100% użycia dysku przy starcie systemu

Witam! Za każdym razem gdy włączam laptopa i loguje się, system bardzo wolno chodzi przez jakieś 3-5min, a użycie dysku wynosi 100%. Potem wszystko wraca do normy, ale takie rzeczy chyba nie powinny się dziać, ponieważ laptop ma dopiero 4 miesiące. Mój sprzęt to Lenovo IdeaPad Y580. Proszę o pomoc!

To daj screen smart dysku z HD Tune, opcja health.

 

Temperatury screen z HW Monitor.

 

Wirusy, wrzuć logi do działu Bezpieczeństwo.

Właściwie to tak być powinno xD

Gdy uruchamiasz komputer system musi załadować nie tylko “siebie” ale również każdy program i sterownik, który masz włączony w autostarcie. Jeżeli system jest fabryczny od producenta to musi jeszcze załadować cały crapware (zbędne, obciążające programy “dodatki” od producenta). Do tego dochodzi jeszcze antywirus oraz fragmentacja plików i dysk musi się “obrócić” 5 razy aż załaduje dany plik. 

 

Do tego załóżmy, że jesteś niecierpliwym człowiekiem i zaraz jak się pokaże pulpit uruchamiasz np: Google Chrome. Jeżeli masz dużo wtyczek, dużą historię, dużo zakładek i duży ogólnie profil to dokładasz kolejne 300MB-700MB do załadowania. 

 

W takim scenariuszu nie dziwota, że komputer mieli dyskiem ok. 3-5 min po uruchomieniu systemu. 

Xemidra ma prawdopodobnie rację, ale wolałem jednak napisać ten temat i upewnić się czy wszystko jest OK :smiley:

W załącznikach screen z HDTune i HW Monitor. Tutaj wrzuciłem skan z OTL. http://forum.dobreprogramy.pl/temat/466725-100-u%C5%BCycia-dysku-przy-starcie-systemu/

post-253284-0-62584900-1393756353_thumb.

post-253284-0-37814700-1393756649_thumb.

Masz gwarancję, więc prawodopodobnie dysk do wymiany, powierzchnia i system mechaniki chyba nawala?  Serwis.

 

Pozycje smart: C8 i OB i BF(wstrząsy - Twoje lub wibracje dysku)

 

I dlatego mogą być takie problemy.

 

Edit:

 

Temperatury OK.

Wymiana dysku jest naprawdę niezbędna? Oprócz problemów występujących przy uruchamianiu, raczej wszystko jest dobrze.

Czym szybciej tym lepiej, ponieważ będziesz miał dłuższą gwarancję na nowy dysk?

 

Twój wybór.

 

Sprawdź sobie w serwise, czy wymiana dysku np: 3 miesiące przed upływem gwarancji na laptopa, daje tylko 3 miesiące gwarancji na nowy dysk, czy jest to np: 1,2,czy 5 lat? na dysk.

Dysk faktycznie powinieneś wymienić. Jeżeli masz gwarancję to tym bardziej nie ma się nad czym zastanawiać. 

Nie zapomnij jednak zrobić kopii zapasowej wszystkich twoich plików i może profilaktycznie przywrócić system Recovery by się do niczego nie przyczepili. 

Kopia zapasowa będzie prawdopodobnie bardzo dużo ważyć, a więc potrzebuję innego dysku twardego, na który zgram tę kopię zapasową. Na płytę się nie zmieści lub pendrive?

możliwe że podłoga sie ugina w pokoju, buda jest lekka (poniżej 6 kg) więc się kiwa lub nawet przekazuje drgania z wiatraka, podłogi lub subwoofera. warto to sprawdzić bo kolejny dysk może też mieć też problemy.

na płytę się nie zmieści kopia - koniecznie dysk lub duża karta / pendrive

Mieszkam w bloku więc raczej nie, Chojinka.

A więc mam teraz pytanie co mam powiedzieć gdy będę dzwonił z reklamacją, jeśli zapytają mnie o szczegóły (co się dysku zepsuło itd).

Masz napisane + dołącz scren z HD Tune + opisz Twój problem.