2 systemy windows xp, nie da sie usunąć 1

witam, posiadałem kiedyś 1 system windows xp service pack 2 ale miał chyba jakiś błąd i zainstalowałem drugi na drugim dysku bo mam 2 dyski w komputerze, wszystko jest ok tylko nie da sie usunąć tego starego, szukałem na internecie odpowiedzi jak usunąś ten 1-wszy ale nie wiele znalazłem, wiem tylko tyle że ten drugi system też service pack 2(ten który zainstalowałem) w zarządzaniu dyskami pisze rozruch, bardzo proszę o pomoc jak usunąć ten pierwszy system

tutaj screen f2a0b7c071251178m.jpg

Skąd ta pewność, że drugi system także posiada SP2? Nabyłeś takowy w sklepie?

Sformatuj tą partycję na której znajduje się ten system.

Trzeba usunąć również wpis który dotyczy rozruchu systemu.

odp do grandmaniek2010: ponieważ to są te same systemy (mam go na płycie)

odp do depedro: sformatować się właśnie nie da wyskakuje ikona żeby zakończyć działanie wszystkich narzędzi dyskowych i innych programów które korzystają z tego dysku oraz upewnienie się że w żadnym oknie nie jest wyświetlana zawartość tego dysku a jak dam na szybkie formatowanie to pisze system windows nie był w stanie dokończyć formatowania

Chcesz usunąć system z dysku C? Sprawdź czy nie masz tam plików startowych, a na 99% tam są. Pliki startowe są ukryte. Wpisz w start c:\boot.ini, jeżeli otworzy ci się plik podobny do tego

[boot loader]

timeout=0

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

W przypadku gdy rozruch następuje z C nie sformatujesz go, należy przenieś rozruch na dysk J, do tego celu należy użyć płyty instalacyjnej winXP, uruchomić z niej konsolę, zalogować się jako admin i skorzystać z poleceń fixboot i fixmbr. Pamiętaj że domyślnie programy te instalują sektor rozruchowy na urządzeniu 0 (w twoim przypadku C). Aby zainstalować program rozruchowy na J musisz użyć tych programów z odpowiednimi parametrami. Na dysku J muszą też znaleźć się pliki ntdetect.com, ntldr i boot.ini, możesz skopiować je z C. W biosie ustawić rozruch z dysku drugiego.

Inne rozwiązanie:

Przekopiować ntdetect.com, ntldr i boot.ini na J

Dysk pierwszy podłączyć jako drugi, drugi jako pierwszy

Uruchomić z płyty wydać polecenie fixboot, fixmbr.

Można też usunąć pliki windows z C, pozostawić ntdetect.com, ntldr i boot.ini.

a więc tak, chciałem wyszukać te pliki które podałeś nazwe czyli ntdetect.com, ntldr i boot.ini szukałem na dysku C który chce sformatować ale pliku ntdetect.com nie znaleziono w ogóle, pliku ntldr też nie znaleziono a plik boot.ini znaleziono ale pod nazwą boot.ini.backup - oczywiście zaznaczyłem w wyszukiwarce aby szukało w ukrytych plikach i folderach, więc zacząłem szukać tych plików na dysku J, plik ntdetect.com znaleziono, jego lokalizacja to J:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download\51fc2b55c6deef38fc801319336cdbc7, plik ntldr też znaleziono jego lokalizacja to J:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download\51fc2b55c6deef38fc801319336cdbc7, plik boot.ini też znaleziono jednak jego nazwa to boot.ini.backup a jego lokalizacja to J:\WINDOWS\pss i teraz nie wiem co robić, czyli nie musze nic kopiować z dysku C bo nie znaleziono tych plików na C, te pliki które znaleziono na J to są te dobre pliki co miały być skopiowane? jeśli tak to co mam uruchomić z płyty, jakie polecenie fixboot, fixmbr, mógłbyś mi to wytłumaczyć jak to zrobić? bardzo proszę o pomoc, z góry WIELKIE DZIĘKI

Jak usuniesz to z czego ten system wystartuje? :o

czyli co mam zrobić?

Wyszukiwanie nie powiodło się gdyż są to pliki systemowe i wyszukiwarka domyślnie pomija je, można to zmienić.

Zróbmy to jednak trochę inaczej.

Wejdź w “Panel sterowania” następnie w “Opcje folderów”

zobaczysz coś takiego,

opcje_folderow.jpg

ustaw opcje zaznaczone czerwoną ramką zgodnie z tym co widzisz na obrazku, i kliknij w OK.

Następnie przejdź na dysk C, powinieneś widzieć teraz pliki których szukamy.

Będzie to wyglądało mniej więcej tak

Nas interesuje to co mamy w czerwonych ramkach.

Kopiujesz to na dysk J:

Następnie wchodzisz w Zarządzanie komputerem, a tam a Zarządzanie dyskami

Przechodzisz do dysku J (u mnie to był E) klikasz na niego prawy myszy i wybierasz to co zaznaczyłem czerwonym prostokątem “Odznacz partycje jako aktywną”

Zamykasz wszystkie okienka, restartujesz komputer, wchodzisz do biosu i ustawiasz start (boot’owanie) z drugiego dysku, zapisujesz ustawienia bios i znów restart.

Jeżeli system ruszy z drugiego dysku to OK,

jeżeli nie to startujesz z CD instalacyjnego i wybierasz

Wyskoczy ci coś takiego,

ty musisz wybrać “2” gdyż sprawny jest system na dysku J, następnie ENTER i hasełko administratora (jeżeli nie masz ustawionego hasła to jeszcze raz ENTER) i jesteśmy w konsoli

teraz wyświetlasz swoje dyski

następnie próbujemy odzyskać (wgrać) mbr

wciskasz enter

i widzisz

wciskasz t następnie ENTER

jeżeli zobaczysz coś takiego to znaczy ze MBR zapisał się prawidłowo

Teraz wpisz Exit

Komputer uruchomi się ponownie.

POWODZENIA!

wszystko jest super tylko jak ustawiłem na botowanie z płyty cd to nie startuje z płyty, poszuka chwile i włącza się wybór systemów albo ten na C albo ten na J, co mam zrobić?

EDIT: chciałem dodać, że nie mam stacji dyskietek

EDIT: dobra, dowiedziałem się że moja płyta z systemem nie jest botowalna, jak ją nagrać aby była? proszę o pomoc

Sprawdziłeś czy system zabootuje z drugiego dysku gdy go oznaczysz jako aktywny?

a mógłbyś mi to trochę wytłumaczyć? bo nie rozumie ( od razu mówię nie jestem dobry w komputerach ale pilnie muszę to zrobić a nie chce dawać do informatyka)

Wiesz co to jest bios (setup), jak w niego wejść?

Jak wybrać urządzenie startowe?

Nowsze płyty główne mają możliwość wyboru urządzenia startowego w trakcie ładowania bios, gdy komputer rusza należy wcisnąć F12 czasami F8, zależy od producenta płyty głównej.

Dopóki system nie wystartuje z dysku J nie będziesz mógł formatować C.

wiem co to jest bios, wiem jak w niego wejść, czyli chodzi o to żeby ustawić pierwsze botowanie z tego dysku na którym jest ten prawidłowy system czyli na J, czyli z tego dysku mam ustawić pierwsze botowanie tak? o to ci chodzi?

tak.

ok sprawdze to, a mógłbym to zrobić bardziej pewniej? chodzi mi o to że ustawił bym w biosie żeby startowało z tego dysku J a tamten drugi dysk po prostu bym odłączył na chwile i jeżeli by wczytało system to chyba już nic bym nie musiał robić tylko sformatować tamten dysk byłoby tak czy nie?

chcesz go odłączyć fizycznie (wypiąć przewody, taśmę), możesz tak zrobić.

a więc tak, zmieniłem w biosie żeby startowało z dysku J a tamten dysk wypiąłem i system nie startuje, to jak mam zrobić z tym windowsem na płycie żeby wczytało go przy rozruchu?

ImgBurn.jpg

Zamiast J:\ wskaż lokalizację plików instalacyjnych windows, "Miejsce docelowe to miejsce zapisu obrazu iso.

Tu masz wsad, otwórz go programem ImgBurn.

http://sigreg.pl/pub/XP2PFPP_PL.ibb

To jest sektor startowy CD(DVD)

http://sigreg.pl/pub/BootImage.ima

no wszystko jest ok tylko nie rozumie kilku rzeczy, 1.miejsce docelowe czyli mam zgrać moją płytę z win xp sp2 na dysk i potem zaznaczyć cały folder z tymi plikami z płyty w miejscu docelowym tak? 2.co mam zrobić z tym wsadem oprócz tego żę go otworze? mam tylko go otworzyć i potem kolejne rzeczy robić ? 3.a co mam zrobić z tym sektorem startowym? z góry dzięki za odp