19 pytań dotyczących Ubuntu

Edit : Pytania na które udzielono mi odpowiedzi zaznaczam na fioletowo**.**Witam. Chciałbym całkowicie przejść na Ubuntu i w związku z tym mam wiele pytań. Najpierw moja konfiguracja sprzętowa :

AMD Athlon 1700+, 512 MB RAM, HDD 250 GB + 40 GB, Nvidia GeForce 2600 MX/MX 400, Creative Sound Blaster Live! 24bit, karta telewizyjna Philips Semiconductors SAA7134

1. Dźwięk w innych aplikacjach

Dzięki “wspaniałemu” serwerowi dźwięku PulseAudio straciłem dźwięk w odtwarzaczach wideo i audio. Naprawiłem ten problem poprzez umieszczenie w katalogu /etc/ pliku asound.conf, jednakże teraz nie działa mi dźwięk w Firefoksie, edytorach audio, niektórych grach itd. Co mam zrobić??

2. Konfiguratory typu Ultamatix, Ubuntu Tweak

Jakie znacie konfiguratory ułatwiające dostosowywanie systemu do swoich potrzeb?

3. Konfiguratory WINE

Z którego konfiguratora mam skorzystać, aby komfortowo korzystać z windowsowych programów, w szczególności z gier?

4. Repozytoria

Jakie listy repozytoriów polecacie i jakie pakiety można z nich zainstalować?

5. Wymaganie wirtualizacji

Ile dodatkowo zapotrzebowania na RAM, procesor muszę dodać do minimalnych wymagań aplikacji podczas uruchamiania windowsowych programów na Linuksie, czy raczej różnie to jest?

6. Themiki GTK, GDM, ikonki, kursory…

Jakie fajne themiki mi polecacie? Chciałbym, aby miały one neutralny wygląd, zero dodatkowych treści.

7. Jakieś fajne gierki?

Głownie strategiczne, oraz ekonomiczne

8. Poszukuję solidnej alternatywy dla F-Spot, ponieważ jest on dla mojego komputera za ciężki

9. Dobry edytor wideo obsługujący różne formaty plików

10. Downloadmanager do Gnome (bo gwget nie działa)

11. Firestarter w autostarcie

Chciałbym aby mój firewall uruchamiał się razem z systemem, jednak wywala on komunikat, że nie mam uprawnień administratora, co zrobić?

12. Importowanie filmów z kamery przez firewire - problem

Nie umiem w żaden sposób zaimportować plików wideo z kamery podłączonej przez firewire. Gdy ją podłączę nic się nie dzieje, natomiast Kino też jej nie wykrywa, co zrobić?

13. Zwykła kamera cyfrowa jako internetowa, np. w Skype Znajomy mi powiedział, że można wykorzystać cyfową kamerę podłączoną przez firewire, jako internetową, np. w programie Skype, jeśli tak się da to jak to zrobić?

14. Lotus Symphony na Ubuntu Bardzo mi przypadł do gustu pakiet biurowy Lotus Symphony na Windowsie. Czy opłaca mi się go instalować na Ubuntu, czy zintegruje się z systemem? Jeśli tak, to jak go zainstalować krok po kroku z pliku bin?

15. AWN - zapamiętywanie dodanych aplikacji

Avant Window Navigator to bardzo przydatny imitator macowego docka, ale mam problem z zapamiętywaniem przez niego dodanych do paska aplikacji. Jeśli dodam je sposobem drag&drop w czasie następnego uruchomienia już tych skrótów nie będę miał, a nie chce mi się dodawać aktywatorów w AWN manager, wtedy co prawda będą one zapamiętywane ale nie chce mi się wyszukiwać ikonek do nich. Czy coś można na to poradzić?

16. P2M - jak to działa w Ubuntu? Czyli jaki program P2M zainstalować i jakie forum z hashcode`ami polecacie.

17. Radio i telewizja z karty telewizyjnej

Jakie programy zainstalować, czy coś trzeba konfigurować?

18. Upgrade do nowszej wersji Ubuntu - czy bezpieczne?

Ubuntu zawiera superkową opcję aktualizacji do nowszego wydania bez pobierania obrazu, wypalania płytki i reinstalacji. Czy jest ona bezpieczna? Kiedyś po aktualizacji z 7.04 do 7.10 uszkodziły mi się wszystkie aplety i zmniejszyła rozdzielczość. Czy już wszystko działa ok? 19. Ardour GTK

Mam gazetkę Ubuntu 7.04 i był tam opisywany podobno bardzo dobry program do edycji dźwięku o nazwie Ardour, czytałem tam, że jego instalacja jest bardzo trudna, czy coś się pod tym względem zmieniło??

  1. http://gnome-look.org/ - gnome

http://kde-look.org/ - kde

i google ;p

  1. jeśli masz uruchomiony firewall to włącza się on przy uruchamianiu systemu ;p firestarter to graficzna nakładka ;p

18 - jeśli instalujesz w zalecany sposób to tak czyli albo przez alternate cd z poziomu ubuntu i pojawia się info o znalezieniu nowych pakietów albo przez

update-manager -d

19 instalacja ardoura trudną??

sudo apt-get install ardour

chyba że chcesz instalowac ze źródeł ;p to wtedy może byc trudniej ;] co do edytora to jest to jak na razie najlepsze rozwiązanie na pingwina jakie znam ;]

Thx. Co do 19, w gazetce pisali, że do bezproblemowego działania trzeba doinstalować kilka pliczków których nie ma w repach

  1. No wystarczy podać hasło root

  2. Wszystko dla GNOME http://www.gnome-look.org/

Filipsa , nie spotkałem się z kłopotami przy używaniu ardoura… ale możliwe ;]

co do punktu 2 to jest taki fajny programik nazywa się startupmanager ;] pozwala upiększyć gruba, zmienić usplash i pozmieniać niektóre ustawienia i to w trybie graficznym ;] bardzo wygodnie i przejrzyście ;] co do zmiany tła gruba to pamiętajmy aby wybierać odpowiednio stworzone motywy(obrazki) ;] podstawienie zwykłego zdjęcia może zakończyć się usterką ;p

_______________________

punkt 7. klikasz na pasku Aplikacje, dodaj/usuń, wybierasz wszystkie dostępne aplikacje i klikasz dział gry… jest tego muuuultum ;]

ponadto: http://gry.linux.pl/?id=katalog i tu znajdziesz nie tylko gry ale i programy: http://getdeb.net/ i jeszcze w googlach można szukać ;p

_______________________

3 jedną z ciekawych nakładek na wine jest to: http://www.playonlinux.com/pl/

mario@ , a dokładniej? Autostart edytuję za pomocą narzedzia Ubuntu Tweak, muszę tam podać komendę do danego programu, mam po prostu przed nią, albo po wpisać hasło roota?

gothmori , thx

Filipsa , proszę nie używać zastrzeżonych kolorów! Przeczytaj regulamin, po czym dostosuj się do jego wymogów.

@4: repozytoria sprawdzone - http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=37494

@10: wget

@14: będąc w katalogu Lotusa w terminalu odpalasz: sudo ./plik.bin

Ad.1 zobacz ten temat

ad.2 te podane przez ciebie są najlepsze

ad.3 instalujesz jak od windowsem

ad.4 standardowe wystarczą jak chcesz inne proszę o kontakt na pw

ad.5 mój system żużywa ok. 400 Mb. Używałem też na słabszym od twojego, nie owinno być problemów.

ad.6 tak jak przemówcy pisali

ad. 7 we repo jest dużo gier

ad. 8 nie możliwe

ad. 9 kino, virtual dub, avidemux

ad. 11 po co

ad. 15 po dodaniu w opcjach programu, będą uruchamiać się razem z systemem

ad.16 po zainstalowaniu na wine działają

ad. 18 bezpieczne

ad. 17 mythtv

ad.19 instalacja we wszystkich wersjach ubuntu wygląda tak samo

Kaka’ , tak, tak, wiem. Zielony to kolor władzy :stuck_out_tongue:

elkanguro , Ok, dzięki za repy, za Lotus Symphony, ale chodzi mi o graficznego managera downloadu

mati75 , 11 :Po to mi firewall, żeby mieć kontrolę nad portami, a dodatkowo moge być ofiarą hakerów jeden na milion, 1 : Cwane, usuwanie Pulseaudio :smiley: , czytałem, że jest jakiś program na Linucha zaczynający się na Y, a dalej pytam o najlepsze forum P2M

Filipsa , ale firestarter to tylko graficzna nakładka xD

Firewall masz OOTB - iptables, Firestarter to tylko graficzna nakładka o raczej marnych możliwościach. W Ubuntu jest ufw, nakładka na iptables o o wiele większych możliwościach. Link: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuFirewall

Ad. 10. Firefox? :slight_smile:

używam linuksa 4 lata, ani jeden włam mi się nie trafił, ale w drugą stronę :x

Filipsa , No dobra dobra!! jak chcesz tego fajerstartera na start to już wyjaśniam…

wpierw wchodzisz w system, preferencje,sesje klikasz dodaj

w nazwę wpisujesz: firestarter

w polecenie: gksu /usr/sbin/firestarter

a w opis co chcesz np. firewall ;p

to syćko

ale firestarter to nakładka ;(((((((

gothmori , Tyle to ja też wiem, ale przecież nie będę konfigurował ogniomurka za pomocą terminala, to nie ten poziom :wink:

nr47 , Dzięki, na pewno wypróbuję. A będzie mi to się bezproblemowo uruchamiało z systemem?

mati75 , Co do ataków z zewnątrz to po prostu nie jesteś tym jednym na milion, a żadnego szkodliwego połączenia OUT nie miałeś, bo nie pobrałeś jeszcze żadnych trefnych źródeł

Edit : No, gothmori , co was tak te nakładki wkurzają?? Ważne, że działa, nie? No to jak już pisałem spróbuję tego ubuntu firewalla, ale jak nie zadziała no to firestarter, więc thx.

czytam ze masz problem z firestarter to moze Iptables

Nikt nie twierdził że nie działa ale z czasem Sam zobaczysz że konsola jest szybsza i o dziwo łatwiej w niej coś wyklepać niż przycisnąć “50” przycisków w graficznej nakładce, która nie zawsze oferuje wszystkie możliwości danego programu co nie zmienia faktu że na początku graficzne interfejsy się bardzo przydają.

A i znajomość konsoli przydaje się podczas awarii systemu :slight_smile:

Jak mam coś naprawić, najczęściej po awarii dpkg w konsoli awaryjnej to umiem, pakiety także instaluję za pomocą terminala, ale zdecydowanie lepiej jest, jak to powiedziałeś :

niż niczego nie zrobić, bo się nie wie jak

ufw to też tylko nakładka, firewall jest wbudowany w kernel, jest to iptables. Nie ma potrzeby uruchamiać ufw przy starcie bo ufw służy tylko do konfiguracji iptables. Kiedy już będziesz miał Ubuntu to zajrzyj na podaną przeze mnie stroną oraz

man ufw

Ok. No to już w takim razie zgoda, każdy ma rację :stuck_out_tongue: . Ale wciąż jeszcze oczekuję odpowiedzi na kilka pytań.