2 systemy na 1 kompie


(Babcia66612) #1

Witam,

mam taki oto problem:

Chciałbym zainstalować dodatkowy system... Widzialem kiedys ze są 2 systemy na komputerze i przy włączaniu kompa jest menu i sie tylko wybiera system. A więc mam w tej chwili Winde XP a chciałbym także wypróbować "Mandriva Linux 2007"...

Proszę o spis dokladnej instalacji Mandrivy itd... Nigdy nie instalowałem takich systemów jak linux itd więc dopiero zaczynam przygodę z innym systemem niż Windows, a na dodatek chciałbym mieć 2 systemy:D Mysle ze wytlumaczyłem o co mi chodzi:)

Pozdrawiam i czekam na odp.

Baba Jaga


(Krzychuu) #2

http://rpmfind.net/linux/Mandrake/2007. ... nstall.htm

http://mandriva.org.pl/content/view/212/75/

Możesz mieć bez problemu 2 systemy. Najlepiej jakbyś kupił/a Mandrive 2007 w sklepie (kwestia 20-30 zł) - masz tam instrukcję oraz wsparcie serwisu - http://www.mandriva.pl/


(Babcia66612) #3

A wiesz może jak tam na Mandrvie tej nowej chodzą takie programy jak Office albo gry? Zamula czy podobnie do Win XP?


(Chillout) #4

Instalacja kilku systemów

czym jest mandriva

instalacja mandrivy

Osobiście doradzałbym jednak Ubuntu dla początkującego;)

Ubuntu


(Krzychuu) #5

Z tym to różnie... Generalnie powiem tak - w Ubuntu trzeba się trochę pomęczyć i mozna przy okazji co nieco poznać o Linuksie. :wink: W Mandrvie - wszystko można wyklikać, dużo jest ustawione, więc raczej z niej za wiele się nie nauczysz.

Co do programów cześć powinna działać, jeśli nie to - Wine oraz Cedega. :slight_smile:


(moongoose) #6

A ja zamiast Mandrivy polecam PCLinuxOS - jest bardziej stabilny os Mandrivy, a przed instalacją polecam lekturę na polskim forum PCLinuxa - po instalacji Cedegi gry lepiej chodzą niz pod Mandrivą - instalowałem PCLinuxa uzytkownikowi Mandrivy i ten jest bardzo zadowolony.

Ale jak napisałem wyżej - przed instalacją należy zapoznać się z zupełnie innym systemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia


(Jacko999) #7

Ubuntu jest o wiele łatwiejszy w obsłudze, niż Mandriva - Synaptic i te rzeczy - więc to właśnie ten system polecam początkującym. Tym bardziej, że przysyłają oryginalne płytki za darmochę do domu...


(Mail) #8

Z mandrivą też trzeba trochę 'popisać' w Terminalu.

Ale masz racje, wszystko jest ustawione :slight_smile:

Od siebie polece Ubuntu 7.04 :wink:


(Kulturny) #9

A ja od siebie polecę openSUSE 10.2 (już wkrótce 10.3). Gdy niecały rok temu zabierałem się za instalację, to nie miałem o linuksie zielonego pojęcia. Windowsowy klikacz bez kłopotu sobie z tym systemem poradzi. :wink: Bez problemu działał na jednym kompie (na tym samym dysku) z Windowsem i bez problemu czytał z partycji NTFS. Instalacja jest dziecinnie prosta, zaś przy każdym starcie komputera ładuje się GRUB - program, z którego wybierasz jaki system chcesz uruchomić. "Susełek" jest dobry na początek. :slight_smile:


(Darek130475) #10

Też polecam Open SuSe 10.2

Instalacja bez problemowa, aktualizacje automatyczne, dużo oprogramowania. Współdziała z Windowsem choć nie potrafi zapisywać na partycji NTFS i jest to w pewnych sytuacjach trochę kłopotliwe. Susem mam od pół roku i jestem zadowolony. Zainstalowałem go na oddzielnym dysku z którego uruchamiam komputer i w Grubie wybieram czy chcę uruchomić Windows czy SuSe.


#11

Rzadko która dystrybucja potrafi zaraz po instalacji zapisywać na partycjach NTFS. Ale wystarczy doinstalowanie ntfs-3g , mała zmiana wpisu w /etc/fstab i po kłopocie.


(Darek130475) #12

O dzięki! Muszę coś takiego zaistalować. A możesz napisać jak zmienić ten wpis w /etc/fstab.