100% obciążenie procesora praktycznie cały czas nawet w bezczynności

Witam. Mam laptopa Asus k52-DE i w nim procesor AMD Vision V120 2,2 GHz. Jakiś czas temu zauważyłem, że procesor się bardzo stresuje, nawet kiedy nic nie robię na komputerze poza przeglądaniem neta i słuchaniem muzyki z YT. Na windows 7 professional YT tak zamulał, że praktycznie wyrzucał mi przeglądarkę z procesów. Teraz mam windows 8.1 z Media Center i jest trochę poprawa, jednak dalej procesor się stresuje. Co może być powodem?

Uruchom Menadżera zadań i procesach zobacz co tak Ci stresuje procka.

@Ja$ standardowy menadżer mało pokaże lepiej skorzystać z czegoś konkretniejszego, choćby process explolera lub podobnych.

z tym stresowaniem to różnie… np teraz SkyDrive ponad 60%, przed chwilą catalist Control Center…

Dla przykładu kilka screenów:

38006929030391807419_thumb.jpg

85362087670415692373_thumb.jpg

14770963488268991989_thumb.jpg

 

Odtwarzając YT w chrome, zamula, na IE11 jest lepiej, ale dalej jak mi ktoś coś napisze np na fejsie, to też dostaje zwiechę… Poza tym, dlaczego te procesy tyle proca jedzą? Wcześniej tak nie było…

 

 

Może za duża fragmentacja pliku wymiany?

Możesz to sprawdzić np. w programie defraggler http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler,Program,Windows,13314.htmlOdpalasz program, dajesz “analizuj” na partycji gdzie jest ten plik (domyślnie C) i w dolnym oknie edit: w zakładce ‘lista plików’ szukasz “pagefile.sys” (jeżeli w win 8 jest inaczej, to proszę mnie poprawić).

Jeżeli ma więcej niż (powiedzmy) 500 fragmentów, to wyłacz swap, uruchom ponownie, zdefragmentuj dysk, włącz swap, uruchom ponownie.

plik wymiany może być bardzo pofragmentowany jeśli system ma kilka godzin? Nie wydaje mi się, ale sprawdzę Twoją poradę :wink:

 

fragmentów: 1, także niestety to odpada, co jeszcze może być przyczyną czegoś takiego? 

Windows 7 i Windows 8 (8.1) to samo… Windows 8.1 stoi od kilku godzin (z pełnym formatem całego dysku)

Jakbym wiedział, że “teraz mam” oznacza “kilka godzin” to nawet bym nie śmiał sugerować :wink:

 

 

Czy się nie mylę, że V120 to jednojajowy proc, a lapek ma 1GB ramu? Jeżeli tak, to po prostu znak czasów. Po prostu nikt nie optymalizuje kodu, bo ludzie i tak kupują coraz szybsze maszyny. Któraś z aktualizacji office (skydrive) czy flasha/przeglądarki pewnie uznała, że skoro masz win 7/8 to uciągniesz więcej.

 

Mogę poradzić jedynie:

słuchanie muzyki z yt - okienko nie wygląda na jakieś wielkie, ale duża rozdzielczość video może wpływać - uruchom w osobnym oknie / innej przeglądarce i zminimalizuj.

SkyDrive - nie pomogę, bo nie używam, ale dropboxa włączam na służbowym sprzęcie tylko rano i przed wyjściem (i3 z 4ram + sporo służbowego syfu). Nie wiem ile to daje i czy przypadkiem to nie placebo, ale tu tylko zmiana przyzwyczajeń pomoże (albo częstotliwości aktualizacji jeżeli istnieje).

Chrome - nie pamiętam kiedy, ale przesiadłem się na maxthon i kiedy mam okazję porównać, zawsze jest szybszy (zawsze mam również ie, ff, chrome)… pomijając baaardzo stare strony pisane pod obsługę konkretnych przeglądarek. A chrome w ostatnich testach jakie widziałem ssał równo (czasami IE (sic!) , czasami FFoxowi, ale mało co wygrywał).

 

Standardowe pytanie: Od jak dawna tak masz? 

Czy możesz w tym czsie skojarzyć jakieś zmiany w systemie, wydanie nowego flasha, dodanie/odjęcie sprzętu itp?

tak procek jednordzeniowy, 4 GB ram DDR3 1333 MHz, więc chyba nie jest aż tak tragicznie. Laptop był projektowany pod windows 7. Teraz może i obciążenie jest przez skydrive, bo ściąga mi pliki do trybu offline, jednak na windows 7 najczęściej zwiechy powodował “proces bezczynności systemu”. Spróbuję jeszcze dziś wymienić pastę termoprzewodzącą. Wczoraj ją oglądałem i była w dobrej formie, ale może to coś da…

 

ps. Sorki za złe sprecyzowanie, nie ta pora już była :slight_smile:

Hej,

 

Proces bezczynności systemu nie może powodować zwieszeń. Tak naprawdę pokazuje on, ile czasu procesora jest wolnego. Jeśli proces ten pokazuje użycie 99%, to tak naprawdę tylko 1% czasu procesora jest wykorzystywany, a te 99% to wielkość zasobu, który w danej chwili wykorzystywany nie jest.

 

Sprawdź kondycję dysku twardego - wykorzystaj do tego program CrystalDiskInfo - wrzuć screena w kolejnym poście.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

16635133814039135399_thumb.jpg

 

Nie rób z tego procesora potwora, to odpowiednik Intel Atom 330, czy jakiegoś PentiumD 2.80GHz. Działać działa, ale nie możesz spodziewać się cudów.

do tej pory nie było jakichś większych problemów (dało się nawet grać w GTA IV na średnich). Do tej pory było ok, od 2-3 miesięcy tak dziwnie YT zaczął działać. Zastanawia mnie czemu ostatnio na windows 7 i teraz po przesiadce na 8.1 ciągle jest obciążony w 99-100%. Wcześniej tak nie było…

A jak temperatury wszystkiego - HWMonitor i daj screen pod obciążeniem.

 

No i na jednordzeniowym CPU, będzie raczej słabo.

11647164795438947112_thumb.jpg

 

Dziś jeszcze załatwię nową pastę termo przewodzącą i ją założę

Podgrzej go z 30 minut i dopiero screen.

 

Daj screen smart dysku, ale z HD Tune, opcja health. Może to być też problem dysku?

75715737760457654838_thumb.jpg

 

 

@edit:

 57841030374125936516_thumb.jpg

W sumie temperatury mogą być.

 

Laptop czasem nie upadł, wartość BF powinna być najlepiej 0? lub bliska zeru.

nie przypominam sobie, żeby upadł… w wakacje płyta główna przeszła reballing jeśli to ma jakieś znaczenie

 

Teraz np grałem w Most wanted (wszystko na full) przy włączonej przeglądarce i orthosie stresującym procesor i żadnych lagów…

Hej,

Niektóre sensory w dyskach są bardzo wyczulone i mocniejsze puknięcie zliczają jako zarejestrowany upadek. Poza tym dysk w bardzo dobrej kondycji. Co prawda temperatura mogłaby być nieco mniejsza, ale tragedii nie ma.

A nie jest tak, że im dłużej komputer chodzi, tym bardziej wydajnie?

Pozdrawiam,

Dimatheus

no włąśnie niestety nie jest tak…