2 dyski i 2 systemy + TrueCrypt dla jednego HDD

Chciałbym mieć dwa osobne systemy na dwóch osobnych dyskach - zaszyfrowany Windows i ‘publiczny’ Ubuntu.

 

Poczytałem i wymyśliłem, że zrobię tak:

  1. podpinam pierwszy dysk
  2. instaluje Windowsa
  3. szyfruje cały dysk TrueCryptem
  4. odpinam pierwszy dysk
  5. podpinam drugi dysk
  6. instaluje Ubuntu
  7. podpinam oba dyski, BIOS > boot

 

Mam jednak pytania:

  • Czy powyższa procedura jest dobra i zadziała? :smiley:
  • Czy przy szyfrowaniu TrueCryptem pierwszego dysku utracę dane, które się na nim znajdują? Wymagany jest format całego dysku?
  • Czy korzystając z Ubuntu (drugi dysk) będę miał dostęp do zaszyfrowanego, pierwszego dysku (możliwość zamontowania)?

Dobra , zadziała (2 systemy = 2 dyski , gwarantuje np. , że wszystkie poprawki WINDOWS zainstalują się bez problemu) .

LINUX “ma w nosie” uprawnienia (prawa własności) co do plików i folderów narzuconych przez WINDOWS . 

Co do TrueCrypta to może być problem .

 

Jeżeli Linux nie ma problemu z odczytem plików Windowsa i biorąc pod uwagę fakt, że TrueCrypt jest multiplatformowy, to wnioskuję, że jednak można bezproblemowo montować cały dysk z Windowsem pod Linuxem (z innego dysku)? Chyba… :huh:

 

_ edycja _

Czego się dowiedziałem, przeszukując po raz kolejny Google:

  • TrueCrypt jest multiplatformowy, działa niezależnie od wybranego systemu. Jeżeli jest tylko zainstalowany, można montować dowolny, zaszyfrowany wolumin. To by oznaczało, że mogę montować zaszyfrowany dysk twardy z poziomu Ubuntu.

(źródło)

  • Nie ma problemu z odczytem/zapisem, montując wolumin NTFS pod Linuxem. A to z kolei oznaczałoby, że po zamontowaniu dysku w Ubuntu, mogę bezproblemowo przeglądać i edytować pliki zapisane pod Windowsem.

(źródło)

Tyle z teorii. Jeżeli wypróbuję wszystko w praktyce, zaktualizuję temat czy wszystko działa, jak należy (chyba, że wcześniej zostanie zamknięty).

Niewykluczone , ale jak będzie dowiesz się jak zainstalujesz systemy .