2 Dyski (SATA i ATA) z systemami XP, problem z uruchomieniem

Witam. Mam 2 dyski twarde jeden SATA drugi ATA oba z systemem XP. Domyślnie korzystam z dysku Sata, ten ata ma być tylko do przechowywania danych więc chcę usunąć z niego system. Jak to najprościej zrobić??? Gdy podłączam dysk ata do PC to zaczyna mi się ładować system właśnie z tego dysku (a powinno ładować z sata), mimo iż mam w nim zworki ustawione na slave. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

NYFB , Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.

Też to miałem w poprzednim komputerze. :frowning:

Komputer domyślnie startował z kontrolera ATA, a później dopiero SATA i nie dało się tego zmienić. Jedynym wyjściem jest uruchomić komputer z dowolnej płyty z Windowsem (Linuxem) i usunąć partycję z systemem na dysku ATA. Następnie można założyć nową partycję w tym miejscu, ale należy pamiętać, żeby NIE robić jej Aktywnej.

Sedno tkwi w odpowiednim połączeniu konfiguracji ustawień BIOSu (ze zworkami dysku o ile się nie mylę).

Ja u siebie na starym komputerze ustawiłem opcje:

  • Operate Mode [Native Mode]

  • ATA Configuration [s+ATA+P-ATA]

  • Combined Mode Option [s-ATA 1st Channel]

- P-ATA Channel Selection [both]

Z kolei w nowym komputerze podłączyłem wszystkie dyski jak leci i zaskoczyło za 1 razem.

Muszę przyznać, że zawsze mam problem z podłączeniem 2 dysków na innych interfejsach, ale już kilka razy to robiłem i po n-tej próbie ze zmianami konfiguracji BIOSu i zwor musi się udać :slight_smile: