2 systemy operacyjne

Pytanie jest krótkie… wiem że pewnie gdzieś już ten temat był poruszany ale ja siedze i szukam na forum od wczoraj i nic… Więc…

HDD mam podzielony na partycje… Na dysku C zainstalowalem system Windows XP Prof. a na dysku D mam programy, muzykę i takie tam inne… Ostatnio Św. Mikołaj przyniósł mojej żonie program do nauki j.angielskiego na 9 płytach CD ale diabeł nie sprawdził go wcześniej… Pierwsza próba instalacji miała miejsce 2.01. i zakończyła się porażką… niestety na monitorze ukazał mi się komunikat że program nie zostanie zainstalowany gdyż mój system jest nieodpowiedni i powinienem posiadać coś z serii Win 9X…

Nie chcę rezygnować z XP ponieważ mi odpowiada i w końcu nie po to wydałem tyle kasy by go mieć… Pozostał mi jeszcze stary poczciwy Windows 98 i chciałbym go zainstalowac na partycji D… Nigdy nie stosowałem jeszcze takich kombinacji i nie wiem jak to zdaje egzamin w praktyce… Nie wątpię że więkrzość z was wie z własnego doświadczenia jak zachowują sie dwa systemy na 2 partycjach i czy to ma w ogóle sens… Prosiłbym o jakieś porady , wskazówki itd… a konkretne pytanie brzmi :

CZY w przypadku posiadania 2 systemów - podczas startu komputer będzie pytał z którego wystarować ???

Z góry dziękuję za opinie , porady , wskazówki i wszelkie odpowiedzi. Nie ukrywam że bardzo mi zależy na tym by moja kochana żonka była w pełni zadowolona z prezentu który również nie był taki tani - także mam nadzieję że nie będę musiał zrezygnować z mojego ulubionego systemu…

POZDROWIONKA

tak w czasie uruchomienia komputer wyswietla dwie nazwy do wyboru jaki system chcesz uruchomić jest jeden tylko problem mozesz zainstalowac teraz jak masz xp drugi system na innej partyczji typu window 2000 lub nowszy ale jak byś chcial zainstalowac windows 98 niestety to sie nie da dlatego ze windows 98 i milenium należy instalować jako pierwszy na partycji c a dopiero po ich zainstalowaniu mozesz zainstalowac na drugiej partycji np d system xp 2000 2003 wtedy dopiero bedziesz mial funkcje wyboru sytemów do uruchomienia .

Jest taka porada nie sprawdzona na stronie http://republika.pl/gumis87/i2.htm iż mozna zainstalować jako drugi system 98 przy istniejącym xp

No to mnie PYSIU nie pocieszyłeś… Wygląda na to że niestety będę musiał modernizować komputer… moze mu sie to przyda… od roku nie robilem jeszcze formata…heh… ale trudno… no chyba ze ktos ma jakis lepszy pomysl… a moze ktos juz stosowal ten “NIESPRAWDZONY SPOSOB”…

Ale czy przypadkiem przy istniejących partycjach dysk nie jest odczytywany jako 2 oddzielne nosniki pamieci??? w tym przypadku nie jest istotne jaki system jest zainstalowany na C… i tak zainstaluje 98 z DOS-u takze XP nawet nie zdąży sie odpalic…

POZDROWIONKA

Zgadzam się z Pysiem.Najlepiej będzie jak zainstalujesz najpierw 98 na partycji C,a na drugiej partycji XP.Przy okazji utwórz sobie jeszcze jeden dysk logiczny i tam ładuj swoje rzeczy.W przyszłości rozwiąże Ci to wiele problemów.Jeżeli od roku nie formatowałeś dysku to nic nie szkodzi ,przypomnisz sobie jak to się robi.

Często używałem 2 systemów, które były zaisntalowane na 2 różnych partycjach. A dokładnie były to Me i XP. Wg mnie ma to sens, a 2 systemy zachowują się normalnie.

Polecam to rozwiązanie.

Pozdrawiam :slight_smile:

No Tak… najlepiej… od razu NIEPOTRZEBNY Format… założyłem taki temat bo oczekiwałem odpowiedzi na pytanie “Jak to zrobić bez formatowania dysku”… Widze że sie chyba przeliczyłem w swoich oczekiwaniach…Bez urazy… ale faktem jest że nie jestem do końca przekonany czy PYSIU ma rację… W każdym razie jeszcze sie wstrzymuje z czynnościami i czekam na kolejne (byćmoże lepsze porady) …

Ciekaw jestem co wy na to co pisalem wczesniej odnosnie startowania kompa z systemu DOS i wtedy instalacja Win 98… Co ma do tego zainstalowany XP skoro i tak nie zdąży sie załadować ???

Prosze o opinie w tym temacie

I pytanko do ALIEN… Polecasz … ale jak to wykonać by było dobrze ???

POZDROWIONKA

By było dobrze? Hmmm. Ja to robiłem tak:

Na C: (po formacie) instalowałem ME. Później spod ME zaisntalowałem XP, na D: (bez formata, na partycji różne rzeczy miałem).

I tak u mnie funkcjonowały 2 systemy.

I taką właśnie metodę polecam. :slight_smile:

Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i poradzisz sobie z narzędziami potrzebnymi do zainstalowania WIN98 obok WIN XP to poczytaj informacje na tej stronie http://enterfaq.republika.pl/faq.html klikając “Jak zainstalować dwa systemy na jednym komputerze na różnych partycjach ?” tam będzie “Wątki na Forum”

Jeśli to okaże się dla Ciebie za trudne zrób, jak radzą koledzy, zainstaluj najpierw WIN98 a potem WIN XP.

Pozdrawiam