2 monitory w laptopie?

Witam,
Mam obecnie podłączony dodatkowy monitor do laptopa, co mi tworzy dwa ekrany. Niemniej jednak ekran laptopa jest dość mały i wszystko sprowadza się do tego, że przerzucam całą aktywność na podłączony monitor.

Chciałbym podłączyć drugi monitor i mieć wtedy zamkniętego laptopa. Nie ma szans żebym zrobił to przez stację dokującą (stary laptop Sony Vaio - nie ma doka). Dlatego też chciałbym zapytać czy jest możliwe podłączenie do laptopa jakiegoś adaptera (jeśli tak to jakiego?) zamknięcie laptopa i ewentualna praca przy podłączeniu drugiego monitora? W tym przypadku nie potrzebowałbym aktywnego ekranu laptopa.

Jest możliwe ale będziesz mógł tylko duplikować obraz na drugim monitorze więc to bez sensu. Żeby podłączyć dwa monitory do laptopa musisz mieć sprzęt bardziej nowoczesny. Potrzeba ci złącza usb-c do którego podłączyłbyś dodatkowy monitor (a to i tak trzeba dokładnie przeczytać w instrukcji/specyfikacji bo nie do każdego usb-c można podłączyć monitor). Pozostaje ci się więc pogodzić z tym stanem rzeczy albo kupić jeden duży monitor na przykład 43 calowy, którego ekran będziesz sobie dzielił na dwie części i wirtualnie na jednym ekranie tworzył dwa pulpity.

Podaj proszę model laptopa. Ja np. mam dwa monitory (+ używam jeszcze tego z laptopa, czyli 3) w Lenovo T480
1/ ekran laptopa
2/ ze złącza HDMI
3/ ze złącza USB-C adaptorem do HDMI trzeci monitor.
Dodatkowo jeszcze do obu monitorów mam ‘switch’ HDMI, więc po pracy przełączam się na ‘blaszaka’, gdzie jeden monitor jest do DVI a drugi do HDMI.

No właśnie to jest potrzebne a napisał że:

:point_down:

Stare laptopy nie mają usb-c. To domena nowoczesnych laptopów.

Też podłączałem stary laptop na różne kombinacje po dwa monitory. No i jak napisał, czasem na OLX, Ebay można za małe pieniądze kupić dedykowaną stację dokującą.

Można kupić wirtualną „kartę graficzną” w ramach stacji dokującej na USB, dzięki czemu podłączysz więcej monitorów. Sam kiedyś czegoś takiego używałem. Do oglądania filmów itp. się nie nada, ale do typowej pracy biurowej jest OK.
Główna wada to dosyć spore obciążenie CPU, tak od kilku do kilkudziesięciu procent bez przerwy. W moim laptopie powodowało to permanentne wycie wiatraków więc zrezygnowałem z takiego rozwiązania, ale możesz przetestować.

Chodzi o coś w tym stylu: https://allegro.pl/oferta/stacja-dokujaca-dell-d3100-usb-3-0-zasilacz-65w-10608405324
(pierwszy z brzegu, musisz zrobić research)

A wyrabiał laptop? Bo podłączenie dwóch zewnętrznych monitorów dla laptopa jeżeli miałby integre jest problematyczne. Może mocno spowolnić działanie laptopa

Swego czasu miałem do T440 (laptop z 2014 roku) podłączone 2 monitory, w trybie niezależnym a nie mirror + również niezleżenie aktywny ekran w laptopie. Czyli 3 ekrany. Nie było żadnego spowolnienia w porównaniu do pracy tylko na ekranie laptopa. Oczywiście nie mówię o grach, tylko o pracy biurowej oraz programowaniu. Przeglądarka, środowisko IDE od JetBrains, wirtualne maszyny i inne programy.

Ostatecznie ograniczeniem okazało się to, że nie można było rozbudować RAM poza 12GB, ale nie miało to nic wspólnego z pracą na 3 ekranach, tylko z tym że odpalałem sporo wirtualek.

Wiesz co, bez problemu, chociaż ja na lapotpie głównie pracuję… Teraz mam tak:

  • Intel UHD 620
  • i5-8350U

T440 też mam, podłączony po DisplayPort do teraz jednego monitora. Mogę jeszcze sprawdzić na T400 :wink:

T440 to fajny laptop :slight_smile:

Przy grach to zupełnie inna bajka, jeżeli gra działa np na 3 monitorach (tak można grać np w symulatory ciężarówek) to potrzebna jest potężna karta.

W zastosowaniach nie związanych z grami czy obróbką grafiki 3D ten problem nie występuje.

Pytań z doświadczenia, akurat miałem MacBook 12 podłączonego do monitora 2k i podczas pracy biurowej spowolniła nie było to znaczące ale irytujące.

Teraz mam T490 :smiley:
Seria T to dobre laptopy :slight_smile:

Tu mogło być problemem podłączenie, pewnie przez USB-C. Choć w teorii nie powinno zwalniać, to w praktyce przy 4K coś mogło się przycinać.

Z serią T, zwłaszcza tą starszą typu T440 jest tak, że każdy monitor ma dedykowany fizyczny port i tam nie ma prawa się nic przyciąć. Nie wiem jak w nowszych. Np w Dell’u gdzie stację dokującą wpina się przez USB-C zdarzały się rozłączenia, klient narzekał.

Tak to było usb-c aby mógł się ładować i służyć jako hub z monitora