1xLAN i 2xkomputer

Witam wszystkich!

Z góry ślę podziękowania za odpowiedzi dotyczące mojego problemu.

Jako laik w sprawach sieci pytam…

… Posiadam lokalną sieć LAN, dostawca przypisuje adres karty sieciowej przez DHCP. Karta sieciowa jest zintegrowana na płycie głównej komputera stacjonarnego (z gniazdem RJ-45).

Dzisiaj zakupiłem notebook [ASUS (kliknij)](http://www.komputronik.pl/Notebooki/Asus/Biznes seria_F2_F5_R1_R2_V1_V2/seria_F5_F5V_F5R_F5S_F5M_F5N 15_4/F5V_i_F5R__rozwiazania_z_platforma_Intel/Asus_F3E_AP360H/pelny,id,58323/) który posiada RJ-11, RJ-45, IEEE.

Teraz chodzi mi o to aby mieć internet również na notebooku.

Proszę o wyjaśnienie co z czym się je. Bo chce to zrobić tak aby dostawca nic nie wiedział iż korzystam z netu na drugim kompie.

Słyszałem że router jest niezbędny, ale jakie okablowanie, co z czym połączyć, jak skonfigurować - tutaj jestem blady.

Chciałbym dobry sprzęt za przystępną cenę dla zwykłego szarego człowieka.

Pozdrawiam!!

Starczy, że udostępnisz połączenie w zaawansowanych właściwościach swojej sieciówki.

Musisz jeszcze dołożyć kartę sieciową i skrosowany kabel do połączenia z notkiem (lub dać kartę bezprzewodową i skonfigurować ją).

Jeśli dasz router to dostawca będzie Ci musiał skorygować MAC-a, a więc zupa się wyleje.:mrgreen:

Gugu007 widzę że się mylisz.

Wyczerpującej odpowiedzi doczekałem się na innym forum tematycznym.

Zainteresowanych odsyłam TUTAJ.

A dziwie się jeszcze że fachowej wypowiedź sie tutaj nie doczekałem.

A tonący ponoć chwyta się brzytwy - stąd też posty na pc format.

witam

wydaje mi się mozesz zrobić to tak:

kupujesz ruter -tu zależnie od tego jak duzo chcesz wydać i czy chcesz lączyć sie z netem z laptopa po wi-fi -Kupujesz to co ci odpowiada.

co do połączenia kabel który szedł do twojej sieciówki podłanczasz do rutera do gniazda wlan a twoj pc do switch-a wbudowanego w ruter teraz wchodzisz do rutera w celu konfiguracji-to już zaleznie od modelu robi się najprościej poprzez zwykłą przeglądarkę internetową wpisując IP routera w wierszu adresu(tam gdzie zwykle www.onet.pl itp).

skąd IP? jeśli masz instrukcje zazwyczaj pisze w niej jakie jest domyślne IP routera jeśli nie to START->uruchom->cmd

potem w lini komend wpisujesz ipconfig /all w ciągu informacji zwróconych przez polecenie będzie BRAMA DOMYŚLNA …np 192.168.1.1 ten adres wpisujesz w przeglądarkę.

Następnie w opcjach routera szukasz (i tu znowu zależnie od modelu) opcji klonowania adresu MAC-tzn router przyjmie MAC adres w tym wypadku twojego komputera co będzie skutkowało tym że operator netu dalej będzie widział urządzenie o MAC-u takim jek twój pecet i jeśli nie stosuje innej weryfikacji połączenia to powinno wszystko chulać.

Oczywiście musisz skonfigurować jeszcze kilka opcji przedewszystkim WLAN , włączyć DHCP na routerze (zazwyczaj domyślnie włączone) oraz firewall ewentualnie inne opcje.

laptopa podpinasz kablem do switch-a lub jeśli kupisz model z Wi-Fi poprzez kartę wi-fi to już zależy od ciebie

to by było na tyle, nie wdaje się w doradzanie na temat konkretnego modelu- jest ich na rynku cała masa zazwyczas o podobnych parametrach polecam przejrzeć w necie aktualne rankingi sprzetu osobiście nie polecam starszych modeli dlinka