardzo mnie nurtują i za odpowiedzi z góry dziękuje :slight_smile:

(Cedar) #9

Tryb pracy pamięci RAM "Dual Chanel" przyspiesza pracę tej pamięci od kilku do kilkunastu procent. Wymagane jest najczęściej aby były to dwa moduły o takich samych (lub zbliżonych) parametrach i pojemnościach (nie zawsze wymagane są takie same pojemności)

Poczytaj np. tu: https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ ... al_channel

(system) #10

Czyli wydajniej kupić 2 x 1Gb niż jedną kość 2Gb. A odpowie ktoś na moje inne pytania?

(Damgora) #11

Tak, taki 'komplet' będzie wydajniejszy niż pojedyncza kość. Odpowie lub nie jeśli je pozna...

(system) #12

Ale 2 x 1gb nie oplaca mi sie kupowac, bo zajme dwa wejscia i w przyszlosci bede muisial wywalic te dwie kosci. sadze ze lepiej kupic 2gb w jednej kosci i za rok dokupc drugie 2gb co da 4gb, tylko ze xp nie bedzie mi widzialo 4 bg tylko 3,25gb - czy takie rowiazanie ma sens? jakie mozecie polecic pamieci ram?

(Damgora) #13

no właśnie wydajność kontra możliwość dalszej rozbudowy musisz sam zdecydować bo jest tak jak piszesz.

A co do xp fakt 32-bitowe systemy nie wykryją więcej niż 3,25GB, ale być może do czasu zakupu drugiej kości 2GB zmienisz system (chyba, że masz procesor 32-bitowy)

(system) #14

A Ty jakbyś zrobił na moim miejscu?

Z tą zmianą to jestem uzależniony od sterowników, bo na stronie acer do mojego laptopa nie mogę znaleźć sterowników do siódemki a co dopiero sterowniki na systemy 64bitowe.

(Damgora) #15

brałbym na początek jedną 2-gigową kość.

(system) #16

Hynix? goodram, kingstona czy cos innego? i z jakim cl4,5,6? czym wyższa cyfra tym wolniejszy dostep do pamięci tak?