2 Systemy na 1 sprzęcie


(ziom_jp) #1

Przepraszam jeśli to w złym miejscu to proszę o przeniesienie.

Witajcie, ostatnio strasznie mnie irytuje ten badziewny Windows 8 (te ciągłe problemy, gry stare nie działają itp.), ale to nie jest temat postu. Otóż chciałem się Was zapytać, czy jeśli mam na lapku fabrycznie zainstalowany Windows 8, to mogę sobie zainstalować 7 lub Viste? Wiem, że trzeba to zrobić na osobnej partycji i jest to możliwe, ale na oficjalnej stronie microsoftu jest napisane:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/install-multiple-operating-system-multiboot#1TC=windows-7

"Ostrzeżenie

Trzeba zainstalować najpierw najstarszy system operacyjny, potem nowszy. Jeśli instalacja zostanie wykonana niezgodnie z tym zaleceniem (na przykład system Windows Vista zostanie zainstalowany na komputerze z już zainstalowanym systemem Windows 7), komputer może przestać działać. Może tak się stać, ponieważ starsze wersje systemu Windows nie rozpoznają plików startowych używanych przez nowsze wersje systemu Windows i mogą je zastąpić"

 

To co, czy ktoś z Was miał podobny problem? Tzn. miał np. Viste i chiał mieć XP itp? Bo na internetach zauważyłem jeszcze to: https://www.youtube.com/watch?v=dS9nd-iwWGM , ale jest odwrotny problem. Czy jest jakiś sposób, by się cofnąć do starej i dobrej 7?Martwię się oto, gdyż nie chcę uszkodzić sobie laptopa. Proszę Was o pomoc.

 

 

 

 


(mrFreeze) #2

Pewnie, że możesz mieć nawet kilka systemów. Niestety laptopy mają przeważnie jeden dysk i bootloader zawsze będzie problemem przy instalacji starszej wersji na nowszą. Chyba, że masz lapka z dwoma dyskami wtedy odłącz dysk systemowy i zainstaluj system W7 na drugim twadzielu w ten sposób będziesz bootować odpowiedni dysk z systemem. Proponuję z Twoją wiedzą nie ruszać tematu bo skończysz w serwisie ale jak bardzo chcesz to na własną odpowiedzialność. Oczywiście możesz po instalacji W7 na drugiej partycji (zapewne jej nie masz) przywrócić wpis do bootloadera. Już nie wspomnę o ustawieniach biosu czy tam uefi stylach partycji GPT i MBR.

 

http://ziemia.mobi/z-pamietnika-informatyka/151-instalacja-windows-7-obok-windows-8


(ziom_jp) #3

No cóż, dzięki chłopaki za pomoc i rady; zgadza się, mam 1 dysk. Kumpel mi powiedział, że jest to możliwe, ale lepiej nie ryzykować, tym bardziej, że sprzęt tani nie był… Nie jestem doświadczonym informatykiem, więc chyba trzeba dać sobie spokój z tymi systemami. Mimo wszystko dzięki za rady. Proszę o zamknięcie.


(MacGregor) #4

Instalacja dwóch windowsów od visty wzwyż na 90% nie wyrządzi żadnych komplikacji ponieważ systemy korzystają z tego samego bootloadera. Natomiast z xp trzeba się troszkę pobawić ale to też jest do bezawaryjnego rozwiązania.