10 Zasad Bezpiecznego Korzystania z Internetu


(Chillout) #1

1. Należy zainstalować oprogramowanie, które zapewni ochronę podczas poruszania się w internecie lub pobierania plików bezpośrednio do komputera.

2. Oprogramowanie zabezpieczające powinno być zawsze uruchomione i aktualne, zwłaszcza gdy używa się laptopa w niechronionej sieci bezprzewodowej na lotniskach, w kawiarniach i w innych miejscach publicznych.

3. Należy upewnić się, że oprogramowanie zabezpieczające jest aktualne.

4. Oprogramowanie zabezpieczające przed zagrożeniami z sieci powinno zapewniać ochronę poczty elektronicznej, sieci równorzędnych (P2P) i wszystkich aplikacji dla użytkowników indywidualnych oraz generować w czasie rzeczywistym ostrzeżenia dotyczące ruchu przychodzącego i wychodzącego.

5. Regularnie aktualizuj wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie, w szczególności zwracaj uwagę na programy najbardziej podatne na zagrożenia - np. pakiety biurowe, przeglądarki biurowe czy kodeki.

6. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.

Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacjami liter i cyfr - zarówno małych, jak i dużych. Hasła nie powinny składać się ze słów czy wyrazów, które mogłyby być łatwe do odgadnięcia, na przykład z imienia i daty urodzenia. Regularnie zmieniaj lub modyfikuj hasła do poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych czy systemu operacyjnego.

8. Unikaj klikania na linki i załączniki w wiadomościach e-mail, na stronach lub komunikatorach internetowych. Tego typu wiadomości mogą narazić komputer na niepotrzebne ryzyko.

9. Nie przeglądaj, nie otwieraj ani nie pracuj z żadnym załącznikiem przesłanym drogą e-mail, którego nie oczekiwałeś lub przeznaczenia którego nie jesteś pewien.

10. Szanuj innych użytkowników internetu.


(Piotrkijak) #2

Przydałoby się jeszcze dodać o tym, że hasło poza literami i cyframi powinno zawierać co najmniej jeden znak specjalny i nie powinno być krótsze niż 8 znaków. Poza tym dość istotnym elementem jest również aktualizacja samego Windowsa, ponieważ sam antywirus nie za dużo da, jeżeli system jest dziurawy jak ser szwajcarski i dobrze byłoby doinstalować jakąś zaporę, która dodatkowo filtrowałaby ruch sieciowy, oraz co najważniejsze nie korzystać z konta administratora i jeżeli jest się posiadaczem Windows Vista, lub nowszy pozostawić załączone UAC, ponieważ zarówno UAC jak i również użytkowanie konta z ograniczonymi uprawieniami w dużym stopniu uniemożliwia złośliwemu oprogramowaniu ingerencji w system, np. nie zmodyfikuje/doda plików na partycji systemowej.


(Siciliano) #3

Powinno się dodać także punkt, iż korzystając z internetu nie należy publikować zdjęć swojego majątku ruchomego i kosztowności a następnie wrzucania informacji o wyjeździe na wakacje. Złodzieje tylko czekają na takie zaproszenia.

 

strona


(Chillout) #4

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wykradnięciem danych, loginów, haseł, pieniędzy z konta bankowego jest używanie dystrybucji linux w wersji LiveCD.