1x RAM 4gb + 2x RAM 2 gb, komputer nie odpala, ale przy 1x RAM 4gb + 1x RAM 2gb już tak

Mam problem/pytanie, otrzymałem w prezencie 2x 2 gb kości ram DDR3.
Posiadałem już 1x 4gb DDR3

To samo taktowanie 1333 CL-9 ma to 4gb i 2x2 gb.

Niestety przy włożeniu 4gb oraz 2x 2gb komputer na poziomie Windowsa( to kółeczko się zawiesza i nie rusza).
Natomiast w przypadku 4gb oraz 1x 2gb komputer rusza i póki co wszysramy tko działa okej.

Pytanie, bo mam 4 sloty.
To raczej wina slotów na płycie głównej? samej płyty główniej? Czy robię coś nie tak i mogę w biosie coś przestawić??

Płyta głównaCapture

Sprawdź czy masz włączony dual channel w biosie, jeżeli masz 3 kości i 2 chcą pracować w dualu to może być jeden z problemów, więc polecam sprawdzić.

Druga rzeczy, czy sprawdzałeś na każdej kości ramu oddzielnie czy się włącza komp normalnie? Może któraś z kości jest walnięta.

Trzecia bzdurna ale i tak bywa, czy nie masz kurzu, w którymś slocie ramu?
Tylko jeżeli będziesz chciał czyścić to odłącz wszystko od prądu i albo powietrzem albo na sucho.

Ze slotami bywa różnie. Podstawową regułą jest, iż dual channel może przyjąć tylko 2-4 takich samych parametrów pamięci i firmę/producenta. Dlatego nie wyjdzie Ci włożenie tej 4Gb pamięci do dwóch tych samych kości włożonych po 2Gb. Musisz zaopatrzyć się w drugą lub 3 sobie dokup i wszystko będzie działać wtedy. Wiem, bo sam kiedyś próbowałem mając dwie kości po 1GB włożyć dwie po 2Gb i komputer nie wstawał. Dlatego poczytaj jak działa Dual Channel i Single Channel i co tak właściwie daje Dual Channel i jakie wyniki można dzięki niemu osiągnąć? Pamiętaj też o poprawnym montażu kości. Zaczynasz od strony wtyczki 24pin podpiętej do płyty głównej lub jeśli nie to od prawej do lewej co gniazdo(zazwyczaj stosujesz się do koloru slotów np.

lub ) Taka orientacja zapewnia Ci korzystniejsze jak nie prawidłowe wręcz wyniki pracy pamięci.

Dziękuję za odpowiedź.
Teraz tylko pytanie co zadziała lepiej?

2x 2gb w dualchannel czy
1x 4gb + 1x 2gb?

W komputerze do gier 4GB RAM to zdecydowanie za mało. Z kolei dla komputera do internetu szybkość pamięci nie ma większego znaczenia. W obu przypadkach 4+2 będzie lepszym rozwiązaniem.

.image

Hmm, coś dziwnego
Mam 4 sloty. slot drugi gdy włożyłem cokolwiek powodował, że komputer się nie włączał.
Po drugie kość 4gb była w slocie pierwszym i dołożenie 2gb do 3 lub 4 powodowało rozruch. Niemniej dodanie dodatkowej 2gb do 3 lub 4 już nie.

Pobawiłem się trochę i dałem kość 2gb do slotu 1szego, 2 jest pusty, 4gb jest w 3cim, a 2gb jest w 4tym i uruchomiło się.

Pytanie tylko, czy to jest kompatybilne?
Widzę również, że kości odpaliły się w trybie DUAL, a nie jak powyżej w single w przypadku 4+2gb.

Czy warto zrobić test jakimś programem obciążeniowym, czy w ogóle to zadziała w ten sposób?

Omg jakie sztukowanie -,-

Co Twoja wypowiedź wnosi do tematu?

Odsprzedaj te ramy i kup coś normalnego… a nie dziaduj.

2x4 - 8GB do korzystania na co dzień
lub 2x8 -16 GB jeśli chcesz pograć w jakieś AAA gry na wyższych detalach, ale tu będzie też trzeba mieć mocniejsze podzespoły.
Taktowanie co najmniej 1600 albo jak się uda urwać w podobnej cenie to nawet 2133-2400mhz używki.

Rozumiem, że do komputera 10cioletniego mam kupić to co napisałeś.
Dzięki za poradę.

Albo rozbudowa kompa albo cała wymiana.
Czasem inwestycja w zakup używanych części lub nowych do starego kompa nie jest warta zachodu i lepiej w podobnej kwocie kupić lepszy nowszy i z to gwarancją.

Mój komp też ma z 8lat a kupiłem do niego rtx 2070super rok temu za 2800zł i daje rade bo procesor mocny komputer zadbany nie ma jakiś uszkodzeń. I teraz Gram w gierki na ultra 2560x1440 z 80-140FPS w zależności jaka gierka.
I teraz mogę grać w gry AAA na wysokich-ultra przez kolejne 4-6 lat

Jak się kupuje porządny komputer to taki nawet na 12-15 lat wystarczy.
Wystarczy tylko zmienić grafikę lub jeszcze procesor po tych 6-7 latach.

Nie zależnie jakiej mocy potrzebujesz warto zwracać uwagę na jakość komponentów.

Jasne, wiem o co chodzi i zgadzam się całkowicie, gdyż mój komputer zakupiłem jakieś 10 lat temu, a wiedzmin 3 na najniższych również poszedł :slight_smile: