192 czy 256 bit?

Co będzie bardziej wydajne/przydatne przy edycji filmów 2K lub 4K: karta graficzna z szyną 192-bit i pamięcią 6GB czy karta 256-bit z pamięcią 4GB? Bo cenowo wygląda to podobnie, a niestety na kartę 256-bit i 8GB nie stać mnie, bo na inne podzespoły już mi nie wystarczy. Wcześniej chciałem brać 256-bit i 8GB, ale kosztem słabszego procka, no ale z tego, co wyczytałem jednak w edycji filmów pierwsze skrzypce gra procesor. Dodam, że chcę kupić monitor 2K, więc zależy mi, żeby karta nie była za słaba.

Ja bym jednak stawiał na szynę, transmisja da ci więcej niż pamięć.

Po pierwsze : RAM (ten na karcie graficznej - 6 GB to IMHO minimum)

Po drugie: magistrala

Po trzecie: szybkie dyski

CPU - na końcu.

 

Na koniec taka mała dygresja: karty ATI mają z reguły lepsze zestawy złącz video, a także - co jest nie do przecenienie - obsługę obliczeń podwójnej precyzji, która w “domowych” modelach kart nVidii praktycznie nie istnieje.

jakby brać szynę pod uwagę to tylko jak porównujesz karty tego samego producenta i z tej samej serii czy epoki :slight_smile: Tak to nie ma zadnego przełożenia.
Przykład np Gigabyte Radeon HD6850 ma 256 bit a np gtx 960 ma 128 bit :slight_smile: A chyba nie muszę pisać która karta bedzie sobie radzić lepiej :slight_smile:

Kolejna sprawa wygląda tak że przyrost dzieki graficę bedziesz miał tylko wtedy ogromny jak przy renderingu jest CUDA wykorzystywane. Jeżeli nie to lepiej zainwestować w dobry cpu i sporo ram jak i dysk SSD. no i szybkość pamieci graficznej też ma znaczenie