2 systemy Windows na 1 PC - możliwość instalacji


(Ollek22) #1

Siemka,

mam takie pytanie, czy mogę obok Windows 7 (bo na takiego mam aktualnie licencje) zainstalować jako awaryjny system taki sam też Windows 7 (z tym samym kluczem, czy to nie przejdzie), ewentualnie jak tak się nie da posiadam jeszcze 1 licencje na Windows Vista (wiem, że każdy go krytykuje, ale z tego co wiem jak wydano SP2 stał się dosyć stabilnym systemem). Windows XP też mam na niego licencje, ale odpada wiadomo dlaczego. Na Windows 8 i 8.1 licencji nie mam także też odpada.


(Dimatheus) #2

Hej,

Nie, instalacja takiego systemy będzie niezgodna z licencją.

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań. Sam przez ponad 2 lata pracowałem na Viście - zaczynałem od wersji od razu z SP1 - i system nie sprawiał problemów.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Ollek22) #3

Ok dzięki, to wezmę Windows Vista. Mam jeszcze jedno pytanie wiem, że powinno się pierw instalować systemy starsze potem dopiero nowszą wersję, ale mam system Windows 7 od ponad 2 lat i nie chcę go formatować, bo działa bardzo dobrze, czy mogę zainstalować system Vista jako ten 2 i będzie wszystko działało?


(Dimatheus) #4

Hej,

Spokojnie - instalujesz system na innej partycji, więc odpowiedni wpisy w BCD powinny zostać utworzone. W czasie startu systemu powinien pojawiać się komunikat pytający o to, który system uruchomić. Tutaj nie ma wielkiego problemu, bo zarówno Vista, jak i siódemka korzystają z BCD. Inaczej byłoby, gdybyś chciał doinstalować do istniejącej siódemki Windows XP.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Ollek22) #5

Ok dzięki za info. Mam tylko jeden problem bo Windows 7 jest 64bitowy bo mam 4gb ramu, a Windows Vista jest 32bitowy, ale chyba nie będzie wielkiego spadku wydajności z tego powodu.


(Dimatheus) #6

Hej,

Nie, nie powinno być spadku wydajności. Co prawda system nie zaadresuje poprawnie całej pamięci, ale to drobna wada. Sam na Viście 32 bitowej pracowałem z 4GB RAMu i nie zauważyłem problemów. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Ollek22) #7

Ok dzięki za szybką pomoc jutro zainstaluje system jak będą problemy napiszę tutaj, ale raczej nie powinno być problemów partycje sam sobie podzielę.


(Dimatheus) #8

Hej,

Czyli rozumiem, że wszystkie problemy, które opisałeś powyżej są rozwiązane i dodatkowy system startuje bez problemu?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Ollek22) #9

Tak wszystko OK trochę się naszukałem, ale znalazłem rozwiązania :wink: Z początku była tragedia z Vistą bo ja mam na płytce Vista 32bit HP bez SP także beznadzieja, ale jak już zainstalowałem aktualizacje i SP2 od razu coś innego i musiałem paski itp powyłączać bo Vista z początku myślałem, że po 1h usunę ten badziew, ale jakoś poustawiałem sobie go pod siebie :stuck_out_tongue_winking_eye:


(drunkula) #10

Możesz zintegrować wszystkie poprawki do visty z posiadanym instalotem przy uzyciu http://www.dobreprogramy.pl/vLite,Program,Windows,12353.html