100% zużycia dysku win8

Witam,

posiadam laptop asus x501a z windows 8. Od kilku dni przy zwykłym przeglądaniu stron laptop zwyczajnie się wiesza albo zamula. Po dłuższej próbie gdy wchodzę w menager zadań to zużycie dysku wskazuje na 100%. Procesy działają jak trzeba. Dodam jeszcze że nie ma różnicy czy używam chrome czy explorera. Laptopa posiadam 3 lata i wcześniej nie było tego typu problemów. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam 

Podaj markę, model oraz pojemność twojego dysku. Windows 8 powstał w 2012 roku więc pewnie go zainstalowałeś  . Pytanie jaki system miałeś wcześniej ? I czy komputer pozwala na sprawne użytkowanie tego systemu. Czy ostatnio instalowałeś wiele programów oraz gier ?

 

1.Tu masz podobny temat >> http://forum.benchmark.pl/topic/115070-zu%C5%BCycie-dysku-100-przez-system/ <<

2.Spróbuj wypiąć dysk, obejrzeć czy nie ma jakichś ,ran, zewnętrznych i czy wejście na dysk nie jest uszkodzone i wepnij dysk. 

  1. Jeśli masz pod ręką inny dysk spróbuj z nim ;) 

  2. Sprawdź komputer pod kątem wirusów.

 

Jeśli chcesz zaczekaj na mądrzejszych :wink:

Wpierw potwierdź zużycie CPU innym programem, choćby system explorer - pobierz z linków wersję portable.

http://www.dobreprogramy.pl/System-Explorer,Program,Windows,30381.html

 

Pokaż jeszcze screen z procesów, - co tak bardzo zajmuje CPU do 100%.

Polecam obejrzeć ten poradnik:

https://www.youtube.com/watch?v=7KExaXv65ec

 

Wyłączamy następujące usługi: serwer, faks, Wsearch

100% zużycie - element na śmietnik.

Z kontekstu wypowiedzi wynika, że autorowi tematu chodziło o “użycie dysku”.

sprawdź najpierw czy nie są w tym czasie uruchomione jakieś zadania np. typu indeksacja, konserwacja,defragmentacja itp. jeszcze jedno, czy aktualizowałeś jakieś sterowniki ostatnio, bo to też moze być przyczyna, jesli tak to spróbój przywrócic starsza wersje sterownika, który aktualizowałeś.

Podstawowa sprawa czy pytający pisząc o zużyciu dysku nie myśli o zapełnieniu dysku, a to dwie bardzo rożne kwestie. Jakie on ma partycje na dysku i czy czasem ma zapełnioną partycje C a np D jest w 99% wolna??

W wypowiedziach jest duży chaos bo pytanie o dysk a odpowiedzi o procesorze - coś nie trzyma się logiki.

Odpowiadając na wasze pytania:

Dodam od siebie.

 

Każda składowa jest istotna.

W przypadku zajęcia pojemności dysku przez pliki to należałoby spróbować oczyścić system z elementów tymczasowych, śmieci z przeglądarek itd. 

Skorzystaj z CCleanera, być może to powoduje problem, chociaż niekoniecznie.

 

Co do zużycia dysku przez system/oprogramowanie to należałoby pousuwać np. programy z autostartu i uruchomione aplikacje z menedżera zadań. Sam mam Win 8.1 i u mnie zużycie jest na poziomie 3-10% przy normalnej pracy.

Dodaj screena z menedżera zadań, zobaczy się co tam u Ciebie tak muli ten dysk.

Skan z  HD Tune też nie zaszkodziłby, może coś wskaże.

 

Zrób porządek z autostartem, wywal wszystko co jest zbędne. Zostaw AV/IS (o ile z tego korzystasz), jakieś usługi typu chmura też możesz mieć włączone bo to nie zamula specjalnie systemu. Wszelkie oprogramowanie producenta (jak masz takowe w systemie zainstalowane) powyłączaj, nie jest to do niczego potrzebne, chyba, że korzystasz z crapu od ASUSa.

@j24, co się nie trzyma kupy? Myślę, że każdy, kto używał W8, wie o co chodzi autorowi.

Sam to przerabiałem, najbliżej rozwiązania są @Leoncio oraz @karolradom. To głównie usługi robią taki sajgon z użyciem dysku twardego, w Internecie można znaleźć informacje o usługach, które się do tego przyczyniają. Sam zacząłbym od wyłączenia usług indeksowania, BITS, optymalizowania dysku, Windows Search, automatycznych aktualizacji (aktualizacje na żądanie zostawić) oraz usług, które uważamy na zbędne. Warto też zdefragmentować dysk i przejrzeć autostart.

Jeżeli dzieje się tak przy przeglądaniu stron może wina leży tu po stronie Flash Playera, czasem przy jakiejs niefortunnej konfiguracji potrafi zżerac dużo zasobów ale raczej CPU, no można sprawdzić i tą opcję, może go odinstalować i sprawdzić, a potem najnowszą wersję zainstalować na nowo. Sprawdź też czy nie zainstalował się jakiś dodatek do przeglądarek, czasami te dodatki też dziwne rzeczy wyprawiają. Polecam ten programik     http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html          .