2 Routery - LAN

Witam

Mam pytanie odnośnie małej konfiguracji sieci LAN. Szukałem na internecie ale konkretów niestety nie ma.

Chodzi o mały problem z którym niestety nie mogę sobie poradzić otóż mam dwa routery jeden nadaje internet ( 30mbit optical ) ma 4xrj45 i podłaczony kablem komputer

drugi podłaczony pod WAN słozy głównie jako stacja bezprzewodowa i teraz w czym problem otóż komputer podłaczony do 1 routera nie widzi reszty a co najdziwniejsze nie moge wejsc na konfiguracje tego drugiego routera z komputera.

Znowu jak lacze sie bezprzewodowo z drugim to mam neta widze inne komputery moge sie polaczyc z kazdym routerem ale nie widzi komputera podlaczonego do pierwszego routera

przechwytywanie.gif

Prosiłbym o wyjaśnienie jak to zrobić by wszystkie sie widziały i jakie funkcje “blokuja” łacznosć w routerach

pozdrawiam i dziękuje

DHCP drugiego routera przydziela swoje ip, przez co router główny widzi tylko dwóch klientów.

Wyłącz dhcp / włącz w tryb switch’a drugi router i będzie ok.

A jak to jest mozliwe ze w siecie z komputera po prawej 192.168.0.4 nie widze routera nr 2 ktory ma ip 192.168.1.1 i kwestia druga jesli teoretycznie zmienie w 2 routerze na opcje switch ( pytanie ktora to opcja ) to czy w takim razie bezprzewodowe nadawanie sie nie wylaczy?

Za WLAN odpowiada AP. To o czym mówisz działa tylko w wypadku gdy masz wspólną sieć. Korzystając z routera izolujesz w podsieci komputery będące za nim. Bez informacji o modelu nie jestem w stanie powiedzieć ci która to jest opcja. Wyłącz dhcp i sprawdź czy działa.

Wiem ze to czasami irytujace tlumaczyc pewne rzeczy ale moglbys mi powiedziec jak to sie moze dziac router nr1 izoluje moj komputer podpiety kable od routera nr2 czy to kwestia ip ?

a znowu jesli podpinam sie bezprzewodowo do drugiego routera to moge przegladac dwa

a router nr 2 to wgr614v9 netgar

Dzieje się tak, ponieważ komputery są w różnych sieciach 192.168.0.0 to jedna sieć, 192.168.1.0 to druga sieć, maska podsieci określa adres sieci, domyślna maska dla tej klasy adresowej jest 16-bitowa, twoje sieci mają maskę 24-bitową, obie te sieci są w sumie podsiecami.

W tym temacie masz w skrócie wyjaśnione na czym to polega post2970228.html#p2970228

Nie każdy router ma możliwość działania jako przełącznik/most sieciowy, bezprzewodowa sieć nie zostanie wyłączona. Innym rozwiązaniem jest przekierowanie portów na drugim routerze i łączenie się z komputerami poprzez IP routera i numeru portu. Jeśli korzystasz z systemu Windows, to możesz jeszcze spróbować na komputerze podłączonym do pierwszego (głównego) routera w ustawieniach TCP/IP podać alternatywną konfigurację sieci.

Pozdrawiam!

mógłbys powiedziec jak w takiej konfiguracji musialbym ustawic ip maske bramke 2 routerowi ewentualnie czy w tej sytuacji serwer dhcp musi byc wylaczony? i jakie ip dac komputerom “za” 2 routerem

i ostatnia kwestia przekierowujac porty moge nadac pojedynczym komputerom jakis zakres jak to zrobic by przekierowanie dzialalo na kazdy podlaczony komputer do 2 routera

Spróbuj jeszcze z tą alternatywną konfiguracją w systemie Windows.

Router 2 wszystkie te informacje otrzymuje z serwera DHCP routera 1 i tego nie musisz zmieniać. Za drugim routerem możesz zostawić takie IP jak masz, nie musisz tego zmieniać.

Każdy komputer w sieci ma IP i do IP przypisujesz porty, na które mają być kierowane pakiety, gdy łączysz się po IP routera 2. Spróbuj jeszcze skorzystać z samego przełącznika wbudowanego w router, czyli zamiast podłączać kabel od routera 1 do wejścia WAN routera 2, podłącz do jednego z wejść LAN, tylko, że w tym przypadku musiałbyś użyć kabla z przeplotem (musiałbyś zmienić kabel), jeśli swicth routera nie posiada funkcji Auto MDI-MDIX.

Pozdrawiam!

Odznacz opcję “Use router as dhcp server”

Dzieki Robal za tą stronke z wyliczeniami IP bo mysle ze bez tych podstaw nie jestem w stanie zrozumiec ogolnie podzialu sieci lan itd

pokombinuje jeszcze z portami WAN LAN moze to coś zmieni choc mam pewne wachania przed zakupem AP który niestety ma jedno wejście 100mbit a w podobnej cenie mogę kupić router 1000mbit

http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=238&model=TL-WR1043ND#spec a nie chciałbym by się okazało że ten router będzie mi robił takie chocki klocki jak ten w sieci LAN :wink:

możecie jeszcze powiedzieć chłopaki co daje na routerze opcja klient serwer jak to sie odbija na komputerach połączonych z nim ?

Możesz zrobić jeszcze tak, jak pisałem, sprawdziłem dla pewności w symulatorze sieci. Dokładnie tak.

  • [*:210dl1ze] Na routerze 1 ustawiasz adres IP w sieci LAN na 192.168.0.1;

Dzięki wielkie za info ( doceniam czas poświęcony ) zadziałam na weekend tak jak podałeś i zobaczymy co będzie, z kablami nie ma problemu zamówiłem 40m cat6 i reszte sprzętu do robienia kabli w razie wuuu

Mam jeszcze takie pytanie bo dopóki nie dostane ksiażki o sieciach wole spytac by nie mieć z czasem złych nawyków.

otóz problem polega na tym że myślę nad access pointem niestety albo maja jedno wejście rj45 albo 4x ale 100mbps albowifi kuleje i skupiłem się na routerze a oto link do jego emulatora : http://www.tp-link.com/common/download/?resource=%2fresources%2fsimulator%2fTL-WR1043ND%2findex.htm i ciagle mnie zastanawia które opcje w routerach odpowiadaja za blokowanie czy to w LAN czy to na zewnatrz ( firewall, nat, blockery itd )

jakbyś miał czas prosiłbym o małe wyjaśnienie działania routera i na czym się skupić w ogólnym nadzorowaniu routera

Podziękował :slight_smile:

Dodane 14.01.2012 (So) 13:32

Witam

Generalnie zrobiłem tak:

1 router tak jak zawsze DHCP włączone IP automatycznie przydzielane , komputery stale ip z bramka na 1 router i dns z 1 routera ( bez podania dns w kompie miałem siec widziałem NAS ale neta nie bylo )

Routery połączone przez LAN nie przez WAN wifi chodzi siec chodzi LAN chodzi, niestety opcja z konfiguracją drugiego routera nie, wydaje mi się że podłączając router 2 jako switch LAN LAN nie jestem w stanie czegokolwiek operować.

Jakieś wnioski ?

Jeśli ktoś mógłby pomóc z konfiguracją 2 routery LAN i WAN(koniecznie) tak by komputery za 2 routerem widziały się z komputerami zza 1 routera

dziękuje i pozdrawiam