1GB pamięci RAM, widoczne jedynie 512MB

Witam,

kilka dni temu zakupiłem na Allegro pamięć RAM dla mojego leciwego już komputera - “Micron 1GB DDR 266MHz PC2100”

Dokładne dane pamięci:

Rodzaj pamięci: DDR SDRAM Long DIMM

Pojemność: 1024 Mb

Częstotliwość pracy: 266 MHz

Przepustowość: 2100 mb/s

Opóźnienie: CL3

Ilość chipów: dwustronna 16 modułów

Obsługa ECC: nie

Interfejs: 184 piny

Po włożeniu jej do slotu okazało się, że system wykrywa jedynie 512MB RAM. W Everest HE figuruje ona jako 1GB (w nazwie), ale patrząc dalej program pokazuje, że jest to kość 512MB.

Jednak wydaje mi się, że przeoczyłem dość istotny szczegół odnośnie banków na każdy slot. Pamięć ma ich 4 (tak pokazuje Everest), a każdy slot na mojej płycie ma ich jedynie 2 (wg instrukcji dołączonej do płyty). Moja płyta główna to: Jetway P4XFCU. Wg instrukcji moja płyta główna posiada 2 sloty na pamięć DDR DIMM DDR266/DDR200 (maks. 1GB na slot) oraz 1 slot SDR DIMM PC133/PC100 (maks. 1GB). Czy dlatego, że nowo zakupiona pamięć ma 4 banki system widzi jedynie połowę tej pamięci?

I druga sprawa. Mam starą pamięć RAM 256MB PC2700 (jednostronna), która działa w tym komputerze od jego zakupu, ale gdy dodałem nową pamięć stara jakimś cudem wyparowała, mimo że ciągle jest włożona w slocie. W Everest HE obie są widoczne i przedstawiają się następująco:

:arrow: 1GB:

Rozmiar modułu: 1024 MB (1 rank, 4 banks)

Typ modułu: Unbuffered

Typ pamięci: DDR SDRAM

Szybkość pamięci: PC2100 (133 MHz)

Szerokość modułu: 64 bit

Napięcie modułu: SSTL 2.5

Metoda detekcji błędów: Brak

Szybkość odświeżania: Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Taktowanie pamięci:

@ 133 MHz 2.5-3-3-6 (CL-RCD-RP-RAS)

@ 100 MHz 2.0-2-2-5 (CL-RCD-RP-RAS)

:arrow: 256MB:

Rozmiar modułu: 256 MB (1 rank, 4 banks)

Typ modułu: Unbuffered

Typ pamięci: DDR SDRAM

Szybkość pamięci: PC2700 (166 MHz)

Szerokość modułu: 64 bit

Napięcie modułu: SSTL 2.5

Metoda detekcji błędów: Brak

Szybkość odświeżania: Zredukowana (7.8 us)

Taktowanie pamięci:

@ 166 MHz 2.5-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS)

@ 100 MHz 2.0-2-2-5 (CL-RCD-RP-RAS)

I w tym momencie jest trochę skołowany, ponieważ nie wiem czy sugerować się tymi bankami przy pamięciach, bo 256MB (wg Everest) ma 4 banki a system widzi jej całą pojemność. Co trzeba zrobić/zmienić w BIOSie, żeby druga pamięć była również widoczna? (BIOS Phoenix)

moze byc tak, ze plyta widzi tylko pamieci jednostronne…

a, co pokazuje cpu-z? jaka masz predkosc obecnie pamieci? ustaw na sztywno w biosie 100MHz@cl2/2.5v i wtedy sprawdz 8)

Z zakładki “Memory”:

DRAM Frequency: 134.3MHz

CL: 2.5

tRCD: 3

tRP: 3

tRAS: 6

W programie również jest razem pamięci 1280MB.

A w zakładce SPD ta stara pamięć ma JEDEC #2 166MHz i tRAS 7 (czy to też ewentualnie da się zmienić w BIOSie i czy trzeba?). Nowa natomiast taki sam jak w zakładce “Memory”

Zmienić w BIOSie ustawienia?

w biosie ustawisz jedna wartosc dla obu pamieci, wiec albo 6, albo 7… daj 2.5v (jesli jest taka mozliwosc), choc zadna z kosci nie jest krecona, to sa rozne jednak - zamieniales pamieci slotami itp?

tak, sprawdzałem również samą nową pamieć.

chodzi mi o to, czy wsadzales pamiec/pamieci w rozne sloty… to tylko 4-ry mozliwosci 8)

hmm, gdyby plyta lub bios (masz najnowsza wersje?) obslugiwala tylko pamieci jednostronne, to system powinien widziec 768MB - pomijajac to, co przeznacza na AGP (pewnie z 32-64MB)…

Tzn. chodzi Ci o to aby kości włożyć tak (slot1 +slot2):

  • 1GB + 256MB

  • 256MB + 1GB

  • 256MB

  • 1GB

Dobrze rozumiem, bo nie bardzo znam się na sprzęcie komputerowym. A co do tych zmian w BIOSie to RAS da się ustawić na 5 (ustawiałem, ale nic to nie dało) lub 6; 7 nie mam do wyboru. Domyślnie mam ustawione 2.5V. Częstotliwość również zmieniłem na 100MHz, ale nadal jest widoczne jedynie 512MB. Ogólnie to te zmiany odnoszą się globalnie (do całego zainstalowanego RAMu), a nie do poszczególnych kości. Inaczej nie da się zmienić.

BIOS nie był aktualizowany od 2003r (od chwili zakupu) i w tej chwili raczej nie jest to możliwe, ponieważ strona producenta płyty nie działa. A odnośnie AGP to: 4x GeForce 4 MX440 64MB.

EDIT:

Dałem do pierwszego slotu 256MB a w drugi wrzuciłem te niby 1GB i obie chodzą, z tym że jest to jedynie 768MB. Póki co stabilnie na 133MHz i timingi się dopasowały :slight_smile:

Dzięki clockwork za pomoc :wink:

Może jeszcze się ktoś wypowie nt. tej dwustronnej pamięci. Czy rzeczywiście jest tak, że płyta może ich nie obsługiwać? A może RAM jest uszkodzony? (ale wtedy to by wcale nie działa, racja?) Bo z tego co w necie wyczytałem to płyty z obsługą dwustronnego RAMu weszły do użytku w 2001-02 roku…

owszem, ale nie wszyskie plyty obslugiwaly… zalezalo od producenta, nie NB 8)

jak masz gdzie sprawdzic, to sprawdz, jak nie to pozostaje sie meczyc jak jest lub kupic 2x512MB (patrzac na strony dobrze)

ps. bios jeszcze znajdziesz na jakis stronach ze sterownikami… najnowszy to chyba A04/ver. 1.03a

pps. a jaka masz AGP aperture size wi biosie?

AGP aperture size: 64MB

zmniejsz to minimum i zobacz ile system widzi, bo byc moze widzi tylko 1GB - chipset Via jest dosc kaprysny jesli chodzi o mieszanie pamieci - moze i obsluguje pamieci dwustronne, ale gdy sa dwie… ??

ps. tez sie z nim nawalczylem, ale zeby wycisnac cokolwiek z proca 8)

Ustawiłem na 4MB (minimum), ale nadal 768MB jest. Tak więc płyta obsługuje tylko jednostronny RAM. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

a, zobacz w boot’cie czy nie masz jakis ograniczen na RAM (start-uruchom-msconfig-boot.ini)?

Nic takiego nie widzę. Wszystko odznaczone, w opcjach zaawansowanych również.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“MS Windows XP HE” /fastdetect /NoExecute=OptIn

no, to masz pecha… sproboj dogadac sie ze sprzedawca, moze podmieni na jednostronne 1GB?