2 dyski 2 systemy 1 komputer, help

Siemanko. Ostatnio coraz bardziej przekonuje sie do systemu linux, a glownie interesuje mnie wersja kali. Posiadam na swoim aktualnym komputerze dwa dyski, ssd z systemem windows 10 i hdd czyscy do cna. Moje pytanko brzmi, czy moze jest mozliwosc zainstalowania systemu linux na drugim dysku i przy bootowaniu kompa wybieranie jaki system chce zaladowac. Wiem, ze sa roznie virtualboxy itp. ale ssd’ka mam dosyc wypchanego, a bardzo zalezy mi na nauce linuxa, bez utraty windowsa. Jakie proponujecie mi rozwiazanie i czy technicznie jest mozliwosc posiadania 2 dyskow z roznymi systemami na jednym kompie w pelni funkcjonalnym :slight_smile:

Coś koło tego?:

Nie dlatego, ze to jest na jednym dysku. Ja napisalem ze mam dwa, gdzie ten hdd jest calkowicie pusty i chce zainstalowac system na tym hdd i tylko sie przelaczac np. podczas startu systemu miedzy windowsem z ssd’ka i linuxem z hdd.

Poradnik jest bardzo dobry. Na etapie wyboru “rodzaju instalacji” można wskazać miejsce, gdzie chcemy zainstalować system. Chakier powinien sobie poradzić.

No dobra, ale obok odnosi sie do innego dysku czy tego samego dla dwoch systemow. Ssd mam dosyc zapchany i nie mam czego usunac, bo wszystko uzywam. Jesli chodzi wtedy o funkcjonowanie na dwoch dyskach jak to wyglada. Czy za kazdym razem trzeba w biosie znalezc dysk z ktorego ma lapac system, czy jest prostsza opcja?

A to już zależy tylko od Ciebie.

GRUB.

No dobra, ale jak zainstaluje jeden system tu drugi tu to jak sie przelaczac miedzy nimi. To jest najwazniejsze!

Sposób pokazany przez DB zamazuje Bootsector Windowsa 10 zastępując go Grubem. A ja proponuję inną możliwość - pokazana na zdjęciu “Rodzaj instalacji” należy wybrać “Użycie innego rozwiązania”. Trzeba utworzyć przynajmniej 2 partycje - ext4 i swap. Grub zostanie zapisany na drugim dysku a wybór systemu podczas startu kompa będzie się odbywał za pomocą klawisza - jakiego? Trzeba doczytać w instrukcji płyty głównej - najczęśćiej jest to F2 , F8 albo F12. Pokaże się wtedy lista napędów (Boot Menu) i wybieramy właściwy.

Dlaczego proponujesz takie rozwiązanie?

Lepiej nie ruszać Bootsectora Windows, łatwiejsze usunięcie/zmiana dystrubucji Linuxa.

Zastępuje albo i nie zastępuje. Wiesz od czego to zależy?

Ja tylko pokazałem inny sposób instalacji Linuxa - moim zdaniem mniej “inwazyjny” a każdy niech sobie wybiera jaki mu pasuje.

Moglbys rozwinac w jaki sposob powinny sie te partycje prezentowac?

Wszystko zależy jakiej wielkości masz HDD a także RAM.

HDD 500 GB i 16 GB ramu ddr4

Na partycję swap przeznacz 20 GB a na ext4 resztę. Pamiętaj też u ustawieniu punktu montowania partycji ext4 na “/”

Po co taki SWAP przy takiej ilości RAM? Po co w ogóle SWAP przy takiej ilości RAM?

Dla treningu.

Czy Windows 10 był instalowany w trybie UEFI czy BIOS/MBR? Masz partycję ESP/EFI na dysku?

Uruchom livecd Ubuntu czy co tam masz i pokaż wynik polecenia:

sudo su -
fdisk -l

ORAZ

parted -l

Ja proponowałbym aby dysk SSD odłączyć na czas instalacji linux, który zostanie zainstalowany na zwykłym HDD. Można dowolnie eksperymentować z partycjami itp.
Potem w ustawieniach w Bios ustawiłby jako domyślny dysk SSD, w momencie gdybym chciał uruchomić linux w zależności od BIOS wybrałbym klawisz odpowiedzialny za bootowanie i wybrał dysk z systemem linux.
Szczególnie, że w takiej sytuacji nie powinno nic się zadziać z dyskiem gdzie jest Windows.