2 połaczenia jednocześnie do internetu przez lan i do kamerki przez wlan

(Szafirek22) #1

Witam

Zastanawiam się czy to w ogóle możliwe.

Posiadam kompa z linuxem manjaro i net mam po lanie adres ip przydzielany przez dhcp. Posiadam również kamerę sj4000 wifi i można się do niej podłaczyć tylko problem jest taki że ona tworzy własny ap  nie ma opcji by połaczyła się jako klient do obecnej sieci.

I tu moje pytanie czy można jakoś sprawić by mieć jednoczesnie dostęp do neta po lanie i do tej kamerki po wifi ?

(Domker) #2

A można :slight_smile:

W tym celu trzeba podłączyć się do AP kamery w trybie “Ad-hoc”, czyli bez punktu dostępowego.

A więc komputer będzie korzystać z bramy po LAN, a kamera będzie po WiFi, ale nie będzie traktowana jako punkt dostępowy do internetu.

Nie wiem z jakim środowiskiem graficznym masz Manjaro.

W KDE wygląda to tak - wchodzisz w Network Manager (Edytor połączeń), masz na liście tam swoje połączenie przewodowe.

Dajesz “Dodaj” > WiFi (współdzielone) > potem wpisujesz SSID (ap kamery), tryb Ad-hoc (reszta bez zmian), przechodzisz do zakładki “Zabezpieczenie WiFi” i tam wybierasz odpowiednio do ustawień AP kamerki (czyli pewnie WPA & WPA2, uzupełniasz hasło) > OK

Zaznaczasz utworzone połączenie z listy i dajesz “Połącz”

Powinno działać :slight_smile:

(Szafirek22) #3

Mam xfce i network manager. I jakoś nie daje rady.

(roobal) #4

Nie musi być połączenie ad-hoc. Trasa domyślna dla wlan powinna mieć wyższą metrykę i system będzie tę trasę pomijał.

(Domker) #5

@roobal

Tak też można :slight_smile:

Podałem jedno z rozwiązań problemu, które mam sprawdzone i działało.