100% obciążenie procesora praktycznie cały czas nawet w bezczynności

(Czajo) #1

Witam. Mam laptopa Asus k52-DE i w nim procesor AMD Vision V120 2,2 GHz. Jakiś czas temu zauważyłem, że procesor się bardzo stresuje, nawet kiedy nic nie robię na komputerze poza przeglądaniem neta i słuchaniem muzyki z YT. Na windows 7 professional YT tak zamulał, że praktycznie wyrzucał mi przeglądarkę z procesów. Teraz mam windows 8.1 z Media Center i jest trochę poprawa, jednak dalej procesor się stresuje. Co może być powodem?

(Ja$) #2

Uruchom Menadżera zadań i procesach zobacz co tak Ci stresuje procka.

(witek-pl) #3

@Ja$ standardowy menadżer mało pokaże lepiej skorzystać z czegoś konkretniejszego, choćby process explolera lub podobnych.

(Czajo) #4

z tym stresowaniem to różnie... np teraz SkyDrive ponad 60%, przed chwilą catalist Control Center...

Dla przykładu kilka screenów:

38006929030391807419_thumb.jpg

85362087670415692373_thumb.jpg

14770963488268991989_thumb.jpg

Odtwarzając YT w chrome, zamula, na IE11 jest lepiej, ale dalej jak mi ktoś coś napisze np na fejsie, to też dostaje zwiechę... Poza tym, dlaczego te procesy tyle proca jedzą? Wcześniej tak nie było...

(drunkula) #5

Może za duża fragmentacja pliku wymiany?

Możesz to sprawdzić np. w programie defraggler http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler,Program,Windows,13314.htmlOdpalasz program, dajesz "analizuj" na partycji gdzie jest ten plik (domyślnie C) i w dolnym oknie edit: w zakładce 'lista plików' szukasz "pagefile.sys" (jeżeli w win 8 jest inaczej, to proszę mnie poprawić).

Jeżeli ma więcej niż (powiedzmy) 500 fragmentów, to wyłacz swap, uruchom ponownie, zdefragmentuj dysk, włącz swap, uruchom ponownie.

(Czajo) #6

plik wymiany może być bardzo pofragmentowany jeśli system ma kilka godzin? Nie wydaje mi się, ale sprawdzę Twoją poradę :wink:

fragmentów: 1, także niestety to odpada, co jeszcze może być przyczyną czegoś takiego? 

Windows 7 i Windows 8 (8.1) to samo... Windows 8.1 stoi od kilku godzin (z pełnym formatem całego dysku)

(drunkula) #7

Jakbym wiedział, że "teraz mam" oznacza "kilka godzin" to nawet bym nie śmiał sugerować :wink:

Czy się nie mylę, że V120 to jednojajowy proc, a lapek ma 1GB ramu? Jeżeli tak, to po prostu znak czasów. Po prostu nikt nie optymalizuje kodu, bo ludzie i tak kupują coraz szybsze maszyny. Któraś z aktualizacji office (skydrive) czy flasha/przeglądarki pewnie uznała, że skoro masz win 7/8 to uciągniesz więcej.

Mogę poradzić jedynie:

słuchanie muzyki z yt - okienko nie wygląda na jakieś wielkie, ale duża rozdzielczość video może wpływać - uruchom w osobnym oknie / innej przeglądarce i zminimalizuj.

SkyDrive - nie pomogę, bo nie używam, ale dropboxa włączam na służbowym sprzęcie tylko rano i przed wyjściem (i3 z 4ram + sporo służbowego syfu). Nie wiem ile to daje i czy przypadkiem to nie placebo, ale tu tylko zmiana przyzwyczajeń pomoże (albo częstotliwości aktualizacji jeżeli istnieje).

Chrome - nie pamiętam kiedy, ale przesiadłem się na maxthon i kiedy mam okazję porównać, zawsze jest szybszy (zawsze mam również ie, ff, chrome)... pomijając baaardzo stare strony pisane pod obsługę konkretnych przeglądarek. A chrome w ostatnich testach jakie widziałem ssał równo (czasami IE (sic!) , czasami FFoxowi, ale mało co wygrywał).

Standardowe pytanie: Od jak dawna tak masz? 

Czy możesz w tym czsie skojarzyć jakieś zmiany w systemie, wydanie nowego flasha, dodanie/odjęcie sprzętu itp?

(Czajo) #8

tak procek jednordzeniowy, 4 GB ram DDR3 1333 MHz, więc chyba nie jest aż tak tragicznie. Laptop był projektowany pod windows 7. Teraz może i obciążenie jest przez skydrive, bo ściąga mi pliki do trybu offline, jednak na windows 7 najczęściej zwiechy powodował "proces bezczynności systemu". Spróbuję jeszcze dziś wymienić pastę termoprzewodzącą. Wczoraj ją oglądałem i była w dobrej formie, ale może to coś da...

ps. Sorki za złe sprecyzowanie, nie ta pora już była :slight_smile:

(Dimatheus) #9

Hej,

Proces bezczynności systemu nie może powodować zwieszeń. Tak naprawdę pokazuje on, ile czasu procesora jest wolnego. Jeśli proces ten pokazuje użycie 99%, to tak naprawdę tylko 1% czasu procesora jest wykorzystywany, a te 99% to wielkość zasobu, który w danej chwili wykorzystywany nie jest.

Sprawdź kondycję dysku twardego - wykorzystaj do tego program CrystalDiskInfo - wrzuć screena w kolejnym poście.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Czajo) #10

16635133814039135399_thumb.jpg

(bachus) #11

Nie rób z tego procesora potwora, to odpowiednik Intel Atom 330, czy jakiegoś PentiumD 2.80GHz. Działać działa, ale nie możesz spodziewać się cudów.

(Czajo) #12

do tej pory nie było jakichś większych problemów (dało się nawet grać w GTA IV na średnich). Do tej pory było ok, od 2-3 miesięcy tak dziwnie YT zaczął działać. Zastanawia mnie czemu ostatnio na windows 7 i teraz po przesiadce na 8.1 ciągle jest obciążony w 99-100%. Wcześniej tak nie było...

(JNJN) #13

A jak temperatury wszystkiego - HWMonitor i daj screen pod obciążeniem.

No i na jednordzeniowym CPU, będzie raczej słabo.

(Czajo) #14

11647164795438947112_thumb.jpg

Dziś jeszcze załatwię nową pastę termo przewodzącą i ją założę

(JNJN) #15

Podgrzej go z 30 minut i dopiero screen.

Daj screen smart dysku, ale z HD Tune, opcja health. Może to być też problem dysku?

(Czajo) #16

75715737760457654838_thumb.jpg

@edit:

57841030374125936516_thumb.jpg

(JNJN) #17

W sumie temperatury mogą być.

Laptop czasem nie upadł, wartość BF powinna być najlepiej 0? lub bliska zeru.

(Czajo) #18

nie przypominam sobie, żeby upadł... w wakacje płyta główna przeszła reballing jeśli to ma jakieś znaczenie

Teraz np grałem w Most wanted (wszystko na full) przy włączonej przeglądarce i orthosie stresującym procesor i żadnych lagów...

(Dimatheus) #19

Hej,

Niektóre sensory w dyskach są bardzo wyczulone i mocniejsze puknięcie zliczają jako zarejestrowany upadek. Poza tym dysk w bardzo dobrej kondycji. Co prawda temperatura mogłaby być nieco mniejsza, ale tragedii nie ma.

A nie jest tak, że im dłużej komputer chodzi, tym bardziej wydajnie?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Czajo) #20

no włąśnie niestety nie jest tak..