2 dyski sata 1 ata, System widzi tylko SATA/ATA lub 2 SATA

Witam.

Wczoraj spędziłem dzień na próbach podpięcia drugiego dysku SATA i mam już dość.

Mój komputer:

Zasialcz 500W (jakiś Trust ale z wszelkimi filtrami itp, żaden noname) Dystk SATA i ATA, Nagrywarka DVD.

Chciałem dodać drugi dysk SATA ale choć BIOS poprawnei go rozpoznał windows XP go nie widział.

Próbowałem różnych kombinacji , odpinałem nawet ten dysk ATA ale drugi dysk SATA jest neiwidoczny.

Kiedy zamieniłem taśmy zniknął pierwszy dysk.

Zrezygnowany podpiąłem jak było - zniknął mi DVD (działały tylko płyty/nagrywanie CD).

W BIOSIE zmieniłem ustawienie, zamiast zalecanego ustawienia dla WIN XP dla dysków SATA/IDE wybrałem tryb Compatible

Odpiąłem wszystko, zainstalowałem system na nowym dysku i raz jeszcze wszystko podpiąłem.

Teraz System widzi dwa dyski SATA i DVD (które znowu działa) ale nie widzi dysku ATA.

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Czy jest możliwe że moja płyta obsługuje tylko 2 dyski?

Wszystkie dyski i nagrywarka podpięte są na osobnych taśmach.

sata ustaw na ahci, to że nie widzi dysku ata wynika ze złej konfiguracji biosu.

Jeżeli to zła konfiguracja to dlaczego system widzi jeden ATA i jeden SATA a jeden ATA i dwa SATA już nie?

Ok ustawię to ahci ale rozumiem że na “dzień dobry” dysk znowu zniknie w windows?

Czy coś jeszcze poza ahci mam w BIOSie zmienić?

ps

w necie przeczytałem że zmiana dysku na ahci PO INSTALACJI systemu (a przecierz mój system już od lat zaintsalowany) wyswoła tylko BSOD.

Gdyby chciał od początku instalować system i przenosić dane po prostu wymeiłbym mniejszy dysk na większy.

Tymczasem ja chce mieć stary system i 3 dyski.