2 adresy IP na jednym routerze

Mam radiówkę i dostaje taki adres od isp 192.168.0.223 . Sygnał rozdzielany w mieszkaniu przez router i. Mam możliwość dostać jeszcze jedno ip o tych samych parametrach, i tu jest moje pytanie.

Mój router to TpLink-WR340G, czy jest możliwość wpisania w nim jeszcze jednego adresu ip, czy będę musiał kupić switch czy może inaczej trzeba będzie to zrobić?

Witam,

Co dla Ciebie znaczy stwierdzenie

?

Czy Ty dostajesz sygnał radiowy od swojego ISP? Czy po kabelku i dopiero na radiówkę go rozdzielasz?

Jeżeli masz po kablu dostarczane to dodatkowo router powinien pozwalać na podłączenie drugiego sygnału WAN. Czasami wykorzystuje się do tego port LAN1 i konfiguruje w ustawieniach jako wejście WAN2, ale to też musisz sprawdzić czy router coś takiego wspiera.

Bo z tego co mi wiadomo możesz dostać drugie IP, więc jakiś adres z puli 192.168.0.x, ale na pewno nie x != 223.

Poza możliwością wpisania router (żeby skorzystać z drugiego IP) powinien wspierać równoważenie obciążenia, albo pozwalać na stworzenie reguł routingu (np. pop3 i smtp po jednym IP, a porty torrenta po drugim).

A czy takie możliwości router posiada to trzeba poczytać w instrukcji obsługi.

Pozdrawiam i powodzenia

Mam obok balkonu zamontowaną antenę z kartą sieciową, z niej wychodzi do mnie przewód wchodzi do zasilacza, z zasilacza wychodzi przewód do mojego routera. Coś takiego

mag00154.jpg

A sprawa tych samych parametrów, to chodziło mi że taki sam down/upl.

Przeleciałem router ale nie widzę czegoś takiego jak podłączenie drugiego sygnału WAN.

A radiówkę mam całkiem, całkiem za 50 zł

1006649049.png

Podpinasz kabelek od tej anteny do wejścia WAN. W ustawieniach sieci WAN, jeśli adres pobierany jest automatycznie, wybierasz Dynamic IP (DHCP). Jeśli adres musisz wpisywać ręcznie, wybierasz Static IP i podajesz wszystkie dane ręcznie z umowy lub jeśli ISP korzysta z protokołu PPP, wybierasz PPPoA/PPPoE i podajesz login i hasło do sieci. W ustawieniach sieci LAN ustawiasz adres IP z innej podsieci, Ty dostajesz adres z podsieci 192.168.0.0, więc komputery za routerem powinny być w podsieci, na przykład 192.168.1.0 lub innej, wtedy router powinien mieć adres, na przykład 192.168.1.1, zakres DHCP 192.168.1.2 - 192.168.1.20 lub większy w zależności od potrzeb.

Pozdrawiam!

Zaraz zaraz, albo ja czegoś nie łapię albo Ty :slight_smile:

Antena łapie sygnał od mojego dostawcy, kabelkiem idzie do zasilacza, z zasilacza idzie do Routera do wyjścia WAN. Dostałem od ISP adres który wpisałem do routera i wszystko śmiga. Jednak mam możliwość dostać od ISP drugi adres IP. Jak to teraz zrobić żeby np. w 1 laptopie był adres który mam teraz tzn 192.168.0.223 a w 2 laptopie adres 192.168.0.224

Adres mojego routera to 192.168.1.1

Screny

WAN

wanbs.jpg

LAN

lanj.jpg

No to teraz wyjaśniłeś porządnie. Myślę, że w tym wypadku router należy przełączyć w tryb przełącznika (switch). Ale skoro masz router, to możesz bez problemu podłączyć dwa komputery. Adres IP, który dostajesz będzie NATowany, dlatego pisałem, że komputery powinny być w innej podsieci. Chyba, że regulamin operatora zabrania podziału łącza, no to inna sprawa :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie regulamin nie zabrania dzielenia łącza, mam 3 laptopy po wifi podłączone do tego routera.

Widzę że dalej się nie rozumiemy, mogę dostać drugi adres ip (tak jak by 2 łącze internetowe) tylko jak to skonfigurować w routerze?

Tak jak napisałem mam adres z końcówką 223 a mogę mieć jeszcze 224. I każdy adres będzie miał osobno 4Mb.

Chyba teraz wyjaśniłem już całkiem dokładnie :slight_smile:

No to wyrażaj się precyzyjniej. Dostaniesz drugą antenę lub drugi kabel? Jeśli tak, to router musi wspierać dual wan i powinien posiadać opcję load balancingu, a twój router tego nie umożliwia.

Pozdrawiam!