2 Routery, forwardowanie portów

Witam!

Potrzebuję przekierować kilka portów, a nie wiem jak do tego się zabrać odkąd miałem “przebudowę” sieci w domu :wink:

Otóż tak: Z internetem łączę się radiowo, tzn; Kabel poprowadzony od anteny leci do routera, od tego routera do drugiego routera z którego dopiero po domu mam rozprowadzone kable i wi-fi. I teraz nie wiem jak forwardować porty, na obydwóch routerach oraz na to samo Ip? Czy w routerze pierwszym forwardować tylko IP routera 2? Jak to działa?

W dodatku nie wiem też jak przy takiej konfiguracji ustawić stałe IP co jest potrzebne. Bardzo bym prosił o pomoc bo w końcu pasuje to zrobić a nie wiem jak rozwiązać ten problem z 2ma routerami…

Pierwszy to airlive WL-5460AP, drugi to TP-LINK TL-WR740N.

Schemat sieci:

http://img705.imageshack.us/img705/2686/beztytuuvje.png

EDIT:

Dorzucam screeny z paneli routerów, tam gdzie opisy tam podaje dla orientacji co jest wpisane…

Router 1:

http://img521.imageshack.us/img521/2430/dhcp1.png

Router 2:

http://img100.imageshack.us/img100/1443/dhcp2.png

http://img502.imageshack.us/img502/4476/lan2c.png

http://img339.imageshack.us/img339/5050/wan2.png

W pierwszym routerze włącz DMZ na drugi i wszystkie przekierowania ustawiaj tylko w drugim.

Tzn w pierwszym wpisuję w DMZ Host IP Adress ip drugiego, ale sapie się że “Invalid IP address! It should be set within the current subnet.”

W “AirLive Wireless AP” jak masz ustawione “Wireless Modes”?

W DMZ powinieneś podać adres z tej samej podsieci, czyli 192.168.100.99. Przekierowanie robisz na routerze TP-Link, bo do niego są podłączone komputery. Z tego co widzę masz zajęte wszystkie porty przełącznika w TP Linku, jakbyś miał jeden wolny port lub jeśli miałbyś pod ręką jakiś wolny przełącznik, to komputery możesz podłączyć do tego przełącznika i podłączyć go do portu LAN w TP Linku, oba routery połączyć kablem krosowanym portami LAN, wówczas komputery byłyby w tej samej podsieci i przekierowanie by było zbędne. Jeśli nie masz możliwości spięcia routerów w taki sposób, no to pozostaje Ci tylko przekierowanie portów.

Pozdrawiam!

Ok, baaardzo dziękuję bo od dawna to czekało na zrobienie :smiley: !

Jeszcze tylko dla pewności, że dobrze robię: W 1szym routerze w DMZ wpisuję 192.168.100.99 czyli to IP, które mam ustawione w zakładce WAN na routerze 2?(ip routera 1 to 192.168.100.252 jak by co) Potem po prostu forwarduję na TP-Linku.

Po prostu: Czy to jak mam skonfigurowany router 2 jest poprawne? Bo konfigurowałem to sam, dopóki nie zaczęło działać. Zaczęło - to zostawiłem. Ale zastanawia mnie zakładka WAN, dobrze tam mam wszystko? Adres IP tam wpisywany to adres IP przyznawany czemu przez co, bo tego nie rozumiem: Router 2 widzi siebie w tamtej podsieci jako 192.168.100.99?

A drugie pytanie, jak ustawić stałe IP a nie przydzielane automatycznie? 2 Routery to już dla mnie za dużo i boję się eksperymentów, bo potem mogę nie wiedzieć co jak poustawiać. Bo nie sforwarduję na zmiennym IP chyba, tak?

Po prostu wyłączyć DHCP, ustawić na kompach stałe IP i powinno się połączyć?

Routery to urządzenia pracujące w 3 warstwie modelu OSI, ich zadaniem jest łączenie sieci, w twoim przypadku to dwie podsieci (dlaczego podsieci? Bo siecią jest sieć klasy C 192.168.0.0/16, są jeszcze nadsieci, ale w to już nie wnikajmy), routery muszą znać sieci, do których są podłączone, czyli router 1 zna tylko podsieć 192.168.100.0/24, do której jest bezpośrednio podłaczony, ale nie zna podsieci 192.168.1.0/24, bo nie jest do niej bezpośrednio podłączony, router 1 zna tylko trasę do tej sieci (routing dynamiczny lub statyczny), router 2 zna dwie podsieci 192.168.100.0/24 i 192.168.1.0/24, bo jest do tych sieci bezpośrednio podłączony. Oba routery, żeby mogły się ze sobą łączyć, muszą być w tej samej sieci/podsieci. Przekierowanie wykonujesz na routerze 2, bo do niego podłączone są urządzenia, na routerze 1 stawiasz router 2 w DMZ, żeby był dostępny z internetu.

Jeśli router ma opcję rezerwacji IP do adresu MAC, to możesz adres IP zarezerwować dla konkretnego adresu MAC. Jeśli nie ma takiej opcji, nie musisz wyłączać DHCP, możesz adres IP przypisać ręcznie, ale powinien to być adres spoza puli adresów przydzielanych dynamicznie (te pulę definiujesz w ustawieniach serwera DHCP, tam ustalasz zakres adresów, które mają być przydzialene dynamicznie, ), aby nie wystąpił czasem konflikt adresów, w większości routerów jest to 192.168.x.100 - 199, więc adresy IP, które możesz przypisać ręcznie powinny być mniejsze od 100 lub większe od 199 w ostatnim oktecie adresu, te adresy nie będą przydzielane przez DHCP…

Ok,użyłem rezerwowania IP dla MAC. I teraz jescze tylko pytanie, adres fizyczny to adres jednostki, a nie “wejścia” tak? Tzn. nie ma problemu jeśli poprzepinam kable inaczej, po prostu pc1 za pc3 etc. etc.?

Oraz czy jeśli już zarezerwowałem IP i router przydzielił mi automatycznie to w opcjach karty zostawić IP Przydzielane automatycznie? No bo działa, a sądziłem że nie będzie. Nie ma różnicy?

Bardzo dziękuję za pomoc :smiley: Dużo się już dowiedziałem, ale jeszcze tylko to!

Adres MAC to adres urządzenia pracującego w drugiej warstwie modelu OSI, karta sieciowa jest akurat urządzeniem wielowarstwowym, w tym przypadku adres MAC, to adres karty sieciowej i nie ma znaczenia do którego portu przełącznika jest podłączony kabel sieciowy od tej karty.

Tak, należy zostawić przydzialnie automatyczne, ponieważ to serwer DHCP uruchomiony na routerze przydziela adres IP, serwer DHCP ma zdefiniowany konkretny adres IP dla konkretnego adresu MAC, więc zawsze będzie przydzielał ten sam adres.

Ok, bardzo dziękuję za pomoc! :smiley: