100% użycia dysku przy starcie systemu

(Mixons) #1

Witam! Za każdym razem gdy włączam laptopa i loguje się, system bardzo wolno chodzi przez jakieś 3-5min, a użycie dysku wynosi 100%. Potem wszystko wraca do normy, ale takie rzeczy chyba nie powinny się dziać, ponieważ laptop ma dopiero 4 miesiące. Mój sprzęt to Lenovo IdeaPad Y580. Proszę o pomoc!

(JNJN) #2

To daj screen smart dysku z HD Tune, opcja health.

Temperatury screen z HW Monitor.

Wirusy, wrzuć logi do działu Bezpieczeństwo.

(Xemidra) #3

Właściwie to tak być powinno xD

Gdy uruchamiasz komputer system musi załadować nie tylko “siebie” ale również każdy program i sterownik, który masz włączony w autostarcie. Jeżeli system jest fabryczny od producenta to musi jeszcze załadować cały crapware (zbędne, obciążające programy “dodatki” od producenta). Do tego dochodzi jeszcze antywirus oraz fragmentacja plików i dysk musi się “obrócić” 5 razy aż załaduje dany plik. 

Do tego załóżmy, że jesteś niecierpliwym człowiekiem i zaraz jak się pokaże pulpit uruchamiasz np: Google Chrome. Jeżeli masz dużo wtyczek, dużą historię, dużo zakładek i duży ogólnie profil to dokładasz kolejne 300MB-700MB do załadowania. 

W takim scenariuszu nie dziwota, że komputer mieli dyskiem ok. 3-5 min po uruchomieniu systemu. 

(Mixons) #4

Xemidra ma prawdopodobnie rację, ale wolałem jednak napisać ten temat i upewnić się czy wszystko jest OK :smiley:

W załącznikach screen z HDTune i HW Monitor. Tutaj wrzuciłem skan z OTL. http://forum.dobreprogramy.pl/temat/466725-100-u%C5%BCycia-dysku-przy-starcie-systemu/

post-253284-0-62584900-1393756353_thumb.

post-253284-0-37814700-1393756649_thumb.

(JNJN) #5

Masz gwarancję, więc prawodopodobnie dysk do wymiany, powierzchnia i system mechaniki chyba nawala?  Serwis.

Pozycje smart: C8 i OB i BF(wstrząsy - Twoje lub wibracje dysku)

I dlatego mogą być takie problemy.

Edit:

Temperatury OK.

(Mixons) #6

Wymiana dysku jest naprawdę niezbędna? Oprócz problemów występujących przy uruchamianiu, raczej wszystko jest dobrze.

(JNJN) #7

Czym szybciej tym lepiej, ponieważ będziesz miał dłuższą gwarancję na nowy dysk?

Twój wybór.

Sprawdź sobie w serwise, czy wymiana dysku np: 3 miesiące przed upływem gwarancji na laptopa, daje tylko 3 miesiące gwarancji na nowy dysk, czy jest to np: 1,2,czy 5 lat? na dysk.

(Xemidra) #8

Dysk faktycznie powinieneś wymienić. Jeżeli masz gwarancję to tym bardziej nie ma się nad czym zastanawiać. 

Nie zapomnij jednak zrobić kopii zapasowej wszystkich twoich plików i może profilaktycznie przywrócić system Recovery by się do niczego nie przyczepili. 

(Mixons) #9

Kopia zapasowa będzie prawdopodobnie bardzo dużo ważyć, a więc potrzebuję innego dysku twardego, na który zgram tę kopię zapasową. Na płytę się nie zmieści lub pendrive?

(Chojinka) #10

możliwe że podłoga sie ugina w pokoju, buda jest lekka (poniżej 6 kg) więc się kiwa lub nawet przekazuje drgania z wiatraka, podłogi lub subwoofera. warto to sprawdzić bo kolejny dysk może też mieć też problemy.

na płytę się nie zmieści kopia - koniecznie dysk lub duża karta / pendrive

(Mixons) #11

Mieszkam w bloku więc raczej nie, Chojinka.

A więc mam teraz pytanie co mam powiedzieć gdy będę dzwonił z reklamacją, jeśli zapytają mnie o szczegóły (co się dysku zepsuło itd).

(JNJN) #12

Masz napisane + dołącz scren z HD Tune + opisz Twój problem.