2 dyski 2 systemy 1 komputer, help

(DanndyS) #1

Siemanko. Ostatnio coraz bardziej przekonuje sie do systemu linux, a glownie interesuje mnie wersja kali. Posiadam na swoim aktualnym komputerze dwa dyski, ssd z systemem windows 10 i hdd czyscy do cna. Moje pytanko brzmi, czy moze jest mozliwosc zainstalowania systemu linux na drugim dysku i przy bootowaniu kompa wybieranie jaki system chce zaladowac. Wiem, ze sa roznie virtualboxy itp. ale ssd’ka mam dosyc wypchanego, a bardzo zalezy mi na nauce linuxa, bez utraty windowsa. Jakie proponujecie mi rozwiazanie i czy technicznie jest mozliwosc posiadania 2 dyskow z roznymi systemami na jednym kompie w pelni funkcjonalnym :slight_smile:

(panicagaming) #2

Coś koło tego?:

(DanndyS) #3

Nie dlatego, ze to jest na jednym dysku. Ja napisalem ze mam dwa, gdzie ten hdd jest calkowicie pusty i chce zainstalowac system na tym hdd i tylko sie przelaczac np. podczas startu systemu miedzy windowsem z ssd’ka i linuxem z hdd.

(gom1) #4

Poradnik jest bardzo dobry. Na etapie wyboru “rodzaju instalacji” można wskazać miejsce, gdzie chcemy zainstalować system. Chakier powinien sobie poradzić.

(DanndyS) #5

No dobra, ale obok odnosi sie do innego dysku czy tego samego dla dwoch systemow. Ssd mam dosyc zapchany i nie mam czego usunac, bo wszystko uzywam. Jesli chodzi wtedy o funkcjonowanie na dwoch dyskach jak to wyglada. Czy za kazdym razem trzeba w biosie znalezc dysk z ktorego ma lapac system, czy jest prostsza opcja?

(gom1) #6

A to już zależy tylko od Ciebie.

GRUB.

(DanndyS) #7

No dobra, ale jak zainstaluje jeden system tu drugi tu to jak sie przelaczac miedzy nimi. To jest najwazniejsze!

(Mark7) #8

Sposób pokazany przez DB zamazuje Bootsector Windowsa 10 zastępując go Grubem. A ja proponuję inną możliwość - pokazana na zdjęciu “Rodzaj instalacji” należy wybrać “Użycie innego rozwiązania”. Trzeba utworzyć przynajmniej 2 partycje - ext4 i swap. Grub zostanie zapisany na drugim dysku a wybór systemu podczas startu kompa będzie się odbywał za pomocą klawisza - jakiego? Trzeba doczytać w instrukcji płyty głównej - najczęśćiej jest to F2 , F8 albo F12. Pokaże się wtedy lista napędów (Boot Menu) i wybieramy właściwy.

(freshmeat) #9

Dlaczego proponujesz takie rozwiązanie?

(Mark7) #10

Lepiej nie ruszać Bootsectora Windows, łatwiejsze usunięcie/zmiana dystrubucji Linuxa.

(marcin82) #11

Zastępuje albo i nie zastępuje. Wiesz od czego to zależy?

(Mark7) #12

Ja tylko pokazałem inny sposób instalacji Linuxa - moim zdaniem mniej “inwazyjny” a każdy niech sobie wybiera jaki mu pasuje.

(DanndyS) #13

Moglbys rozwinac w jaki sposob powinny sie te partycje prezentowac?

(Mark7) #14

Wszystko zależy jakiej wielkości masz HDD a także RAM.

(DanndyS) #15

HDD 500 GB i 16 GB ramu ddr4

(Mark7) #16

Na partycję swap przeznacz 20 GB a na ext4 resztę. Pamiętaj też u ustawieniu punktu montowania partycji ext4 na “/”

(freshmeat) #17

Po co taki SWAP przy takiej ilości RAM? Po co w ogóle SWAP przy takiej ilości RAM?

(Mark7) #18

Dla treningu.

(marcin82) #19

Czy Windows 10 był instalowany w trybie UEFI czy BIOS/MBR? Masz partycję ESP/EFI na dysku?

Uruchom livecd Ubuntu czy co tam masz i pokaż wynik polecenia:

sudo su -
fdisk -l

ORAZ

parted -l

(sebastianb) #20

Ja proponowałbym aby dysk SSD odłączyć na czas instalacji linux, który zostanie zainstalowany na zwykłym HDD. Można dowolnie eksperymentować z partycjami itp.
Potem w ustawieniach w Bios ustawiłby jako domyślny dysk SSD, w momencie gdybym chciał uruchomić linux w zależności od BIOS wybrałbym klawisz odpowiedzialny za bootowanie i wybrał dysk z systemem linux.
Szczególnie, że w takiej sytuacji nie powinno nic się zadziać z dyskiem gdzie jest Windows.