2 monitory - LG ma tryb oszczędny, działa jeden

Witam

Od dłuższego czasu używam dwóch monitorów (17’ oraz 22’). Ostatnio zamieniłem 17 na 22’ , więc teraz mam obie 22’.

  1. monitor to LG Flatron w2242s 22’ (D-sub)

  2. monitor to Samsung SyncMaster 2233BW 22’ (DVI)

Niestety, gdy podłączyłem oba monitory, na monitorze nr 1 ekran był jakby powiększony i cały się przesuwał. Na obu monitorach rozdzielczość była ustawiona na 1680x1050 (zalecana dla obu). Gdy dałem na mniejszą rozdzielczość (1280x1024) było ok, jednak oczywiście ekran był trochę rozciągnięty. W ustawieniach nie mogłem nic znaleźć, żeby to naprawić.

Następnie podłączyłem monitor nr 2 na D-sub. Dzięki temu oba były podłączone pod D-sub. Jednak teraz ten problem pojawił się właśnie na monitorze nr 2 . Monitor nr 1 działa tak jak powinien.

Dzisiaj podłączyłem monitor nr 2 normalnie na DVI i monitor nr 1 na DVI z przejściówka na D sub przy monitorze. Monitor nr 2 działa elegancko, jednak monitor nr 1 przechodzi w “tryb oszczędny” i się już nie włącza. Nie do końca także jestem pewien czy ten monitor nr 1 jest wykrywany w ogole przez komputer. W sterownikach karty graficznej go nie widać. W menedżerze urządzeń widać “Samsung SyncMaster 2233BW” oraz jakiś “Monitor Plug and Play”. Ale bez żadnych szczegółów.

Dodam, że oba monitory są sprawne. Gdy podłączam komputer tylko do jednego z nich, wszystko jest w porządku i działają elegancko na 1680x1050. Moja karta graficzna to Radeon HD 3600 Series.

Pozdrawiam

Dodane 15.02.2013 (Pt) 10:13

Witam ponownie

Dzisiaj podłączyłem monitor nr 1 kablem DVI - D sub. Nie wiedziałem że nawet takowy posiadam. Wszystko póki co działa, nawet na normalnej rozdzielczości 1680x1050 , co wcześniej nie było możliwe.

Reasumując - mam wszystkie monitory podpięte tak jak trzeba, bez żadnych przejściówek i działa. Czyli główne podejrzenie pada na te przejściówki… Póki co działa.

Pozdrawiam

To tak na przyszłość, przejściówkę dvi-dsub podłącza się do karty graficznej, i od niej prowadzi się kabel vga do monitora, nigdy odwrotnie, gdyż monitory na wejściu dvi (dokładnie dvi-d) nie obsługują sygnału analogowego, jedynie karta graficzna wysyła zarówno sygnał cyfrowy jak i analogowy z racji złącza dvi-i :wink: A sprawę proporcji ekranu ustawia się w panelu sterowania karty graficznej, jeśli nie są poprawnie ustawiane automatycznie, co fakt faktem jest częstym problemem przy połączeniach analogowych.