16 GB RAMu do lapka w dwóch kościach

Ostatnio zaczęło mi brakować RAMu, więc postanowiłem, że zwiększę jego ilość. Obecnie jest to 8 GB, a z tego co wiem to płyta główna nie pozwoli na więcej niż 16 (były próby z 24 i 32, ale się nie powiodły).

 

Dodatkowo wiem, że karty inne niż nonECC, DDR3(L) 1600, CL11 nie będą działać.

I tutaj leży pytanie: Czy między pamięciami spełniającymi te warunki są jakieś ogromne różnice?

Przeglądając internet trafiłem na 3 modele:

  • Kingston KVR16LS11/8
  • Kingston KVR16S11/8
  • Crucial CT102464BF160B

Wiem, że te drugie będą działać. Te pierwsze w sumie też powinny, bo to jest ten sam model, ale w wersji wspierającej niższe napięcie.

Pytam, bo między Kingstonami a Crucialem jest 10-20zł różnicy na kości (niewiele, ale zawsze coś), a kupując z Amazonu oszczędziłbym 60zł na obu (~$55 wliczając przesyłkę). I choć Amazon odpada, bo trudniej ze zwrotem (chyba, że ktoś wie coś innego, bo nie kupowałem od nich jeszcze, ale czytałem, że lubią potrącać za wysyłkę).

 

Chyba, że znacie jakieś inne, lepsze, kości w tej cenie?

Laptop to Dell Inspiron 17R SE (7720). Wszystkie podzespoły są oryginalne, z tym, że dodałem dysk mSata SSD oraz 2 HDD (jeden zamiast stacji DVD).

Teraz masz kość 1x 8GB i chcesz dokupić drugą czy kupujesz 2x 8GB?

Teraz mam 2x4, a chce włożyć 2x8, ale nie wiem, czy lepiej brać te pewne, czyli Kingstony, czy zaoszczędzić na Crucialach.

A więc dowolne kości SO-DIMM DDR3 1600MHz CL9/CL11 powinny pasować.

CL9 (np. HX316LS9IBK2/16) są trochę szybsze, ale droższe.

A VAT?

BTW Kości 16 GB nie zadziałały, bo były przeznaczone do płyt serwerowych (oznaczenie Registred).

Ale te CL9 to właśnie się boję, bo niby nie powinno być problemu, a jednak osoby, które już wymieniły pamięci wypowiadały się, że CL9 nie chciało działać…

Co do 16 to może tak, ale nie wiem, bo to są Cruciale CT2KIT204864BF160B, 2x16GB w wersji DDR3L 1600, nonECC, SODIMM, więc chyba powinny być OK? Płyta nie wyrabia pewnie. Ale 16 powinno mi już starczyć, więc nawet o tym nie myślałem.

 

Z tego co dokładnie wiem to jest tak:

  • DELL informuje, że więcej niż 8GB nie zadziała. 17R może mieć kości i maksymalnej szybkości 1333, 17RSE (mój) - 1600.
  • Większość osób poleca kupić właśnie nonECC, CL11, DDR3 1600, jednak nawet 15R uruchamia nonECC, DDR3, SL9 też zadziałały.

W sumie zawsze mogę oddać, ale wolałbym się w to nie bawić zbyt długo i kupić od razu te, które zadziałają.

 

Między tymi co podałem jest jakaś ogromna różnica (Crucial vs Kingston)? Bo Kingstony każdemu (kto testował) działały, więc byłby to najbezpieczniejszy zakup.

Generalnie, to chipset Intela na pewno obsługuje 16 GB RAM. Ale Dell coś namieszał i nie każda kość większa niż 4 GB jest obsługiwana. Jeżeli na forach piszą, że Kingstony 8 GB działają, to je kup. 

I koniecznie zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji zanim włożysz nowe kości.

Tak, to są “zwykłe” kości do laptopów. Jak je włożyłeś to laptop się nie uruchomił czy nie wykrył całej pamięci?

Ja nie testowałem jeszcze, ale koś inny to zrobił i lapek wydał pisk, a ekran pozostał czarny (jeśli wierzyć jego postowi).

Ja na dzień dzisiejszy nie mam kasy na to, ale jutro 10, więc się zbieram na zakupy :slight_smile: I chyba tak zrobię, że wezmę te Kingstony, jednak wolę być pewny, że coś będzie działać. Wezmę z Euro RTV AGD, bo mają darmową przesyłkę do domu, więc będę miał te 14 dni na zwrot (a nie wymianę jak w sklepie stacjonarnym). No chyba, że lepsza oferta gdzieś się pojawi, ale nie liczę na to za bardzo.

Jeszcze jedno pytanie: Jak sprawdzić, jakie pamięci mam obecnie? Chodzi mi o model kości RAM, a nie twórcę pamięci, bo to akurat po ich oznaczeniach odkryłem, że są to Samsungi k4b2g0846d, ale samego producenta nie mogę wykryć. No chyba, że taki DELL sam składa, ale nie postawiłbym nic na to.

CPU-Z, zakładka SPD.

Producentem jest Samsung :slight_smile:

cpuz.png

Dziękować. Jednak mimo wszystko kości Samsunga, dokałdnie M471B5273DH0-CK0. Myślę, że spróbuję je sprzedać po 40-50zł/sztuka. I tak nie mam co z nimi zrobić, a zawsze coś się “zwróci”.

 

A Kingstony rano zamówiłem z RTV Euro AGD (z tym, że przesyłka do domu, bo widzę, że do sklepu to tylko "rezerwacja’). Szkoda, że nie potrafią wysłać tego samego dnia (termin ustalili na jutro, choć kasę przez PayU na pewno już na koncie mają), ale może w sobotę dotrą. Zobaczymy :slight_smile: