192 czy 256 bit?

(eo1975) #1

Co będzie bardziej wydajne/przydatne przy edycji filmów 2K lub 4K: karta graficzna z szyną 192-bit i pamięcią 6GB czy karta 256-bit z pamięcią 4GB? Bo cenowo wygląda to podobnie, a niestety na kartę 256-bit i 8GB nie stać mnie, bo na inne podzespoły już mi nie wystarczy. Wcześniej chciałem brać 256-bit i 8GB, ale kosztem słabszego procka, no ale z tego, co wyczytałem jednak w edycji filmów pierwsze skrzypce gra procesor. Dodam, że chcę kupić monitor 2K, więc zależy mi, żeby karta nie była za słaba.

(Drobok) #2

Ja bym jednak stawiał na szynę, transmisja da ci więcej niż pamięć.

(Veers) #3

Po pierwsze : RAM (ten na karcie graficznej - 6 GB to IMHO minimum)

Po drugie: magistrala

Po trzecie: szybkie dyski

CPU - na końcu.

Na koniec taka mała dygresja: karty ATI mają z reguły lepsze zestawy złącz video, a także - co jest nie do przecenienie - obsługę obliczeń podwójnej precyzji, która w “domowych” modelach kart nVidii praktycznie nie istnieje.

(MrBeckham666) #4

jakby brać szynę pod uwagę to tylko jak porównujesz karty tego samego producenta i z tej samej serii czy epoki :slight_smile: Tak to nie ma zadnego przełożenia.
Przykład np Gigabyte Radeon HD6850 ma 256 bit a np gtx 960 ma 128 bit :slight_smile: A chyba nie muszę pisać która karta bedzie sobie radzić lepiej :slight_smile:

Kolejna sprawa wygląda tak że przyrost dzieki graficę bedziesz miał tylko wtedy ogromny jak przy renderingu jest CUDA wykorzystywane. Jeżeli nie to lepiej zainwestować w dobry cpu i sporo ram jak i dysk SSD. no i szybkość pamieci graficznej też ma znaczenie