2 HDD, oszczędzanie dysku 2

Witam

Sprawa jest taka jak w obudowie masz 2 HDD na 1 system na 2 pliki itp.

Można tak zrobić żeby korzystając tylko z 1 HDD wiadomo system jak się używa non stop działa, żeby 2 w tym czasie oszczędzać a nie odłączać był(uśpiony, nie aktywny) wiem ze można zaznaczyć “wyłącz dyski twarde” ale czy to dobre rozwiązanie? albo czy jest inne?

Najlepszym rozwiązaniem jest usunąć Windowsa, na poważnie to zobacz w BIOSie ustawienia ACPI.

Chodzi mi oto żeby 2 dysk jak nie korzystam z jego zawartości się wyłączył, bez odpinania go od zasilania.

Hm…ja kiedyś siedziałem na 2 dyskach i rzadko zaglądałem na ten 2 , po otwarciu go w mój komputer słyszałem jakby ponowny rozruch dysku, sprawdz może czy też tak nie masz poprostu nie wchodz w foldery ani nie używaj plików które są na jednym z nich przez dłuższą chwile , ja nic nie przestawialem

To takie coś jest chyba jak się ustawi zęby po jakimś czasie wyłączało dyski twarde w opcjach zasilania, tylko czy to bardziej nie powoduje zużycia dysku? Energie na pewno oszczędzą.

hm moge sie mylic ale jak dysk jest podlaczony ale nie uzywasz zadnych pikow z niego no to glowica nie chodzi itd wiec zuzycie jest zerowe : )

zerowe to nie, bo jeszcze talerze sie kreca, wolniej ale zawsze :roll:

ty mozesz nie uzywac, ale system z pewnoscia bedzie… np. indeksowanie czy scanner AV, hibernacja

niestety, nawet obecnie dyski nie sa zbyt energooszczedne w idle, choc czasem roznica dochodzi do 1-2W -> http://www.tomshardware.com/charts/2009 … ,1027.html vs. http://www.tomshardware.com/charts/2009 … ,1026.html 8)

najlepsza metoda na ‘oszczedzanie’ dysku jest… jego nie wylaczanie w ogole - dysk najwiecej potrzebuje pradu na rozkrecenie talerzy od zera, tu rekordzisci maja ponad 2A (24W), a co za tym idzie, przy wiekszej ich ilosci zasilacz tez dostaje rowno po… (mozna w biosie opoznic rozruch)

inna sprawa jest wylaczanie komputera - jesli robi sie to z guzika (czyli, odlacza nagle napiecie), to istnieje spore ryzyko uszkodzenia talerzy lub glowicy - ta nie zdazy ‘zaparkowac’ i rysuje powierzchnie dysku

Możesz kupić zewnętrzną obudowe do HDD z interfejsem USB lub jeśli potrzeba eSATA,

i podłączać go do kompa jeśli potrzeba…