100% użycie procesora , dostępne 5.9 GB RAM z 8 GB

Witam , dzisiaj wieczorem grałem sobie w Just Cause 3 na moim HP OMEN :
8 GB RAM
intel core i5
GTX960
Windows 10

Podczas gry wszystko szło dobrze , ale w pewnym momęcie wszystko scrashowało się i musiałem zrestartować komputer przyciskiem zasilania ( menadżel zadań się nie odpalał ).
Na początku komputer włączał się z 2 minuty ( mam windowsa na SSD i zwykle trwa to 20 sekund ) , gdy otworzyłem menadżer zadań zużycie CPU wykazywało 100% przy prawie każdej akcji , przy odpaleniu painta odrazu podskoczyło do 100% , o graniu to już nie mówię bo ze 100 FPS’ów spadło do 1-10 . W gefroce experiance sprawdzałem specyfikacje i o dziwo pokazało mi że mam dostępne 5.9 GB RAM’u . Bez przerwy miga dioda na klawiszu Caps Lock . Czy jest taka możliwość , że kość RAM’u się spaliła ? Albo coś się stało z procesorem ? Zwykle wszystko śmigało , a ja komputera nie zamęczam i zwykle gram na wysokich albo normalnych w 1360 na 760 . Powinienem wysłać do serwisu na gwarancję ? Zrobić format ? Do pomocy technicznej już napisałem .

Przede wszystkim uruchom menadżer zadań i zobacz co ci tak zżera zasoby. To dosyć oczywista sprawa.
2. Sprawdź, czy się nie przegrzewa. Od Win8 menadżer zadań pokazuje również częstotliwość CPU. Sprawdź, czy nie jest obniżona.

użyłem programu reimage i sprawdziłem że procesor działa z częstotliwością 2,3 GHz , pisze nawet , że wolniej niż ze średnią prędkością . Jeśli o zużycie chodzi to KAŻDY program zużywa 10 razy tyle co wcześniej , eksplorator plików przy otwieraniu wykorzystuje 60 % ! czy jest taka możliwość , że przy crashu gry i laptopa coś się spaliło ? rozważam format lub oddanie na gwarancję do naprawy

Mam rozumieć, że z 0% skoczyło do 100%?
Jeśli jednak nie z 0% to poczekaj kilka minut, aż komputer uruchomi wszystkie programy i potem spróbuj uruchomić.

Podobne objawy widziałem na laptopie, na którym padał dysk SSD. Zacząlbym od formata. Zakładam, że nie ma tam żadnego “obcego” procesu , który obciąża CPU. Nie dałeś na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dziwi trochę wysokie zużycie RAM. Dysk nie powinien mieć na to wpływu. To, że jakaś aplikacja skokowo przy uruchomieniu wykorzystuje dużo CPU jest całkowicie normalne. Powinno to jednak trwać chwilę.

Jaki to i5?
Ile lat ma komputer?
Jaką temperaturę ma procesor?

komputer kupiony w święta 2016 roku , model z 2015 , intel core i5 , 6 generacji , temperatura w normie , chyba przeformatuję dysk C ( SSD ) , lecz dziwi mnie tylko 5.9 gb ram’u z 8 gb . Ponawiam pytanie , czy to możliwe że podczas gry coś mogło się zepsuć , że komputer scrashowało i dało takie problemy z RAM’em i procesorem ?

Miałem coś identycznego na HP Proliant 10th gen
Kompilowanie PHP tak grzało procek że następował wymuszony shutdown.
Devovie PHP coś zjebali

No ale co ci tak zużywa ten RAM? Który proces?

Nie masz przypadkiem włączonego Hyper-V / VMWare z jakąś maszyną wirtualną? To by tłumaczyło dlaczego nie widzisz zużycia w menadżerze zadań.

ram nic nie zużywa , poprostu w właściwościach pisze , że mam dostępne 5.9 gb z 8 gb , formatuję komputer a jak nie to serwis na gwarancji

Dostępne OK… myślałem, że używane. Coś musi przecież używać tych 2GB, nie ma że “nic nie używa”. Posortuj malejąco po zużyciu pamięci przez aplikacje to się dowiesz.
Druga opcja to alokacja pamięci dla zintegrowanej karty graficznej. Możesz to zmienić w BIOSie.

Ale jaka konkretnie? Pytam, bo niedawno był tu jeden wątek, dla autora którego 99°C było “w normie”.

1 polubienie