2 karty sieciowe - czy da sie je polaczyc do 200Mb/s?

Witam

Mam server w sieci lokalnej ktory posiada 2 karty sieciowe, jak narazie uzywam tylko 1dna karte ktora jest podpieta do 16 portowego (niekonfigurowalnego) Switcha, adresy IP komputerow w sieci przydzielane sa dynamicznie.

Czy mozna podlaczyc 2ga karte sieciowa do switcha zeby uzyskac predkosc 200Mb/s, jesli tak to prosze o jakies wskazowki, linkii itp…

Z góry dziekuje

Ps.

Myslalem rowniez o zmianie karty na 1Gb ale niestety nie mam na to wystarczajacych funduszy.

możesz, ale nie uzyskasz 200Mbps, tylko 100+100Mbps, tj. każda karta z osobnym IP + ewentualnie load balancing + wywoływanie serwera po DNS raz na jedno raz na drugie IP.

sprawdź jednak ile pakietów na sekundę potrafi obsłużyć switch, bo może jedna karta wysyci jego możliwości i druga nie wniesie nic pozytywnego.

karty gigabitowe nie są takie drogie, 46zł to chyba nie majątek ( np http://www.apollo.pl/store/show_detail/34/17664 )…

tylko switcha musisz też zmienić na gigabitowego.

Karte sieciawa juz mam 1 gigowa, Problem w tym ze switch 24 portowy 1 gig troche kosztuje … i niestety nie posiadam narazie takich pieniedzy zeby go kupic.

Jak mozna to ustawic "każda karta z osobnym IP + ewentualnie load balancing + wywoływanie serwera po DNS raz na jedno raz na drugie IP. "

Server postawilem na win 2003

Switcha mam

http://www.dlink.co.uk/?go=gNTyP9CgrdFO … VD94gJBNc=

DES - 1016d

W manualu Switcha mam napisane:

“Data Transfer Rate” 200Mbps (full Duplex)

Packet Fitering /forwarding Rate : 100Mbps: 148,800/pps

Jest to zwykly switch niezarzadzalny.

każdej karcie przypisujesz swój numer IP, analogicznie drugiej jak pierwszej. uważaj na netmaski.

load balancing nie wiem jak zrobic na win 2003, bo nigdy nie używałem windowsa jako serwera.

wywoływanie serwera po DNS robisz tak, że stawiasz sobie serwer DNS na tym windowsie, tworzysz w nim wpis dla nazwy np serwer.localnet jednoczesnie na adresy ip.adres.1 i ip.adres.2. w takiej sytuacji serwer DNS na zapytanie o serwer.localnet powinien losowo odpowiadać albo ip.adres.1 albo ip.adres.2 z prawdopodobieństwem 50% na każdy.

oczywiście wtedy z sieci żeby się połączyć do serwera trzeba wpisywać serwer.localnet i mieć ip.adres.1 lub ip.adres.2 jako jeden z serwerów DNS komputerów które mają się do niego łączyć (chyba że będzie na publicznej domenie, np serwer.moj.net.)

co do “transfer rate 200Mbps full duplex” to oznacza jedynie tyle, że switch potrafi jednocześnie odbierać na danym porcie 100Mbps i wysyłać 100Mbps (jak telefon). jakby miał half duplex, to potrafiłby jedynie w danej chwili albo odbierać, albo wysyłać dane (jak krótkofalówka).

co do pakietów na sekundę, to przy MTU 1500 jesteś w stanie przerobić właśnie 200Mbps, więc podłączanie drugiej karty sieciowej do tego samego switcha nie da Ci spodziewanego efektu.

jak switch cały gigabitowy jest za drog, to kup 24 10/100 + 2 1000Mbps, np http://www.apollo.pl/store/show_detail/36/15038 , zawsze to ze 4 razy taniej. wtedy na porcie serwerowym masz transfery 1Gbps, a pozostałe stacje są obsługiwane po 100Mbps, czyli dla pojedycznej stacji nie poprawia się szybkość, ale możesz ich obsłużyć 8 na raz z taką samą prędkością.

,… to kup switcha 1giga ktory ma 3 porty rj45 i do dwoch podepnij switche 100mb a do jednego karte 1gb (taka wizja mi przyszla nie wiem czy tak mozna)