2 windowsy na komputerze -> jak zainstalować

Cześć, mam windows’a 7. Chciałbym zainstalować windows’a xp, gdyż mój komputer jest trochę słaby i nie wygodnie ogląda się mecze ;p. Jak można to zrobić? Chodzi mi o to, żeby były 2 windows’y, do wybierania przy uruchamianiu. Jak miałem win xp to jak instalowałem 7 na innej partycji to było źle, bo nie mogłem wtedy xp odpalić. Może ktoś mi pomóc? Dzięki.

Chyba coś ci się pomyliło - systemy instalujemy w kolejności od najstarszego do najnowszego, w przeciwnym wypadku trzeba będzie kombinować z rozruchem…

Tutaj mały poradnik: http://www.centrumxp.pl/Windows7/1960,W … ws-XP.aspx

Najpierw instalujesz XP a potem na oddzielnej partycji Windows 7. Można zrobić też maszynę wirtualną, ale jeżeli Windows 7 ci się tnie to tworzenie takiej maszyny nie ma sensu :expressionless:

Wiesz co, jak masz takie farmazony wypisywać, lepiej sobie daruj i nie wypowiadaj się… Dosadniej nie będę tego komentować, bo po prostu szkoda słów… :shock:

Co do problemu, w tym momencie trzeba sformatować dysk, najpierw wgrać XP, a potem 7. Wtedy 7 doda do swojego bootloadera XP i w momencie gdzie pojawia się logo z Windowsem z napisem trwa uruchamianie systemu będzie wyskakiwać menu wyboru między 7 a XP. Generalnie jest tak, ze jaki OS byś nie instalował, wgrywa się od najstarszego do najnowszego, wtedy unika się właśnie problemu z niemożnością odpalenia nowszego systemu, ponieważ nowszy system wykrywa starsze wersje i wszystko ładnie konfiguruje tak, aby można było odpalić każdy jeden system, jaki znajduje się na dysku.

Norbik ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Aha to dzięki. Za dużo roboty i jeszcze wszystko od nowa robic, np. sterowniki

Ale dzięki za odpowiedzi.

Ode mnie kolejny offtop. Jeśli wyłączysz aero w 7, wydajność systemów będzie porównywalna. Oczywiście o ile nie masz syfu w autostarcie.

Zainstalować w odwrotnej kolejności oczywiście możesz, tylko potem 2polecenia trzeba w konsoli odzyskiwania wpisać. Ale sam fakt instalacji wszystkiego (wraz z sterownikami), tylko dla wygodniejszego oglądania filmów mija się z celem.

ja bym zainstalował xp na dysku C a system win 7 na dysku D i tak przy uruchomieniu komputera trzeba wybrać który system masz przełączyć

@up, gdzie autor podał że ma 2 dyski ? Oraz powiedz co twój post wnosi do tematu ?

@down

pozostawię to bez komentarza

Odradzam, po jakimś czasi jest jest tak, że wirus z jednego przejdzie na drugi win i *****

znaczy się mam 2 partycje

OT - kosz.

@slimek12 jeżeli zaznaczymy w opcjach przeszukanie dysku C i dysku D niema możliwości że wirus przejdzie, trzeba tylko zainstalować dobry program antywirusowy.

@

Norbik jak chcesz zrób tak jak pisałem :? tylko niewiem jak to jest xp do win7. ja mam win7 i win8 to muli trochę gdy przechodzę z win 8 na win7 narka

Da się zrobić żeby odzyskać uruchamianie dwóch systemów instalując XP po Windows 7. Ale wiąze się to z wpisywaniem komend czy korzystając z programu EasyBCD. Przed operacjami dla pewności bezpieczeństwa danych można je przekopiowac na inne nosniki. Czytając materiały z obu linków powinno się dać rady .

http://szulcu.net/2011/06/instalacja-wi … windows-7/

http://traxter-online.net/easybcd-zarza … raficznym/

Można np. częściowo użyć komend żeby tylko uzyskać możliwość uruchamiania Windows 7 a w dalszym etapie użyć EasyBCD do dopisania XP do menadżera rozruchu.