2 karty sieciowe, jaka różnica?

Witam 

 

Posiadam płytę główną: KN1 Extreme, na tej płycie są dwie karty sieciowe:

 

1 - Karta Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC

2 - Kontroler sieci NVIDIA nForce

 

Moje pytanie jest następujące. Do któej karty sieciowej najlepiej mieć podpięty kabel od routera, czym się różnią te dwie karty oraz która ma większy transfer danych?

Pierwsza - Fast Ethernet - czyli 10/100 Mbit/s

Druga - nie podałeś modelu.

Ale nie mam nic więcej podane odnośnie tej drugiej karty.

 

Identyfikator sprzętu: PCI\VEN_10DE&DEV_0057&SUBSYS_1B511019&REV_A3

LAN Chipset Realtek 8100C Second LAN Chipset Marvell 88E1111 Max LAN Speed 10/100/1000Mbps + 10/100Mbps

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813135175

Tutaj jest info o całkiem innej karcie.

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=492&MenuID=24&LanID=0

Czyli do której lepiej podłączyć kabel od routera?

Skoro zadajesz takie pytanie to nie zrobi Ci żadnej różnicy do której będzie podłączony przewód. Poza tym jakość połączenia też zależy od routera i przewodu.

No to inaczej zadam pytanie, w takim razie po co są dwie karty sieciowe? 

Ja zapytam inaczej - po co kupowałeś płytę z dwoma kartami sieciowymi skoro potrzebujesz tylko jednej?

Podłącz do szybszej.

Odpowiedź na drugie pytanie.   Płyta jest dosyć stara,pochodzi z czasów gdy routery nie były tak powszechne(częściej stosowano switche)i większość nie obsługiwało sieci bezprzewodowych.Stosowano wtedy dwie karty aby umożliwić bezpośrednie połączenie dwóch komputerów lub utworzenie sieci bezp.na bazie drugiej karty sieciowej.

Dziękuje za odpowiedzi pozdrawiam.

Jedna karta jest max 100 druga max 1000, ale praktyka pokazuje że to bez znaczenia czy jest 100 czy 1000 bo połączenie sieciowe mało kiedy będzie działać na 100% przy 100 :wink:

 

Rozpatrując że sieć służy tylko do dostępu do netu to masz rację. Ale w zastosowaniach sieci wewnętrznych np serwer plików to taka 100 potrafi dęba stawać :slight_smile: A już jak jest skaner + drukarka na 10 stanowisk to zaczyna się wtedy upss :slight_smile:

bez znaczenia:) chyba że masz zamiar korzystać z grupy roboczej to wtedy ta szybsza:) ale i tak warto zrobić testy różnie to bywa:) do samego internetu nie ma znaczenia. chyba że masz internet ze 100 Mb/s