2 pytania na temat dzielenia dysku i instalacji linuxa

  1. czy jak podzielę dysk na 2 partycje i 1 na jednej będę miał windowsa, a na drugiej partycji zainstaluje linuxa mandriva, to czy mój anty wirus będzie chronił obydwa systemy?? czy wogólę będzie istaniało jakieś połączenie miedzy tymi dwoma partycjami?? jak jedna z windowsem zarazi mi się wirusem, a na drugiej tez bym miał windowsa, to czy on tez by mi się zaraził tym wirusem z pierwszej partycji??

  2. ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/M … 007.0/DVD/ czy żeby z tej strony pobrać linuxa mandriva wystarczy pobrać ten 1 największy plik, czy i te mniejsze?? i czy to co mi każecie z tamtej strony pobrać będzie takim instalatorem mandrivy, który podczas instalacji samoczynnie podzieli mi dysk twardy na 2 partycje, czy będę musiał to zrobić samemu wcześniej??

Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam :slight_smile:

PS. Mam nadzieje że dobrze napisałem pytania i ,że da się je zrozumieć :wink:

  1. Atywirus w Windowsie będzie chronił tylko partycje FAT,FAT16,FAT32,NTFS, Czyli windowsa i dane które da się z niegokorzysać.

2.Antywirus z linuxa bedzie chronił I Windows i linuxa i dane, poprostu cały dysk.

Jesli przedże się wirus… to

zależy może zarazić parycje na której wirusowi zależy.

Można sobie zrobić kopię np. ghostem.

potem ewentualnie odtworzyć.

Lub jeśli bedzie wirus zaladować kompa z np.knopixa i nagrać ważne dane.

Mam jeszcze jedno pytanie :stuck_out_tongue: czy zanim zainstaluje linuxa mandriva , nie było by dobrym pomysłem pobranie z tej strony => http://www.cdlinux.pl/index.php?id=2 linuxa i nauczenie sie jego obslugi, bez isntalowania jego, a dopiero potem pobrac mandrive> dobry pomysl??

Tokar , UlrichLyoko To miał być jakis żart? :mrgreen:

Jakim cudem wirusy czy jakiekolwiek inne aplikacje mogą migrowac między systemami? :o Winzgroza ma swoje AV a Linux (chociaz ten akurat nie potrzebuje) swoje. Wirusy pisze się pod konkretny system. Te z Windowsa nie będą w ogóle działać na Linux. To tak jakby płynu do mycia naczyń nalać do baku w samochodzie :smiley:

ja miałem takiego wirusa za mi zniszczył i windowsa i linuxa i dane , normalnie całego go sformatował.

Mcdell a jak na jednej partycji mam windowsa, a na drugiej też, to czy wirus morze mi zaatakować obydwa systemy??

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nieeee… Partycje nie mają nic do rzeczy. Binarki na win i *nixy są kompletnie różne od siebie.

Mcdell dzięki za odpowiedz,ale mam jeszcze jedno pytanie :

Złączono Posta : 29.12.2006 (Pią) 17:21

Mógłbym prosić o odpowiedz na to pytanie wyżej ? :cry:

Tennajwiększy plik masz ściągnąć, reszta to dodatki.

mandriva-free-2007-DVD.iso <- to jest obraz z Mandrivą (do wypalenia)

mandriva-free-2007-DVD.md5.asc <- suma kontrolna, którą możesz ale nie musisz sprawdzić czy dobrze nagrałeś DVD.

Wielkie dzięki Mcdell :smiley: za parę dni będę instalował linuxa, i jak będę miał jakiś problem, to zgłoszę się z nim do ciebie na tym forum :slight_smile: