100% wykorzystanie dysku hdd

Witam, mam problem z dyskiem hdd który jest ciągle w użyciu w 100% do 98%. Nie mam pojęcia co mogło się stać, w menedżerze zadań nie mam żadnej aplikacji która mogła by wykorzystywać tyle dysku. Dodam że problem znika gdy wyłączę internet, wtedy wszystko wraca do normy i dysk pracuje normalnie. Zdarza się też że dysk sam z siebie zaczyna pracować normalnie np. na minutę i później wykorzystanie znowu skacze do 100%

Przeskanuj mbam i adwcleaner.

Nic to nie dało, niby wykryło 2 zagrożenia ale po usunięciu nic się nie zmieniło.


Jedyna zmiana jest taka, że tak wygląda teraz zużycie dysku

Witaj @sobo
Jeśli ma to związek z infekcją, to mogło być niezauważone przez MBAM i ADWC.
Ostatnio tak jest z dll-propagation

Wstaw logi FRST do wglądu według poradnika

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

1 polubienie

Shortcut_23-01-2022 18.20.49.txt (48,8 KB)
Addition_23-01-2022 18.20.49.txt (92,6 KB)
FRST_23-01-2022 18.20.49.txt (34,4 KB)
Mam nadzieję że o to chodziło

1 polubienie

Spojrzałem teraz na menedżera zadań i już totalnie nie wiem o co chodzi. Teraz dysk działa w 100% normalnie, nic się nie dzieje.

1 polubienie

Tak, dziękuję

  1. Na początek odinstaluj
    Driver Support One

  2. Czy ustawiałeś zabezpieczenia blokujące uruchamianie skryptów VBScript w Internet Explorer?
    Dawno nie widziałem tego parametru, a trzeba wiedzieć lub wymusić takie ustawienia. Więc jeśli nie zmieniałeś tego samodzielnie lub poprzez jakiś program, to usunę to ustawienie.

  3. UWAGA: Przywracanie systemu jest wyłączone (Total:111.19 GB) (Free:5.55 GB) (5%)
    Masz bardzo zapchany dysk systemowy, a posiadasz pojemny drugi dysk.
    Nie będę mógł nawet wymusić włączenia Przywracania, z powodu braku miejsca.
    Czy możesz przejrzeć zainstalowane programy i usunąć nieużywane?

  4. Możliwe, że są również pozostałości po aktualizacjach systemu.
    Zrób oczyszczanie dysku systemowego.
    Kliknij prawym na dysku z systemem.
    Właściwości → Oczyszczanie dysku → Oczyść pliki systemowe
    Przejrzyj dostępne do oczyszczenia miejsca, wśród nich Windows Update

Część z tych poleceń pewnie zajmie chwilę, ale na koniec zrób świeży skan FRST i wstaw pliki do wglądu

Nie zauważyłem niebezpiecznych wpisów, oprócz wspomnianych na samym początku, ale należałoby usunąć pozostałości.

Spojrzałem teraz na menedżera zadań i już totalnie nie wiem o co chodzi.

Możliwe, że robiła się w tle aktualizacja Windows

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

2 polubienia
  1. Jest już zrobione
  2. Wiesz co, zaskoczyłeś mnie tym trochę ponieważ nigdy czegoś takiego nie robiłem, ani samodzielnie ani przez program.
  3. Pousuwałem kilka niepotrzebnych aplikacji i teraz mam wolne 12,8 gb miejsca. Nie wiem czy to wystarczająca ilość.
  4. Też już zrobione.

Shortcut_23-01-2022 20.10.40.txt (46,3 KB)
Addition_23-01-2022 20.10.40.txt (87,3 KB)
FRST_23-01-2022 20.10.40.txt (33,3 KB)

Możliwe, że robiła się w tle aktualizacja Windows

Również o tym myślałem ale wtedy w menedżerze zadań miał bym raczej o tym jakąś wzmiankę a nigdzie nie widziałem żeby system zużywał tyle dysku.

Dziękuję

Na liście instalacji nie widzę Avast, ale nadal jest rejestrowany jako program Antywirusowy
To będę też chciał naprawić

Poczekaj chwilkę na plik naprawczy :wink:

1 polubienie

Plik gotowy.

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. D:\Pobrane
    fixlist.txt (37,5 KB)
    „Plik naprawczy został utworzony tylko dla Ciebie, nie należy go stosować na innym komputerze”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.
  4. Napisz, czy nadal zauważasz użycie dysku.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

1 polubienie

I znów nie wiem co się stało. Zapisałem fixlist w katalogu pobrane, komputer uruchomił się ponownie i znów użyce dysku to 100%

Fixlog_23-01-2022 21.16.11.txt (100,8 KB)

Fixlist wykonał się poprawnie

Sprawdź w Menedżerze zadań, czy jakiś proces zużywa dysk lub pamięć

1 polubienie


Niestety nie znalazłem nic co może w taki sposób obciążać dysk

Podaj model i wiek, wielkość dysku twardego to 1TB jak mniemam:
CrystalDiskInfo 8.14.2 - dobreprogramy .

Ustaw wyświetlanie wartości RAW w jednostkach dziesiętnych (DEC) - jakieś coś gdzieś pogrzeb w opcjach. Pokaż zrzut ekranu. Może system nie złapał żadnego trypla, a dysk daje znać o uszkodzeniach.

1 polubienie

Aktualizacja: Po jakichś 10 minutach zostawienia komputera samego sobie dysk znów działa poprawnie.


Nie mam niestety pojęcia gdzie mogę znaleźć zmianę systemu jednostek

Funckje → Zaawansowane → wartości RAW → 10 [DEC]

1 polubienie

Nie można jednoznacznie wywróżyć kiedy dysk padnie, ale po wyczerpaniu puli sektorów zapasowych oprogramowanie dysku zacznie relokować sektory (parametr 05). Dysk jak sam widzisz może mieć momenty, w których działa normalnie (nie używa - nawet jeśli to jest mały kawałek - uszkodzonej powierzchni), a ma też momenty kiedy operuje na uszkodzonej powierzchni, stąd użycie i spowolnienie.

Ważne jest szczególnie teraz, żeby uwolnić jak najwięcej przestrzeni, prawie maksymalne zapełnienie nośnika tylko przyspieszy egzekucję :stuck_out_tongue_winking_eye:

Info:
AttributesSeagate – smartmontools .

Staraj się zabezpieczyć jak najwięcej ważnych plików na nośnikach zewnętrznych i stosownie do możliwości finansowych rozglądaj się za nowym dyskiem. Nie musi być od razu 5TB SSD, może być mniejszy SSD na system i drugi, nowy talerzowy na „dane”. Wszystko zależy od tego co trzymasz na dysku i jak to jest ważne dla ciebie, itd.

Jaką masz płytę główną?

2 polubienia

FRST już możesz usunąć.
Dorzucę informacje sprzętowe

Microsoft Windows 10 Home Wersja 21H2 19044.1466 (X64)
BIOS: American Megatrends Inc. F25 01/16/2019
Płyta główna: Gigabyte Technology Co., Ltd. AB350-Gaming 3-CF
Procesor: AMD Ryzen 7 1700 Eight-Core Processor
Całkowita pamięć fizyczna: 16334.03 MB

Zwrócę jeszcze uwagę na BIOS, jest dostępna nowsza wersja.
GA-AB350-Gaming 3 (rev. 1.x)

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

1 polubienie