2 systemy na jednym pc - Win 7 i 10 pytanie

(StreizeR) #1

Witam. Niedawno szwagier robił mi format laptopa i chyba po %%% wygrał system 32bit zamiast 64bit xD
I w sobotę właśnie chce zainstalować na drugim dysku win 10 i tutaj nasuwa się pytanie.
Bo w win 7 tej 32bit nie.dziala karta graf gdyż jest system w złych bitach i gdy zainstalował bym win 10 w 64bit to będzie wszystko dobrze działać i czy przy instalacji nowego systemu będzie działać sterownik karty sieciowej bo ogólnie na kompie wszystko działa
Proszę o pomoc :slight_smile:

(JNJN) #2

Jak tu nie działa, prawdopodobnie na innym systemie też nie będzie działać -trzeba szukać przyczyny, a nie zmieniać system.

(kuba3351) #3

Taka sytuacja może nastąpić jedynie wtedy gdy producent wydał wyłącznie 64 bitowe sterowniki do karty graficznej. Jeśli jest sterownik na Win7 32 bit to go zainstaluj i będzie działać. Jeśli masz 4 GB ramu lub więcej to powinieneś zmienić system dla większej wydajniści działania. Odnośnie karty sieciowej, tutaj też wiele zależy od dostępności sterowników. Ogólnie to jeśli chodzi o Windows 7 i nowsze, to jedyne sterowniki jakie muszę dograć w swoim laptopie to te od czytnika kart SD. Resztę Windows ogarnia sam.

(StreizeR) #4

Czekaj bo wy nie rozumiecie chyba xD
Nie działa po prostu aktualizacja sterowników ogólnie sterowniki karty graficznej bo system jest w wersji 32 bitowej a powinien być w 64 i pytanie jak zainstaluje drugi system win 10 w 64bit to czy wszystko będzie działać bo na starym pc też miałem 2 systemy win xp i 7 :stuck_out_tongue:

(Longhorn2009) #5

A pobrałeś sterowniki dla wersji 32bit systemu? Pod tym względem, jak zaznaczył JNJN architektura systemu nie ma większego znaczenia, jeśli producent zapewnia wsparcie dla 32bit.

(StreizeR) #6

Nie ma

(Astor44) #7

A może słusznie Ci szwagier zainstalował system 32-bitowy jeśli Twój laptop ma zbyt mało pamięci? Podaj ile ma RAM.

(StreizeR) #8

4gb miałem przy kupnie 64bit xD i śmigało
Mówię że był pijany XDDDDDD
A co do sterowników to pobierałem instalke ogólna sterowników NVIDIA i po prostu wyskakiwał błąd który oznaczał że błędną wersja systemu czyli 32bit

(Astor44) #9

To raczej podaj firmę i model laptopa! Spod spodu laptopa.

(StreizeR) #10

Acer aspire 5750G

(Longhorn2009) #11

Oczywiście że są na stronie Acera stery dla win7/8 32 i 64 bit. Tutaj dla karty nvidii https://global-download.acer.com/GDFiles/Driver/VGA/VGA_NVIDIA_8.17.12.8590_W7x86_A.zip?acerid=634650563346390754&Step1=NOTEBOOK&Step2=ASPIRE&Step3=ASPIRE%205750G&OS=712&LC=pl&BC=ACER&SC=EMEA_20 ale wcześniej instaluj do intela i ster chipsetu.
https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/support-product/3475?b=1

(Astor44) #12

Zacząć trzeba od zainstalowania faktycznie wersji 64-bitowej Windowsa 7 z użyciem sterowników ze strony Acer’a, a nie nVidii. Następnie zaktualizować system do Windowsa 10, 64-bitowego. Po tym można już wykonać ponowną, “czystą” instalację Windopwsa 10, 64-bit.

(StreizeR) #13

Spróbuję w domu te sterowniki zainstalować :stuck_out_tongue: a Astor pisze że chyba nie da rady

(Longhorn2009) #14

Jeśli sam producent udostępnia sterowniki na swojej stronie dedykowane do tego modelu to mało prawdopodobne aby nie działały.

(Astor44) #15

Nie napisałem, że “nie da rady”, lecz wprost przeciwnie! Da radę, ale w odpowiedniej kolejności i z użyciem strony Acera, a nie nVidii.

(StreizeR) #16

Okej także pokombinuje w domu i się odezwę w temacie :slight_smile:
Dzięki jak narazie za pomoc :wink:

(StreizeR) #17

"ale wczesniej instaluj do Intela i ster chipsetu "
Czyli wchodzę na link wybieram win 7 32bit i tam wyskakuje parę opcji. Do do chipsetu znalazłem a do Intela pod czym szukać ?

(Longhorn2009) #18

VGA Driver.

(Astor44) #19

Jeśli zamierzasz przejść z Win7, 64-bit do Win10, 64-bit to te wszystkie sterowniki nie są ważne! Wystarczy abyś na “siódemce” miał połączenie z siecią, choćby przewodowe. Sterowniki są tutaj: https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/support-product/3475?b=1 Wystarczy LAN Driver i podłączenie sieci do laptopa.
Po zainstalowaniu Windowsa 7 (lub Win8/64, istotne by były legalne), połączeniu z siecią i pobraniu narzędzia Windows 10 Media Creation Tool, zaktualizuj Win 7 do Win10. Sterowniki do Win10 system zainstaluje automatycznie. Jeśli nie wszystkie, to odpowiednie poszukasz potem.

(StreizeR) #20

Siódemka mi wystarczy :wink: