2 systemy na 1 kompie

Witam,

mam taki oto problem:

Chciałbym zainstalować dodatkowy system… Widzialem kiedys ze są 2 systemy na komputerze i przy włączaniu kompa jest menu i sie tylko wybiera system. A więc mam w tej chwili Winde XP a chciałbym także wypróbować “Mandriva Linux 2007”…

Proszę o spis dokladnej instalacji Mandrivy itd… Nigdy nie instalowałem takich systemów jak linux itd więc dopiero zaczynam przygodę z innym systemem niż Windows, a na dodatek chciałbym mieć 2 systemy:D Mysle ze wytlumaczyłem o co mi chodzi:)

Pozdrawiam i czekam na odp.

Baba Jaga

http://rpmfind.net/linux/Mandrake/2007. … nstall.htm

http://mandriva.org.pl/content/view/212/75/

Możesz mieć bez problemu 2 systemy. Najlepiej jakbyś kupił/a Mandrive 2007 w sklepie (kwestia 20-30 zł) - masz tam instrukcję oraz wsparcie serwisu - http://www.mandriva.pl/

A wiesz może jak tam na Mandrvie tej nowej chodzą takie programy jak Office albo gry? Zamula czy podobnie do Win XP?

Instalacja kilku systemów

czym jest mandriva

instalacja mandrivy

Osobiście doradzałbym jednak Ubuntu dla początkującego;)

Ubuntu

Z tym to różnie… Generalnie powiem tak - w Ubuntu trzeba się trochę pomęczyć i mozna przy okazji co nieco poznać o Linuksie. :wink: W Mandrvie - wszystko można wyklikać, dużo jest ustawione, więc raczej z niej za wiele się nie nauczysz.

Co do programów cześć powinna działać, jeśli nie to - Wine oraz Cedega. :slight_smile:

A ja zamiast Mandrivy polecam PCLinuxOS - jest bardziej stabilny os Mandrivy, a przed instalacją polecam lekturę na polskim forum PCLinuxa - po instalacji Cedegi gry lepiej chodzą niz pod Mandrivą - instalowałem PCLinuxa uzytkownikowi Mandrivy i ten jest bardzo zadowolony.

Ale jak napisałem wyżej - przed instalacją należy zapoznać się z zupełnie innym systemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Ubuntu jest o wiele łatwiejszy w obsłudze, niż Mandriva - Synaptic i te rzeczy - więc to właśnie ten system polecam początkującym. Tym bardziej, że przysyłają oryginalne płytki za darmochę do domu…

Z mandrivą też trzeba trochę ‘popisać’ w Terminalu.

Ale masz racje, wszystko jest ustawione :slight_smile:

Od siebie polece Ubuntu 7.04 :wink:

A ja od siebie polecę openSUSE 10.2 (już wkrótce 10.3). Gdy niecały rok temu zabierałem się za instalację, to nie miałem o linuksie zielonego pojęcia. Windowsowy klikacz bez kłopotu sobie z tym systemem poradzi. :wink: Bez problemu działał na jednym kompie (na tym samym dysku) z Windowsem i bez problemu czytał z partycji NTFS. Instalacja jest dziecinnie prosta, zaś przy każdym starcie komputera ładuje się GRUB - program, z którego wybierasz jaki system chcesz uruchomić. “Susełek” jest dobry na początek. :slight_smile:

Też polecam Open SuSe 10.2

Instalacja bez problemowa, aktualizacje automatyczne, dużo oprogramowania. Współdziała z Windowsem choć nie potrafi zapisywać na partycji NTFS i jest to w pewnych sytuacjach trochę kłopotliwe. Susem mam od pół roku i jestem zadowolony. Zainstalowałem go na oddzielnym dysku z którego uruchamiam komputer i w Grubie wybieram czy chcę uruchomić Windows czy SuSe.

Rzadko która dystrybucja potrafi zaraz po instalacji zapisywać na partycjach NTFS. Ale wystarczy doinstalowanie ntfs-3g , mała zmiana wpisu w /etc/fstab i po kłopocie.

O dzięki! Muszę coś takiego zaistalować. A możesz napisać jak zmienić ten wpis w /etc/fstab.