2 windowsy na komputerze. Zamieniają się foldery na dyskach


(kulka123) #1

Cześć mam nietypowy problem. Otóż posiadam 2 legalne żeby potem nie było windowsy. 1 z nich to XP Professional a 2 to Windows 7 ultimate. Na początku był XP a dopiero potem doinstalowałem 7 na innej partycji. XP- Partycja C, 7- Partycja D.

Problem jest taki:

Gdy wejdę na XP, to wtedy wszystkie pliki które powinny być na dysku C są na D.

A gdy wejdę na 7 to zamiast plików które powinny być na D są na C.

Niby nic bo nie przeszkadza, ale dokupiłem RAM oraz Windows 7 ale 64 bity, bo wcześniej miałem 32. I teraz nie wiem która partycję mam sformatować, tak aby pliki i cały windows xp został na swojej partii a żeby usunąć Windows 7 32 bit.


(rgabrysiak) #2

Najprostszy sposób: sprawdź wielkość partycji z systemem Windows XP a później Windows 7. W ten sposób ustalisz którą partycję masz sformatować.

A co do pierwszego problemu, partycja systemowa zawsze będzie miała literę C, więc sytuacja którą opisujesz:

jest jak najbardziej prawidłowa.

I jeszcze na koniec mała informacja:

Mając Windows 7 w wersji 32 bitowej można bezproblemowo zainstalować wersję 64 bitową na tym samym kluczu. Nie trzeba było kupować nowego systemu.


(pawcio1212) #3

windwosy od wersji 6.x czyli od visty jako systemowa partycje mają zawsze C: dzięki temu nie ma problemu z literami partycji


(Lonelly2) #4

odpal format z USB/CD ( HBCD - Hiren's BootCD 15.2 ) polecam ... i po kłopocie :wink:

pozdro


(floyd) #5

Nie należy przywiązywać wagi do oznaczeń literowych przypisanych do partycji przez system. W różnych systemach ta sama partycja może mieć przypisaną inną literę. Ja mam trzy systemy i jak bym chciał się orientować tylko po tych literach, to też bym się pogubił i dlatego dla każdej partycji tworzę jej nazwy np. windows xp, windows7 , dokumenty, gry itd. i w różnych systemach orientuję się w tych partycjach po tych nazwach.

Czyli inaczej mówiąc w systemie windows7 mam: windows7(C:), a Windowsie XP: windows7(E:) i jest to fizycznie ta sama partycja.

Dla partycji nie systemowych można zmienić te literki wchodząc do zarządzania dyskami i tak się kiedyś bawiłem, ale ostatnio odechciało mi się i kieruję się tylko nazwami. :slight_smile:


(pawcio1212) #6

@up ja jestem lepszy bo drugi systemu po prostu ukrywam całą partycję(tylko XP jest jakiś toporny z partycjami boot)