2 routery

Mam światłowody 400Mb które są podłączone do routera od dostawcy huawei HG8245 do którego nie posiadam loginu i hasła a standardowe nie działają. Chciałem żeby mi wymienili router na nowszy bo ten nie obsługuje 5ghz i prędkości po WiFi były max. po 70 ale stwierdzili że tyle ma być, oni nic nie będą wymieniać i mogę sobie sam router kupić, połączyć oba kablem i na tym nowym wyłączyć tylko dhcp. Kupiłem Archera AX55. Postawiłem obok tego starego i połączylem je LAN LAN a do Archera podłączyłem neta po kablu do laptopa. Na tym starym adres jest 192.168.X.1 i włączone DHCP, na nowym ustawiłem adres 192.168.X.2 i wyłączyłem DHCP. Niby to działa tylko na tym Archerze w aplikacji tp linka wyskakuje mi cały czas że sieć jest niedostępna, dioda na routerze od neta też nie świeci i tak samo laptop po kablu łączy się ze starym routerem. Teraz żeby nowy router był jako główny to muszę zmienić adresy na odwrót i na nowym włączyć dhcp a na starym wyłączyć? Bo jak tak to muszę stary router przywracać do ustawień fabrycznych żeby się zalogować

Co to znaczy:

Nie ma adresacji z „X”, co to jest „X” w twoim przykładzie? Jeśli to np. „0”, to jasne, że to nie zadziała, bo powinno być inne, czyli na pierwszym (trzymając się przykładu) 198.168.X.1, a na drugim 198.168.Y.1, ale to nadal zła adresacja, bo jakie „198” na początku?

Czyli powinno być na pierwszym np. 192.168.0.1, a na drugim np. 192.168.1.1.

Dopiero zobaczyłem, że napisałem 198… :man_facepalming:

Na starym od dostawcy jest 192.168.100.1 i włączone DHCP a na nowym 192.168.100.2 i wyłączone DHCP. Chodzi mi żeby ten nowy router był tym głównym bo w apce tp linka pokazuje mi że nie jest połączony z siecią a laptop łączy się po kablu ze starym routerem. Żeby dostać się do starego muszę przywracać go do ustawień fabrycznych

Jakie jest pytanie? Albo jaki chcesz mieć efekt końcowy?

Chcesz mieć router i ap tak aby wszystko to widziało w 1 sieci?

To co mówi dostawca, to generalnie trochę się kupy nie trzyma, bo łącze (jak piszesz) jest 400 Mb/s, a router dali w standardzie Fast Ethernet (100 Mb/s). Moim zdaniem powinni go wymienić.
Generalnie, jeśli ten stary router będzie wpięty jako pierwszy, to nie uzyskasz więcej (nawet po kablu) niż 100Mb/s.

Co do samej adresacji: jeśli stary router daje po DHCP do sieci LAN adresację 192.168.100.0/24, czyli adresy od 192.168.100.1 do 192.168.100.254 (na masce 255.255.255.0), to na nowym ustaw 192.168.0.0/24, czyli adresy od 192.168.0.1 do 192.168.0.254 (na masce 255.255.255.0).

Chce żeby wszystkie urządzenia łączyły się normalnie z tym nowym routerem. Stary najchętniej bym wywalił ale światłowód przez gpon jest podpięty którego nowy router nie ma a zasięgu też nim nie zwiększę bo stoją dwa obok siebie. Najprościej pisząc żeby stary był tylko przesyłem do drugiego a korzystać i łączyć się tylko z nowym który będzie obsługiwał wszystko.

Ja ten router mam już sporo lat, bo wcześniej miałem umowę na 100Mb. Teraz się tego pozbyli, trzeba było brać więcej i przy przedłużaniu umowy gadali, że jak stary router tego nie obsłuży to mozna coś zapłacić i wymienią na nowszy. Gadałem z serwisantem to stwierdził, że nic takiego nie ma i on pierwsze słyszy. Ogólnie po kablu ten stary wyciągał po 300Mb chwilami ale częściej było 150 max. Po jego specyfikacji też mi się coś nie zgadzało, że tyle jest. Na WiFi od zawsze było 70-80 to też mi powiedział, że więcej nie będzie. W Archerze na 2.4 już po 130 wyciąga a na 5ghz po 300-380 chwilami ale teraz się pogubiłem jak to wszystko poustawiać stąd ten temat

Nie rozumiem Jak udało ci się wyciągnąć więcej niż 100Mb na 100Mb porcie?

Jak słusznie Radek68 zauważył ten ruter ma tylko porty Fast ethernet czyli 100Mb/s. Więc jeżeli podłączysz do niego AP to nie będziesz mógł mieć połączenia szybszego niż 100Mb/s co przy większej liczbie urządzeń podłączonych przez wifi będzie coraz gorzej.

Więc po kablu czy przez wifi nie powinieneś móc wyciągnąć więcej niż 100Mb/s tutaj musisz wymienić urządzenie podłączenie AP nic nie da, a może nawet pogorszyć

Chodzi o to, że specyfikacja tego routera nie pokrywa się z tym co jest naprawdę. Będę w domu to mogę wysłać zdjęcia jakie prędkości wychodzą. Zaraz po przedłużeniu umowy sprawdzałem na kompie podpiętym przez kabel do routera i było 250-300 spokojnie tylko WiFi zawsze trzymało 70. Wczoraj na laptopie z kablem sprawdzałem 150-200 też wychodziło

Sprawdź dokładny model i podaj. Oczywiście w internecie też mogą być pomyłki, ale wyszukiwanie pokazuje dwa modele, jeden ma LAN 100Mbit, drugi 1Gbit, obydwa wifi b/g/n.

  1. Huawei HG8245 | ONT | 1x GPON, WiFi, 4x RJ45 100Mb/s, 2x RJ11, .
  2. Huawei Echolife HG8245 FTTx EPON ONT WiFi 4x GBE 2x POTS 1x USB 1x BBU 1x SC/PC .

Jeśli LAN masz gigabitowe w tym Huawei to można coś porzeźbić, żeby Janusz nie był stratny i owca cała :stuck_out_tongue_winking_eye:

Teraz żeby nowy router był jako główny to muszę zmienić adresy na odwrót i na nowym włączyć dhcp a na starym wyłączyć?

  1. Musisz skontaktować się z operatorem i poprosić o urządzenie pracujące w trybie bridge.
  2. Do tego urządzenia podpinasz swój router (port WAN)
  3. Sposób konfiguracji nowego routera zależy od konkretnego operatora, może być wymagane podanie nazwy użytkownika, hasła do połączenia lub autoryzacja adresu MAC nowego routera u operatora.

Możesz oczywiście też podłączyć teraz port LAN starego routera z portem WAN nowego (pod warunkiem że adresacja na nich będzie różna)
np sieć. 192.168.1.X na routerze huawei
192.168.10.X na routerze tp-link

Jednak część aplikacji (np. niektóre gry) mogą nie działać poprawnie w takiej konfiguracji ze względu na podwójny NAT.

To ten drugi chyba jednak, bo z boku po lewej mam ten port BBU i USB jak pamiętam :ok_man:

Podłączyłem się pod WAN po kupnie routera i działało wszystko. Dopiero później przeczytałem, że najlepiej LAN - LAN podpiąć dlatego zacząłem kombinować.
Chciałem drugi router od nich ale mi serwisant powiedział, że wymieniają tylko jak jest stary uszkodzony więc…

Czyli na chwilę obecną zrób tak:
Podłączasz port WAN nowego routera do portu LAN starego. Na nowym ustawiasz inną adresację, niż była w starym, tak jak pisałem wcześniej:

I wszystko powinno działać, z tym, że to będzie podwójny NAT, ale nie słyszałem, aby to komuś w czymś przeszkadzało (choć kto wie, może jakieś gry, o czym pisze sadaj72).

To nie da się przez LAN na obu tego połączyć? Jak jest potrzeba to mogę zresetować stary router i się zalogować

Możesz zdradzić co to za dostawca internetu?

Akasha

Jeżeli podłączysz port lan huaweia do portu lan tp-linka, to tp link nie będzie pełnił funkcji routera lecz switcha lub switcha+AP, wtedy na tp-linku musi zostać wyłączone dhcp.

Dostęp do internetu będziesz miał i „płaską” sieć 192.168.X.0/24 bez podwójnego NATu.

Aplikacja/panel zarządzania pewnie oczekuje że urządzenie zostanie podłączone z użyciem portu WAN.

Podsumowując:

  1. jeżeli chcesz żeby tp-link pełnił funkcję routera powinieneś poprosić operatora o przełączenie huaweia w tryb bridge, następnie do urządzenia w trybie bridge podpiąć port WAN swojego routera.

  2. Jeżeli wystarczy ci rola switcha i AP na tplinku możesz spiąć urządzenia portami LAN.

  3. Jest jeszcze trzecia opcja z podwójnym NATem, masz wtedy dwie sieci LAN np.
    192.168.X.0/24 za huaweiem i (przykładowo) 192.168.Y.0/24 za tp-linkiem.

Teraz miałem tak podłączone i laptop po kablu łączył mi się ze starym routerem + irytował mnie ten wyskakujący status w aplikacji, że nie ma połączenia.

A po przełączeniu jak to później skonfigurować? Nie wiem czy nie lepiej kupić jakiś drugi modem/router z wyjściem na światłowód i możliwością włączenia bridge samemu, bo obstawiam, że jak zadzwonię do nich to Pani przy telefonie nawet nie będzie wiedziała o co mi chodzi… Ewentualnie zaczną tłumaczyć, że nie trzeba tego robić i można podłączyć inaczej tak jak mówił mi serwisant, że dhcp tylko wyłączyć

Podłączyłem tak za pierwszym razem i póki co wróciłem do tej opcji, bo chociaż wszystko działa.

Nie trzeba nic konfigurować, podłączasz swój router i działa.

Nie zadziała, terminale światłowodowe muszą być autoryzowane przez operatora.

Wtedy przełączą cię do działu technicznego, a tam już będą wiedzieli o co ci chodzi.

To nie jest przypadkiem Huawei HG8245H, bo tylko ten ma porty GbE. Inaczej nie przeskoczyłbyś 100Mb/s na portach FE.

Podejrzewam, że ma HG8245H, nie HG8245.

@Koni2

  1. Odłącz TP-Linka od Huawei.
  2. Ustaw w konfiguracji sieci LAN routera adres 192.168.100.2 maska 255.255.255.0.
  3. Ustaw w konfiguracji DHCP adresację puli 192.168.100.100 do 192.168.100.200 i wyłącz DHCP.
  4. Podłącz Huawei z LAN do LAN w TP-Linku.

Jeśli nadal nie działa, kup patchcord (kabel sieciowy) krosowany (z jednej strony zarobiony w standardzie A, z drugiej w B) lub niech Ci zarobią w jakimś sklepie czy serwisie krosa. Może te porty nie mają auto MDi-MDIX i nie skrosują się automatycznie.

TIA/EIA-568-B – Wikipedia, wolna encyklopedia

Sprawdź też czy nowy router pozwala zmienić adresację na inną, niż domyślna. Spotkałem się już z routerami, które nie pozwalały zmienić adresacji na np. 10/8 czy 172.16/12 lub nie pozwalały zmienić maski na inną, niż 24-bity.

To jutro dzwonię tylko skąd będę wiedział, że już mi to przełączyli jak nic nie musze zmieniać?

Wyżej już się wyjaśniło i ktoś podlinkował. Mam HG8245 bez żadnych liter tylko z dopiskiem Echolife. Oba prawie takie same tylko ten co ja mam ma jeszcze USB, BBU i porty GbE a tamten zwykły Huawei HG8245 nie

Robiłem to wszystko tylko bez ustawiania tej adresacji w dhcp i nie działało