2 Dyski-Ten Sam Windows

Witam

Mam ogromnyą prośbe i problem a mianowicie wczoraj kupiłęm nowy dysk (80GB) i chciałbym z niego zrobić użytek tak aby przy włączaniu systemu użytkownik miał do wybory np.3 “konta”-1 konto do starego dysku,2 konto też do starego dysku a 3 już do tego nowego.I nie wiem jak to zrobić;/ a do tego jeszcze dochodzi to że na obu dyskach ma być ten sam windows(XP),( i jeszcze do tego na nowym dysku trzeba zrobić partycje).

Z góry dziękiuje za pomoc:)

A da się coś takiego w ogóle zrobić? Po co Ci ten sam Windows na dwóch dyskach?

Nom to może być i jeden Windows na 2 dyskach-czy coś w tym stylu,sam nie wiem jak to zrobić a chce żeby: tak jak pisałem wcześniej “np.3 “konta”-1 konto do starego dysku,2 konto też do starego dysku a 3 już do tego nowego” i żeby pozostali użytkownicy(1,2) nie mogli się dostać do dysku uzytkownika 3…

A dlaczego chcesz tak ograniczyc te dwa konta? Są inne sposoby na ograniczanie dostępu do plików konkretnego użytkownika. Napisz, o co ci dokładnie chodzi z tym ograniczaniem, to może będę mógł Ci coś doradzić.

Nom konkretnie to o to że jest 3 użytkowników (1,2) i ja 3.I ja sobie kupiłem wczoraj nowy dysk i chce go mieć wyłącznie dla siebie i to tak zrobić żeby przy ładowaniu systemu tak jak np pokazuje się w Windows XP trzeba wpisac hasło.Nom i oczywiście żeby użytkownicy(1,2) nie mieli dostępu do mojego dysku.

sformatuj go w ntfs i przejmij na własność - inni bedą go widzieć, ale nie będą mogli na niego wejść, ani go otworzyć

A można by było jaśniej;/? bo nie rozumiem w sumie co to ten “ntfs”-nie jestem kumaty w tych sprawach więc jak by ktoś mógł mi wytłumaczyc co i jak z tym zrobić(dokładniej)…;/?

to format dysku - instalator zapyta cię, czy chcesz sformatować w fat32

czy ntfs - wybierz ntfs; jeśli podzielisz dysk na partycje musisz wszystkie sformatować w nfts, aby móc przejąć je na własność, wtedy będą niedostępne dla innych; po sformatowaniu musisz zainstalować system i

założyć hasło podczas instalacji; potem w oknie mój komputer kliknąć

w menu narzędzia, wybrać opcje folderów, zakładkę widok i odhaczyć opcję użyj prostego udostępniania plików; teraz wystarczy kliknąć prawym na swoim dysku(lub dyskach, jeśli utworzysz więcej partycji),

właściwości - zabezpieczenia - zaawansowane, w nowym oknie zakładka

właściciel, zaznaczyć swoje konto i ok; jeśli inni będą chcieli otworzyć twoje partycje ze swoich kont komputer wyświetli im, że nie mają dostępu

(mógłbyś też całkowicie ukryć swoje partycje, ale wymaga to manipulacji w rejestrze i jest niepotrzebne)

Nom wszystko jest już oki tylko że teraz nie wiem co z tym "potem w oknie mój komputer kliknąć

w menu narzędzia, wybrać opcje folderów, zakładkę widok i odhaczyć opcję użyj prostego udostępniania plików; teraz wystarczy kliknąć prawym na swoim dysku"/nie ma tam nic takiego;/-może jakiś inny pomysł albo ten sam tylko nie wiem jak;/.I jeszcze jedno bo jak włączam kompa to mam do wyboru tak jak by 2 wondowsy tylko że one są takie same i tak samo są odpisane i prblem w tym że chciałbym to jakoś zmienić;P,czy jest możliwość zmienienia tej nazwy?

jeśli sformatowałeś w ntfs to musi być zakładka zabezpieczenia,

zaawansowane, właściciel we właściwościach dysku(prawy klik na dysku i wlasciwości na dole), ale żeby była widoczna musisz odhaczyć

"użyj prostego udostępnianaia plików " w narzędzia - opcje folderów-

widok(jest zaznaczone domyślnie) - narzędzia w menu u góry w każdym oknie explorera, więc i w oknie mój komputer(albo w opcje folderów w panelu sterowania); co do wyboru systemu na początku to ponieważ systemy są te same więc i napisy są te same - napisy masz w pliku boot.ini - jeśli chcesz go zobaczyć to win +pause, zaawansowane, ustawienia na samym dole i edytuj; nie wiem, czy w boot.ini można zmienić faktyczną nazwę systemu, co najwyżej mógłbyś dodać cyfry

np.1, 2 itd po nazwie, lub jakąś literę - możesz spróbować, ale najpierw

skopiuj boot.ini na wszelki wypadek - kliknij to edytuj i z menu plik wybierz zapisz jako, w otwartym oknie zapisu kliknij prawym, wybierz nowy folder, wpisz nazwę nowego folderu(jakąś prostą- upewnij się, ze folder jest na c), zaznacz nowy folder - otwórz, wpisz boot.ini w nazwa pliku a w zapisz jako wybierz wszystkie pliki i zapisz - teraz możesz spróbować dopisać coś po Professional np. 2 lub swoje imię itd.(przed

cudzysłowem) i zapisz; gdyby system wyświetlił ci, ze nie masz uprawnień do zapisu zamknij wszystko, w uruchom wpisz cmd i ENTER,

i wpisz attrib -s -h -r C:\boot.ini i ENTER, i spróbuj jeszcze raz(zakładam, ze systemowa partycja to c); gdyby system po poprawce nie chcial się uruchomić(mało prawdopodobne, ale lepiej dmuchać na zimne) trzeba

wejść jak do instalacji, na pierwszym ekranie instalatora wybrać konsolę odzyskiwania, zalogować się na partycję systemową( chyba będzie oznaczona jako 1, trzeba wpisać to 1 i enter), jeszcze raz enter, jeśli konsola poprosi o hasło(jesli jest to trzeba je oczywiście wpisać) i

wpisać

ren C:\boot.ini boot.old

copy C:\folder z kopią boot.ini\boot.ini C:

po każdym poleceniu enter, wyjście z konsoli exit i enter

pamiętaj o spacjach

gdybyś próbował z tą zmiana wyświetlanej nazwy daj znać, jestem ciekaw, czy się uda

ps. po zrobieniu kopii boot.ini upewnij się, ze faktycznie jest w folderze!

ps2. w dopisanej nazwie nie może być polskich znaków( np. ą, ł itd)

rixx Mógłbyś to opisać w dziale “sprawdzone porady” z screenshotami :wink:

Nom chyba nastąpiła “skromna” pomyłka bo ja nie mam Profesional tylko Home Editon, więc nie ma tej opcji tam.No to teraz co mam zrobić w tej sytłuacji??

masz 2 wyjścia - wejść w trybie awaryjnym z uprawnieniwmi administratora lub użytkownika z prawami administratora - w trybie

awaryjnym zakładka bezpieczeństwo powinna być

ściągnąć stąd ftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/wi … tools/scm/ program SCESP4I.exe; po ściągnięciu umieść go w jakimś folderze np Security Tab w Windows, następnie kliknij 2 razy na SCESP4I.exe,

powinien się rozpakować do folderu, wtedy kliknij prawym na setup.inf

i wybierz zainstaluj; po skończonej instalacji(nie będzie żadnej informacji

o zakończeniu, więc poczekaj na wszelki wypadek parę minut) zresetuj

ten drugi sposób, choć wygodniejszy, bo masz dostęp do zakładki w

normalnym trybie, jest trochę niebezpieczny, więc radziłbym ci najpierw

spróbować pierwszego sposobu, a jeśli zdecydujesz się na drugi to przedtem utwórz punkt przywracania(jeśli masz włączone przywracanie systemu)

ps. jeśli użyjesz 2 sposobu, wcześniej wyłącz wszystkie antywirusy, antyszpiegi itd.

Nom oki już mam tą zakładke “Zabezpieczenia” nom i co dalej??

Nom zrobiłem tak i prubowałem wejść przez konto admina z “2 dysku” i z innego konta z mojego dysku i da rade wchodzić bez żadnych problemów;/.Może mi ktoś dokłądnie opisac co jest? i co zrobić w tym kierunku żeby nie mógł wejść admin z “2 dysku”?.

nie mam niestety wielu kont, więc sądziłem, ze przejęcie na własność wystarczy, choć jest to w gruncie rzeczy formalność, bo twórca folderu jest automatycznie jego właścicielem, czyli z definicji użytkownicy z innych kont nie powinni móc wchodzić do cudzych folderów, chyba że

właściciel im na to pozwolił - idea własności w końcu na tym chyba polega,

ale widać dla Microsoftu było to zbyt proste rozwiązanie; całe szczęście jednak, że właściciel folderu może określać uprawnienia do niego i odmówić uprawnień innym - musisz więc spróbować znów przez właściwości, zabezpieczenia, tylko użyć kratek odmów po zaznaczeniu nie

swoich kont(jeśli będą) - pozostanie problem usunięcia zakładki zabezpieczenia, żeby inni nie mogli znów tych zabezpieczeń zmienić,

ale z tym można sobie poradzić, najpierw może jednak sprawdż, czy to rozwiązanie będzie działać, bo po co niepotrzebnie grzebać w rejestrze

ps. problem może pochodzić stąd, ze wszyscy jesteście członkami grupy administratorów z pełnymi prawami; sytuacja wyglądałaby inaczej, gdybyś np. zainstalował system i dopiero z poziomu systemu stworzył pozostałe konta z ograniczonymi uprawnieniami; w obecnej sytuacji nie możesz ograniczyć uprawnień pozostałych administratorów, bo z definicji

są pełne i nie podlegają ograniczeniom

Nom to nie było takie proste: "zaawansowane, w nowym oknie zakładka

właściciel, zaznaczyć swoje konto i ok; jeśli inni będą chcieli otworzyć twoje partycje ze swoich kont komputer wyświetli im, że nie mają dostępu" - bo musiałem się nieźle nagłowić żeby to zrobić ; nie wiem czemu ale w moim przypadku jakoś nic nie dawało same ustawienie właściela i trzeba było zmieniać “uprawnienia” ale jakoś dałem sobie z tym rade.

Dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam…:slight_smile: