2 dyski, 2 systemy, 1 komputer

Witam

kupiłem niedawno nowy komputer i chciałem się pozbyć starego. Wpadłem na pomysł czy dałoby się uratować dysk (i rzeczy na nim) ze starego komputera, na którym jest już zainstalowany system. Sytuacja wygląda tak:

Jest możliwe zarówno 1 jak i 2. Niemniej opcja 1 nie ma sensu - inny sprzęt, sterowniki itd… nawet jeżeli ruszy, to tylko fartem, no i licencję musisz mieć BOX.

Opcja 1 odpada - nowy komputer = nowy system (chyba, że komputery są identyczne).

Możesz podpiąć stary dysk, uruchomić system z nowego (8.1) i wtedy będziesz widział te 2 partycje ze starego - 1 z win7 i 2 z danymi. Formatujesz tą z win7 i masz dwie partycje na dane. Możesz je też połączyć w jedną (zrób backup)

drunkula

licencję mam na oba windowsy, ale jak coś ma działać fartem to aż tak mi na win7 nie zależy. Wolałbym zamontować dysk tak żeby pracował pod win8.1, zachować dane i pozbyć się win7

Cahir09

komputery znacznie się różnią (7 lat różnicy) więc pozostaje opcja 2. I tu pojawia się pytanie czy jak podłączę stary dysk to windows 8.1 nie będzie miał problemów z zainstalowanymi tam rzeczami np zainstalowana ta sama przeglądarka na dwóch rożnych dyskach, chodzi mi o to czy jak wejdę w zainstalowane programy albo menu start w win8.1 to czy komp nie oszaleje bo nagle coś mu się pojawiło nie wiadomo skąd? czy nie byłoby problemu przy uruchamianiu(będzie wiedział że ma uruchomić 8,1) czy po prostu znalazłby kolejne 2 partycje z danymi? i ostatnie pytanie czy zamiast formatu partycji z win7 mógłbym po prostu usunąć foldery odpowiedzialne za system i zbędne programy bo na partycji systemowej win7 są programy, które fajnie by było jakbym mógł zachować i dodać sobie np ikonę na pulpicie i z nich korzystać?

 

Nic nie oszaleje. Win8 (po jego włączeniu) będzie widział partycję z Win7 jako zwykłą partycję z danymi. System korzysta ze ścieżek dostępu. Ważne, żeby litery partycji się zgadzały (jeśli instalujesz programy tylko na partycji systemowej to wszystko będzie ok). Czyli np. masz dwa takie same programy zainstalowane na win8 i win7 (w każdym przypadku na partycji C). Odpalasz win8 (partycja z nim ma literę C, partycja z win7 ma powiedzmy D) i odpalasz ten program ze skrótu. Skrót odwołuje się do partycji C, więc nie będzie kolizji.

Problem może być jeśli zainstalowałeś na win8 program na innej niż C partycji (powiedzmy D). Po włożeniu dysku z win7 litery dysków mogą, choć nie muszą się pomieszać. Tzn. partycja z tym programem może mieć inną literę, np. E (D zostało zajęte przez win7). Skrót dalej odwołuje się do D ale D to już całkiem inny dysk i tego programu tam nie ma. Ale można to łatwo naprawić przydzielając ręcznie litery.

Co do pytania o usunięcie plików z win7. Da się tak zrobić i na win8 będzie wszystko ok.Nie jestem jednak pewien (nie ktoś inny potwierdzi) czy nie należałoby wyczyścić MBR. Wydaje mi się, że wszelkie bootloadery dalej myślałyby, że tam jest system. To tylko kwestia porządków bo jeśli będziesz miał ustawione bootowanie z dysku z Win8 to nawet tego nie zauważysz.

Swoją drogą ja tam wolę programy instalować na czysto. Dużo roboty z tym nie ma a i problemów z samym działaniem aplikacji mniej (to też zależy od samego programu - jeden może działać ok, inny nie).

To pytanie jest absolutnie nierealistyczne co do pozostawienia niektórych programów. Uruchamiając win8.1 masz te programy co pod nim zainstalowałeś i nic absolutnie więcej. To, że podłączyłeś jakiś dodatkowy dysk gdzie teoretycznie był jakiś system z jakimiś programami nie interesuje tego systemu co aktualnie jest uruchomiony. Instalowanie programu to nie tylko kopiowanie plików (tak było pod DOS i tak może jest w przypadku bardzo prostych programów). 

Aby korzystać z programów co miałeś pod Win7 trzeba sobie ich zainstalować od początku i wszystko na ten temat.

Kasowanie folderów ze starego dysku (tego z Win7) jest niczym nie ograniczone bo ten system jest tu “martwy” ale może być utrudnione gdyż foldery systemowe Windows ProgramFiles itp. mają nadane szczególne uprawnienia i będą się opierać przed skasowaniem. Walczyłem kiedyś z takim problemem i po kilku godzinach przechwytywania uprawnień i skasowaniu 90% tych folderów doszłem do wniosku że najlepiej to sformatować i się nie bawić :slight_smile:

Widzę jednak, że najlepszym sposobem będzie format dysku. Tylko czy muszę formatować cały dysk który chcę wsadzić czy wystarczy partycja systemowa z win7, a drugą z plikami zostawić?

Oczywiste jest, że partycji gdzie były zwykłe dane nie ma uzasadnionej potrzeby formatować.