2 komputery + 2 routery + drukarka w jedną sieć - jak?!

Cześć,
prośba o wsparcie połączenia poniższych elementów:

  • laptop HP 250 G4
  • laptop HP 15s-eq0017nw
  • drukarka HP LaseJet Pro MFP M281fdn
  • router/modem Compal Connect Box CH7465LG-LC
  • router/modem D-Link DI-604

Internet doprowadzony jest do domu do modemu Compal, do którego podłączone są dwa laptopy i modem D-Link. Do modemu D-Link podłączona jest drukarka i jeszcze dwa inne komputery.

Jak podłączyć laptopy ze sobą (w celu przesyłania danych) i z drukarką, która podłączona jest do drugiego modemu.

Jeśli można, proszę o porady krok po kroku i możliwie przystępnym językiem. Nie jestem specjalistą w temacie. Z góry dziękuję za pomoc.

Jaki jest dokładnie cel drugiego routera w sieci (D-Link)? Po co dzielisz sieć, to zamierzone?

Drugi router jest na drugim poziomie domu i rozdziela sygnał na kilka urządzeń (drukarka i dwa komputery).

Czyli masz jeszcze jedno gniazdko wolne w tym Dlinku w switchu? To jest model, gdzie z głównego routera wpinasz się do Dlinka do gniazda WAN a masz dodatkowe gniazdko wolne w LAN? Ja bym zrobił tak:

  • zalogował się na dlink
  • wyłączył na dlinku DHCP
  • zrobił tak, żeby nie było konfiltu adresów dlinka z głównym routerem (ale pewnie nie ma, bo działa routing teraz poprawnie, czyli inne podsieci…)
  • przepiął kabel z gniazdka WAN do gniazdka LAN,
  • tym sposobem zrobiłeś z Dlinka switch z pominięciem rutowania, czyli masz jedną sieć
  • voilà

Druga opcja wymienić to na prosty switch za 50zł:

image

Ok, dzięki. To pojawia się kilka kolejnych pytań:

  1. Jak się zalogować do D-link?
  2. Jak poradzę sobie z D-link, co zrobić, żeby przesyłać dane między komputerami?
  3. Co zrobić, żeby korzystać z drukarki na wszystkich komputerach?

Najpierw potwierdź czy kabel od głównego routera wchodzi do Dlinka w gniazdko LAN (1-4), czy to gniazdka WAN.

Główny kabel jest do WAN, pogrzebałem w internecie i próbowałem się zalogować do D-Link (192.168.1.1) ale hasła admin, admin nie przyjmuje, więc go zresetowałem i czekam, żeby się postawił na nowo.

Z routerem D-Link poszło. Nie trzeba było logować się do routera, wystarczyło główny kabel przepiąć z WAN do LAN. Drukarkę też wykryłem i doinstalowałem. Dzięki.
Nie bardzo wiem jeszcze jak połączyć komputery i przesyłać dane między nimi. Czy trzeba utworzyć sieć?

Pamiętaj, aby na Dlink wyłączyć DHCP.

Jak wszystko działa to też wyłączać?

Chwilowo działa.

D-Link zaczyna fiksować, jak główny kabel mam podłączony do LAN, to internet działa, ale nie mogę zalogować się na stronę 192.168.1.1 (ale na stronę 192.168.0.1 mogę się logować - do routera Compal). Jak główny kabel włączam do WAN to nie mam internetu na komputerach podłączonych do D-Link przez LAN. Jakieś rady?

Zmiana adresu IP D-Linka ze 192.168.1.1 na np. 192.168.0.2

Pamiętaj o tym DHCP.

Chyba jednak jest problem z D-Linkiem. Wczoraj zanim przełączyłem główny kabel z WAN na LAN wyświetliła się strona do logowania 192.168.1.1. Po zmianie głównego do LAN nie pokazuje mi się strona (przekroczony limit czasu - serwer nie odpowiada), a po ponownym przełączeniu kabla głównego do WAN w ogóle D-Link nie przepuszcza internetu do komputera. Chyba dam sobie spokój z D-Linkiem. Zamówiłem zwykłego switcha na poniedziałek. Dzięki za wsparcie w tym temacie.

Będę wdzięczny jeszcze za kilka słów na drugi temat:
Jak połączyć komputery i przesyłać dane między nimi, gdy wszystkie podpięte są do modemu Compal, bezpośrednio lub przez switch. Czy trzeba utworzyć sieć?

Dodaj oba kompy do tej samej grupy roboczej i możesz udostępniać pliki między kompami. Co do drukarki, to podlącz ją do Compal’a i będzie git.

A jak utworzyć grupę roboczą / dodać do grupy roboczej? Drukarka działa.

Tu masz jak udostępnić katalog ma jednym z komow w sieci

Dzięki.