2 dyski sata 1 ata, System widzi tylko SATA/ATA lub 2 SATA

(Utrivv) #1

Witam.

Wczoraj spędziłem dzień na próbach podpięcia drugiego dysku SATA i mam już dość.

Mój komputer:

Zasialcz 500W (jakiś Trust ale z wszelkimi filtrami itp, żaden noname) Dystk SATA i ATA, Nagrywarka DVD.

Chciałem dodać drugi dysk SATA ale choć BIOS poprawnei go rozpoznał windows XP go nie widział.

Próbowałem różnych kombinacji , odpinałem nawet ten dysk ATA ale drugi dysk SATA jest neiwidoczny.

Kiedy zamieniłem taśmy zniknął pierwszy dysk.

Zrezygnowany podpiąłem jak było - zniknął mi DVD (działały tylko płyty/nagrywanie CD).

W BIOSIE zmieniłem ustawienie, zamiast zalecanego ustawienia dla WIN XP dla dysków SATA/IDE wybrałem tryb Compatible

Odpiąłem wszystko, zainstalowałem system na nowym dysku i raz jeszcze wszystko podpiąłem.

Teraz System widzi dwa dyski SATA i DVD (które znowu działa) ale nie widzi dysku ATA.

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Czy jest możliwe że moja płyta obsługuje tylko 2 dyski?

Wszystkie dyski i nagrywarka podpięte są na osobnych taśmach.

(Technik Elektro) #2

sata ustaw na ahci, to że nie widzi dysku ata wynika ze złej konfiguracji biosu.

(Utrivv) #3

Jeżeli to zła konfiguracja to dlaczego system widzi jeden ATA i jeden SATA a jeden ATA i dwa SATA już nie?

Ok ustawię to ahci ale rozumiem że na "dzień dobry" dysk znowu zniknie w windows?

Czy coś jeszcze poza ahci mam w BIOSie zmienić?

ps

w necie przeczytałem że zmiana dysku na ahci PO INSTALACJI systemu (a przecierz mój system już od lat zaintsalowany) wyswoła tylko BSOD.

Gdyby chciał od początku instalować system i przenosić dane po prostu wymeiłbym mniejszy dysk na większy.

Tymczasem ja chce mieć stary system i 3 dyski.